Zrinjski izdominirao Slovan u Mostaru, 90 minuta njih i BiH dijeli do prve grupne faze u historiji!

Pobjeda od “samo” 1:0

Zrinjski i Slovan odigrali su prvu utakmicu play-offa Konferencijske lige.

U vrućem Mostaru Zrinjski je ugostio ekipu iz Bratislave i na kraju slavio više nego zasluženu pobjedu.

Dugo je trajalo početno ispitivanje snaga, a Zrinjski je bio ekipa koja je diktirala tempo i imala više loptu u nogama.

Prva sjajna šansa za Plemiće dolazi u 18. minuti. Bilbija je sjajno uposlio Kamenara, ovaj izlazi sam na golmana Slovana, doduše iskosa, ali njegov šut brani Chovan.

Minut kasnije Ćorluka centrira, Kashia izubacuje, ali zamalo postiže autogol, tik pored gola je otišla ta lopta.

Nastavili su Plemići s napadima i pokušajima, a novi dobar stiže u 22. minuti. Jukić je sjajno zategao s 25 metara, brani golman gostiju.

Najbolja šansa na utakmici za goste u 33. minuti. Agbo je nekako izvukao loptu, dodao Greenu koji šutira, nekoga je zakačila lopta, no Čondrić sjajno brani.

Nedugo zatim Šaponjić je bio na leđima Savića, nije ga mogao ni faulirati, sjajno je Savić povukao loptu i šutirao s dvadesetak metara, tik pored gola.

U smiraj prvog dijela u sjajnoj poziciji, na nekih 12-13 metara od gola Slovana, bio je Kamenar i šutirao preko gola.

Trinaest minuta igre u nastavku trebalo je Zrinjskom da stigne do nove velike prilike. Jukić je bio sam na 12-13 metara, šutirao, Chovan brani, lopta se od Bilbije odbija pored gola. Prazan je gol bio.

Pet minuta nakon toga Tičinović centrira, lopta odsjeda na prečki gostiju.

Minuta je bila 69. kada Slovan ostaje s igračem manje. Barseghyan je napravio glupost života. Glumio je prekršaj Savića i to ispred svog kaznenog prostora, a austrijski sudac mu pokazuje drugi žuti karton i šalje u svlačionicu. Reprezentativac Armenije naravno, neće igrati ni u revanšu.

Zrinjski je nakon toga krenuo u još veću ofanzivu. U 80. minuti Ćorluka sjajno centrira, Bilbija glavom s peterca preko gola.

Nova šansa dolazi tri minute nakon toga poslije kornera. Barišić je šutirao glavom, lopta tik pored lijeve stative gostujućeg gola.

Konačno, u 89. minuti, ludilo! Ćuže je ubacio, a Bilbija glavom pogodio mrežu Slovana i donio Zrinjskom potpuno zasluženu pobjedu koja, da je bila i 4:0, ne bi bila nezaslužena.

Ono što je još dobro jeste da niko od igrača Zrinjskog nije dobio karton, a za revanš se vraća i sjajni Niko Janković koji je ovaj meč propustio zbog suspenzije, a polako se oporavlja i Slobodan Jakovljević.

Revanš je na rasporedu za sedam dana u Bratislavi i po ovome što smo vidjeli večeras, imamo pravo da se nadamo da će Plemići postati prva bh. ekipa koja će se plasirati u grupnu fazu jednog UEFA-inog takmičenja.