-TopSLIDEBiHPrivreda

20, 150 ili 350 POSTO: Kome i koliko poskupljuje struja u Bosni i Hercegovini?

Dramatično povećanje cijena struje ugrožava i poslovanje firmi i brojna radna mjesta.

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH je jednoglasno podržao izmjenu i dopunu Zakona o električnoj energiji FBiH, a kojom se Vladi FBiH daje mogućnost da ograniči cijene električne energije ukoliko dođe do poremećaja na tržištu.

Udruženje poslodavaca FBiH pozdravilo je ovu odluku, te zatražilo hitno zakazivanje sjednice Doma naroda Parlamenta FBiH na kojoj će ova dopuna biti usvojena kako bi Vlada FBiH do 31.12.2021. godine donijela odgovarajuću odluku kojom bi ograničila povećanje cijena električne energije za privredu na maksimalno 20 posto.

Također je jednoglasno zaključeno da je za većinu kompanija u FBiH prihvatljivo da električna energija za privredu poskupi maksimalno 20 posto, mada postoje kompanije kojima će i ovoliko povećanje stvoriti probleme u poslovanju.

Podsjetimo, prošle sedmice su desetine hiljada radnika u stotinama privrednih društava širom Federacije BiH obustavili rad na pola sata zbog ugovora o snabdijevanju električnom energijom koje su privredna društva dobila od elektroprivreda u FBiH, a u kojima se cijena električne energije za privredu povećava od 150, a za neke kompanije i do 350 posto.

Tom prilikom su u svim kompanijama koje su dobile nove ugovore jasno rekli da povećanje cijena struje ugrožava i poslovanje firmi i brojna radna mjesta.

Povećanje cijene električne energije za privredu neće zaobići ni privrednike u Republici Srpskoj.

Kako je odlučeno na jučerašnjem sastanku predstavnika posklodavaca, vlasti i Elekroprivrede RS nova viša cijena struje za industrijska preduzeća biće 53 eura po megavat času umjesto sadašnjih 38 eura. 

U trgovinama, uslužnim djelatnostima, saobraćaju, rudastvu… nove cijene će se kretati od 50 do 87 eura po megavat-času, pa će trgovci ubuduće plaćati struju po cijeni od 67 evra po megavat času, što je više za 90 odsto u odnosu na cijenu koju sada plaćaju!

I dok se pitamo kako će se sve to odrziti na privredu, a potom i cijene njihovih roba i usluga iz Elektroprivrede RS poručuju da će cijena struje za privredu uprkos poskupljenju i dalje biti najniža u regionu, te da će i ubuduće biti i do pet puta niža za potrošače iz ove kategorije u odnosu na berzanske cijene.

Kako je saopšteno iz Vlade Republike Srpske predstavnici „Elektroprivrede“ su ukazali na to da je došlo do drastičnog poskupljenja električne energije na svjetskim berzama koja je dostigla iznos od 250 evra po megavat času, uz prognoze daljeg rasta, te konstatovali da je neophodno da dođe do korekcija cijena za ovu kategoriju potrošača.

Ipak domaći stručnjaci ocjenjuju da nema realnog razloga za povećanje cijena struje u BiH. Kako navede u studiji Ognjen Marković, član Upravnog odbora RESET-a i Alija Mujčinagić iz Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK) dešavanja na evropskom tržištu električne energije ne bi trebala uticati direktno na cijene električne energije u BiH jer proizvođači električne energije u BiH ne plaćaju za emisije ugljen dioksida, što je jednim dijelom uticalo na rast cijena električne energije, a takođe proizvođači električne energije u BiH ne proizvode električnu energiju iz gasa, čiji je rast cijena osnovni faktori rasta cijena električne energije u Evropi.
Po njima, eventualno povećanje cijena električne energije u BiH bilo bi opravdano ako bi se izvršile promjene koje će dovesti do toga da cijena proizvedene električne energije u potpunosti odražava troškove proizvodnje (što trenutno nije slučaj) te zbog povećanja cijena opreme, repromaterijala i transporta. “Kod određivanja novih cijena električne energije u BiH za domaće potrošače treba imati u vidu da se oni sklapaju na duži period, a vidljivo je iz analiza kretanja tržišta u Evropi da će se cijene gasa i električne energije nakon ove zime u srednjoročnom periodu stabilizovati na nižim vrijednostima u odnosu na današnje cijene”, zaključuju. 
Na kraju zaključuju da finansijske institucije i konsultantske kuće u svijetu procjenjuju da će poslije zime 2021./2022. u narednim godinama doći do stabilizacije tržišta električnom energijom, ali će u prosjeku cijene biti više od onih po kojima se trgovalo u periodu 2017.-2020. godina.

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close