Zrinjski preko Borca usred Banje Luke odbranio trofej Kupa BiH

Nogometaši Zrinjskog odbranili su trofej namijenjen osvajaču Kupa Bosne i Hercegovine pošto su s ukupnih 2:0 savladali Borac u dvije utakmice. Današnji revanš-meč u Banjoj Luci završen je novom pobjedom Zrinjskog rezultatom 1:0.
Zrinjski je u prvoj utakmici savladao ekipu Borca rezultatom 1:0 na svom terenu pa mu je u revanšu odgovarao i neriješen rezultat, ali je bez obzira na to slavio i u drugoj utakmici.Utakmica je imala skandaloznu uvertiru jer je himna Bosne i Hercegovine u Banjoj Luci žestoko izviždana.

Što se same utakmice tiče, Zrinjski je krenuo znatno bolje. U osmoj minuti pravo čudo je spriječilo goste da povedu nakon velike gužve u kaznenom prostoru Borca kada su igrači Zrinjskog uputili čak četiri udarca.

Prvo je Mario Ćuže udarcem glavom pogodio prečku, a onda su još tri šuta igrača Zrinjskog izblokirana. Jedan od njih donio je žestoke proteste gostiju jer su tražili igranje rukom igrača Borca ispred svog gola. Sudija Irfan Peljto nije se oglasio.

Nastavilo se s otvorenom igrom, a Ćuže je zaprijetio i u 25. minuti udarcem s distance, ali koji nije bio velika opasnost po domaći tim.

U posljednjim trenucima prvog poluvremena Tomislav Kiš je šutirao silovito iz slobodnog udarca, ali je golman Borca Marko Milošević bio siguran. Bez golova otišlo se na odmor.

Na startu drugog dijela vidjeli smo po jednu polušansu na obje strane, a onda je Nardin Mulahusejnović mogao zapečatiti sudbinu Borca u 60. minuti. Napadač Zrinjskog ipak nije uspio pretvoriti u gol ubačaj Marija Tičinovića s desne strane i lopta je otišla pored gola.

Najbolju priliku Borac je imao u 76. minuti. Jovo Lukić je dočekao centaršut s lijeve strane, ali je njegov udarac izblokirao Hrvoje Barišić u posljednji čas i lopta je završila u korneru.

Gol koji je odlučio utakmicu i cijelo finale vidjeli smo u 81. minuti. Matija Malekinušić se sjajno snašao u kaznenom prostoru Borca, primio loptu na prsa i onda je iz voleja zakucao u mrežu Banjalučana.

Ostalo je 1:0 za Mostarce, tako da je Zrinjski zahvaljujući dvije pobjede u dvije finalne utakmice osvojio treći trofej u Kupu BiH. Prethodno, Zrinjski je ovo takmičenje osvajao 2008. i 2023. godine. Mostarci su, dakle, uspjeli odbraniti trofej u Kupu kojeg su prošle godine osvojili u finalu protiv Veleža.

S druge strane, Borac je osvojio titulu prvaka BiH i predstavljat će našu zemlju u kvalifikacijama za Ligu prvaka. U Evropu još idu Zrinjski, Sarajevo i Velež.