Zmajevi položili ispit: Pet golova i 102.360 KM za svoje narode

Humanitarna utakmica između A i U-21 reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrana danas u Gradačcu poslužila je svrsi, a Zmajevi i Gradačac položili su ispit humanosti.

Od prodatih ulaznica skupljene su 82.360 KM, koje će biti ravnomjerno raspodijeljene u poplavama ugroženim područjima u Bosanskom Šamcu, Orašju i Maglaju. Uz to, N/FSBiH organizovao je prodaju potpisanih dresova A reprezentativaca (100 dresova po 200 KM), a i ta sredstva bit će donirana za pomoć. U akciji su bili i mladi reprezentativci koji su danas prije utakmice posjetili Odžak skupivši novčanu pomoć za ugrožene u ovom gradiću.

Što se tiče same utakmice, publika na prepunim tribinama stadiona Banja Ilidža mogla je uživati, a na kraju su slavili A reprezentativci rezultatom 5:0, iako njihove mlađe kolege nisu bili u podređenom položaju. Naprotiv, početak susreta pripao je bh. nadama. Stanić je u dva navrata probio po desnoj strani, ali je Begovića jednom spasio Spahić pravovremeno uklizavši, dok je drugi put Kuzmanović slabo reagovao.

Izabranici selektora Safeta Sušića preuzeli su incijativu, ali je golman Tirić u tri navrata spasio svoj gol odbranivši udarce Misimovića, Ibiševića i Spahića. Ipak, u 32. minuti nije bilo spasa, Ibišević je ubacio sa desne strane, a na drugoj stativi usamljeni Salihović ubacio je loptu u mrežu. Bila je to akcija koja nas je podsjetila na dane kada je ovaj dvojac nosio dres Hoffenheima i kada su harali Bundesligom. Nedugo zatim akciju je kreirao i bivši dvojac Wolfsburga Misimović – Džeko, ali je Tirić odbranio udarac potonjeg.

Do poluvremena A tim udvostručio je prednost preko Ibiševića. U kontranapadu bijelih Misimović je nesebično asistirao Ibiševiću, kojem nije bilo teško da zatrese mrežu protivnika. Napadaču Stuttgarta bio je to prvi gol nakon januara s obzirom na to da u drugom dijelu polusezone u njemačkom prvenstvu nije uspio matirati protivničke golmane. Imao je Ibišević na otvaranju drugog poluvremena dvije stopostotne prilike u samo nekoliko sekundi, no Tirić je oba puta bio uspješniji.

U nastavku na 3:0 povisio je Višća nakon soloprodora Hajrovića, dok je Ibišević drugim golom u 67. minuti pogodio za 4:0. Konačan rezultat postavio je Višća u finišu susreta sjajnim golom.

Organizatori utakmice u Gradačcu uoči meča prigodne poklone uručili su predsjedniku N/FSBiH Elvedinu Begiću, selektoru Safetu Sušiću, generalnom sekretaru Jasminu Bakoviću i kapitenu Emiru Spahiću.

Susret na Banja Ilidži počeo je minutom šutnje, kojim je odana počast žrtvama stradalim u poplavama.

Četvorica ostali u Sarajevu

Selektor Safet Sušić u Gradačcu nije računao na četvoricu reprezentativaca koji su zbog lakših povreda ostali u Sarajevu. To su Fejzić, Kolašinac, Bičakčić i Sven Tino Sušić. Ipak, kako kaže selektor Sušić, povrede nisu ozbiljnije prirode i sva četvorica uskoro bi trebali biti u punom trenažnom procesu, čak i Bičakčić, koji je na okupljanje stigao s povredom skočnom zgloba.

Na terenu najveća zastava

Navijačka grupa Zmajevi Posavina-Odžak danas je prezentirala najveću zastavu koja je viđena na ovim prostorima. Prije utakmice navijači su na teren iznijeli transparent u vidu zastave BiH 55 metara dug i 20 metara širok. Ova navijačka grupa ima želju da ista zastava bude i na tribinama u Brazilu, ali bi problem mogao predstavljati transport zbog njene težine (250 kilograma).

Recimo i to da su igrači tokom intoniranja himni držali transparent sa natpisom ”Podržimo BiH – Hrvatsku – Srbiju”, poslavši tako poruku svim onim koji su zahvaćeni poplavama.