Zmajevi apsolvirali i omladince Santosa: Na Argentinu – pobjednički! Video

U posljednjoj pripremnoj utakmici pred Svjetsko prvenstvo koje počinje za tri dana, fudbalska reprezentacija BiH je na stadionu Antonio Fernandes u Guaruji pred oko 2.000 gledalaca savladala mladi tim Santosa rezultatom 5:1.

Strijelci su bili Izet Hajrović (34. minuta), Vedad Ibišević (42. i 45.), Senad Lulić (61.) i Edin Višća /78.).

Zmajevi su tako ostvarili sve pobjede u pripremnim utakmicama – u SAD-u su padali Obala Slonovače (2:1) i Meksiko (1:0), dok su večeras ostvarili najubjedljiviju pobjedu, uprkos brojnim promjenama u sastavu. Istina, i protiv najlakšeg protivnika.

Najbolji na poštedi

Naime, selektor Safet Sušić u ovoj utakmici odlučio je da poštedi Edina Džeku, Miralema Pjanića, Muhameda Bešića i rovitog Emira Spahića.

Početni sastav BiH: Begović, Mujdža, Salihović, Kolašinac, Bičakčić, Lulić, Hadžić, Hajrović, Medunjanin, Misimović, Ibišević.

U drugom poluvremenu ušli su Toni Šinjić, Edin Višća, Avdija Vršajević, Sven-Tino Sušić, Ognjen Vranješ i Senijad Ibričić koji je preuzeo kapitensku traku od Misimovića.

Nakon pomalo dosadnih prvih pola sata igre, u završnici prvog poluvremena vidjeli smo tri pogotka. U vodstvo BiH dolazi u 34. minuti. Dubinsku loptu Lulića u šesnaestercu domaćina prima Hajrović, majstorski se okreće i efektno od prečku pogađa za 1:0.

Šest minuta kasnije Ibišević udvostručuje vodstvo, a u sudijskoj nadoknadi vremena “plavo oko” svojim drugim pogotkom rješava pitanje pobjednika. Ponovo je dodavač bio večeras raspoloženi Lulić.

Drugi dio otvorili smo velikom greškom Šunjića – u nastojanju da vrati loptu Begoviću, naš stoper to čini mlako što koristi napadač Santosa, dolazi do lopte, no Begović je odlično intervenisao. U nastavku akcije jedan od domaćih igrača pogađa prečku.

Pritisak se isplatio

Idućih sedam minuta donijelo je dvije velike prilike za BiH. Prvo je Sušić, nakon odličnog prodora i ubačaja Višće, sa desetak metara šutirao ravno u golmana, da bi tri minute potom u idealnoj prilici bio i Ibričić, koji na dodavanje Lulića sa desne strane sa 12 metara neometan šutira preko gola.

Pritisak BiH konačno se isplatio u 61. minuti kada se u strijelce upisuje i Senad Lulić. Golijadu Zmajeva je u 78. minuti zaokružio Višća.

Čast omladinaca Santosa spasio je Joao u 90. minuti.

Prvu, historijsku utakmicu na Mundijalu, BiH u okviru grupe F igra u ponoć 15. juna protiv Argentine na Maracani.