BiHPrivreda

Trgovina, prerađivačka industrija i energetika ostvarile najveću dobit

Iako je problem nelikvidnosti  gospodarstva prisutan već duži vremenski period, dugoročna financijska stabilnost gospodarskih društava u Federaciji nije značajnije ugrožena, mjereno omjerima duga i imovine, te duga i kapitala, navode za Akta.ba iz Financijsko-informatička agencije FBiH (FIA).

Omjer duga i imovine je u tri sukcesivne godine na nivou od približno 44% (44,6% u 2013.godini, 44,4% u 2014. i 2015.godini). Vrijednost ovog pokazatelja govori da je približno polovina vrijednosti imovine privrednih društava financirana dugom.

Iako je stabilnost ovog trenda pozitivan faktor iz FIA-e ističu da je njegova vrijednost kod europskih kompanija na nivou od približno 25%.

Jednako tako, omjer duga i kapitala u gospodarskim društvima u Federaciji BiH je stabilan, na nivou od oko 87% u tri zadnje godine, ali je i dalje dvostruko veći nego kod europskih kompanija.

Primjerice, europske kompanije su imale omjer duga prema kapitalu na nivou preko 80% samo u vrijeme izbijanja posljednje globalne ekonomske krize 2007. i 2008.godine.

Ipak, unatoč nepovoljnim okolnostima poslovnog okruženja, operativna efikasnost gospodarskih društava u Federaciji BiH se popravlja. Omjer prihoda i fiksne imovine, odnosno omjer prihoda i kapitala, kao temeljni pokazatelji efikasnosti kompanija, bilježe rastući trend.

RAST PRINOSA NA KAPITAL OD 23,66% NAJOPTIMISTIČNIJI POKAZATELJ POSLOVANJA KOMPANIJA U 2015. 

Pokazatelj marže neto dobiti (udio neto dobiti u poslovnim prihodima) profitabilnih kompanija također raste kroz cijeli posmatrani period, sa 6,09% u 2013.godine, preko 6,30% u 2014.godini, na 7,60% u 2015.godini.

Iako su ovi pokazatelji još uvijek razmjerno niski, njihov rastući trend je pozitivan znak. Sličan trend iskazuju i pokazatelji prinosa na imovinu (ROI) i prinosa na kapital (ROE). ROI (omjer prihoda i vrijednosti ukupne imovine) raste sa 4,85% iz 2013.godine na 5,22% u 2014.godini, i na poslijetku na 6,36% na kraju 2015.godine.

Prinos na kapital (omjer prihoda i kapitala), sa početnih 8,13%, raste na 8,86% u 2014.godini, te na cijelih 10,95% u 2015.godini.

Posljednja promjena od 2,1 procentnih poena, iskazana procentualno, zapravo predstavlja rast prinosa na kapital od 23,66% i najoptimističniji je pokazatelj u svim iskazanim generalnim trendovima poslovnih performansi privrednih društava u Federaciji BiH.

Pored pogleda na generalne trendove poslovanja gospodarskih društava u Federaciji BiH, korisno je sagledati i njihovu strukturu po granama, u 2015.godini, kao posljednjoj u posmatranom trogodišnjem razdoblju.

Podaci FIA-e govore da je u Federaciji najviše registrirano kompanija koje posluju u grani trgovine, gdje posluju 7.543 društva, zatim u grani prerađivačke industrije, gdje je aktivno 3.541 privredno društvo, te u grani stručnih usluga, sa 2.188 društava.

Nešto manja koncentracija je u gospodarskoj grani  građevinarstva, gdje posluje 1.599 kompanija, te u grani prevoza i skladištenja, sa 1.413 kompanija. U ovih pet gospodarskih grana, posluju ukupno 16.284 kompanije, što je više od tri četvrtine ukupnog broja aktivnih gospodarskih društava.

SEKTOR TRGOVINE SEKTOR SA NAJVEĆOM DOBITI 

Koncentracija ostvarenih poslovnih prihoda slijedi koncentraciju broja registriranih, uz nešto izmijenjenu unutarnju strukturu.

Naime, kompanije iz grane trgovine ostvarila su u 2015.godini 19,34 milijarde KM poslovnih prihoda, slijede ih društva iz prerađivačke industrije sa ostvarenih 9,4 mlrd KM, te društva iz energetske djelatnosti, sa 1,99 mlrd KM prihoda.

Kompanije iz ove tri grane ostvarila su gotovo tri četvrtine ukupno ostvarenih poslovnih prihoda u Federaciji BiH (74,24%).

Međutim, kada je riječ o visini ostvarene dobiti, treću poziciju, društva iz energetske djelatnosti prepuštaju građevinskim gospodarskim društvima.

Naime, na prvom mjestu, ponovo su trgovinske kompanije, sa ukupnom dobiti od 793 milijuna KM, na drugom mjestu su društva iz prerađivačke industrije, sa 686 milijuna KM dobiti, dok su trećeplasirane građevinske kompanija, sa ukupnom dobiti od 190 milijuna KM.

”Apsolutna visina ostvarene dobiti samo je jedna dimenzija profitabilnosti gospodarska društava. Potpunija slika se može steći kada se ostvarena neto dobit stavi u omjer sa poslovnim prihodima (marža neto dobiti), korištenom imovinom (ROI) ili investiranim kapitalom (ROE)”, ističu iz FIA-e.

NAJEFIKASNIJA SU BILE KOMPANIJE IZ FINANCIJSKE DJELATNOSTI

Dodaju da su gospodarske grane u kojima su ostvarene najviše vrijednosti poslovnih prihoda, nisu ujedno i najefikasnije u kreiranju profita.

Primjerice, marža neto  dobiti u 2015.godini u trgovini bila je 4,31%, u građevinarstvu 11,19%, a u energetskom sektoru tek 0,79%.

”Mjereno ovim pokazateljem, najefikasnija su bile kompanije iz finansijske djelatnosti (marža neto dobiti od 42,65%), zatim kompanije iz domena poslovanja sa nekretninama (25,44%), te obrazovne institucije (18,13%)”,navode iz FIA-e.

Nivo zaduženosti (omjer duga prema imovini), kao osnovni pokazatelj financijske stabilnosti, kada se posmatraju dominantnegospodarske graname, povoljniji je od prosjeka (44%) u energetskoj grani (16,7%), dok su prerađivačka industrija, trgovina i građevinarstvo zaduženiji od prosjeka (prerađivačka industrija – 48,26%, trgovina – 57,08% i građevinarstvo – 58,78%).

Akta

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close