-TopSLIDEPolitikaRegion

Pogoršanje ekonomskih prilika oživjelo ideju o helikopterskom novcu

Benoit Coeure, član Upravnog odbora Evropske centralne banke, izjavio je da je usporavanje ekonomskog rasta bilo veće od očekivanog, a inflatorni pritisci su sve manji. 
Pošto su kamatne stope još uvijek nula ili čak negativne, i nema prostora za manevar u ovoj oblasti, ECB stoga razmatra ponovno uvođenje TLTRO (ciljane dugoročne operacije refinansiranja), čime se povećava likvidnost ekonomije. Možda će se to dogoditi na narednoj sjednici početkom marta. 

“To je moguće, mi raspravljamo o ovome, ali moramo biti sigurni da će zaista poslužiti svojoj svrsi (tj. dostizanje ciljane inflacije, op.)”, rekao je u petak u New Yorku Coeure, koji bi na kraju ove godine na mjestu guvernera ECB-a mogao naslijediti Marija Draghija. 

Prvi put, u okviru dugoročne operacije refinansiranja, ECB je ponudio jeftine kredite u junu 2014. i naredne u martu 2016. Banke će morati vratiti glavnicu naredne godine, što bi moglo predstavljati probleme za banke u Italiji i nekim drugim zemljama s periferije, dok se ekonomska situacija pogoršava. 

U decembru je industrijska proizvodnja u eurozoni pala za 4,2 odsto na godišnjem nivou, najviše nakon 2009. godine. Neki čak pozivaju ECB da prib-jegne “oružju” koje nije iskoristila čak ni tokom finansijske krize – helikopterskom novcu, da svaki građanin EU dobije iznos novca (1.000 ili čak 2.000 eura) koji će morati potrošiti. 

Marcel Fratzscher, predsjednik Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja, kaže da je helikopterski novac vjerovatniji nego što mnogi drugi pretpostavljaju. 
Ekonomista Jože P. Damijan, kako prenosi RTVSlovenije, objasnio je na blogu ulogu helikopterskog novca: 

“Između uobičajenog kvantitativnog popuštanja i helikopterskog novca, računovodstvena razlika je u tome što je kod QE-a riječ o privremenom povećanju novčane mase, pri čemu budžet plaća kamate na obveznice koje je otkupila centralna banka, pa te prihode postepeno vraća u bužet u obliku senioraže (seigniorage). 
Kod helikopterskog novca riječ je o stalnom povećanju novčane mase, što ne znači beskamatni zajam državi, već stalni poklon. Dakle, helikopterski novac ne povećava javni dug, ali se može računati kao jednokratni prihod od senioraže, koji država može potrošiti za bilo šta.

Indikator

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close