Željo s igračem manje remizirao sa Sarajevom

U derbiju 1. kola BH Telecom Premijer lige i 108. ligaškom derbiju između Željezničara i Sarajeva igranom na stadionu Grbavica nije bilo pobjednika (1:1).

Uvodnih 20 minuta meča nije donijelo gotovo ništa, osim velike borbe na obje strane i nepovezane igre, a kasnije i nervoze. Prvi pokušaj imao je Duljević u 22. minuti kada je sa 20-ak metara šutirao preko gola. Ipak, da prvo poluvijeme ne bude potpuno “nezanimljivo” pobrinuo se Senad Husić. Lijevi bek Željezničara je za samo dvije minute napravio dva nesportska prekršaja nad Harisom Duljevićem, pa mu je sudija Ognjen Valjić opravdano pokazao put u svlačionicu. Nakon toga nastala je hužva na terenu, a javne opomene dobili su i Kosorić na jednoj, te Kadušić na drugoj strani.

Rustemović je u 36. minuti šutirao preko gola iz slobodnog udarca, a već u narednon napadu Plavih lopta je došla do Lendrića koji je pokušao sa distance, ali to je loše uradio, jer se okliznuo. Do isteka siromašnih prvih 45 minuta bilo je još prekida i nervoze, a najbolju šansu imao je Ahmetović koji je nakon slabe reakcije Kosorića bio potpuno sam u šesnaestercu, ali u poziciji gdje je mogao da neometano primi loptu, odlučio se na udarac glavom i propala je potencijalna velika prilika, te se na odmor otišlo bez golova.

Drugo poluvrijeme je počelo nešto angažovanijom igrom Sarajeva, ali u 53. minuti nakon jedne izgubljene lopte gostujućih fudbalera na sredini terena, Plavi su izveli dobar i brz napad u kojem je Pozder sjajno ubacio sa lijeve strane za Nikolića, ovaj je sjajno spustio za Lendrića, a sjajni golgter Želje je majstorskim udarcem iz voleja matirao Pavlovića za 1:0 i veliko oduševljenje domaćih pristalica.

Rustemović je u 56. minuti šutirao oštro sa 30 metara, a lopta je prohujala pored gola da bi potom u igru ušao i Leon Benko, te je Sarajevo zaigralo na sve ili ništa. Takva igra im se isplatila vrlo brzo, jer je u 59. minuti tim sa Koševa izveo veoma sličnu akciju kao i Željezničar kod vodećeg gola. Rustemović je uputio sjajan dijagonalni pas na lijevu stranu za Almira Bekića, koji se dobro snašao i centrirao iz teške situacije, a najviši u petercu bio je Mersudin Ahmetović, koji je odličnom reakcijom glavom poravnao na 1:1.

Nakon toga uslijedilo je vatreno slavlje navijača Sarajeva, ali i prekid koji je izazvan bacanjem baklji i kidanjem stolica od strane gostujućih navijača. Nakon vijećanja delegata i sudija navijačima Sarajeva je dato posljednje upozorenje prije nego se tribina isprazni, a meč je nastavljen nakon skoro 20 minuta prekida.

U 66. minuti Sarajevo je imalo veliku šansu nakon što je Duljević ostavio povratnu loptu za Benku koji je silovito šutirao, ali njegov udarac sa 20 metara fenomenalno je odbranio Fejzić, izbacivši loptu ispod same prečke. Prijetio je zatim i Duljević u dva navrata, ali bez prave šanse. Duljević je dobro centrirao u 71. minuti, ali Benko je glavom šutirao pored gola.

Benko je sjajno primio loptu i šutirao je iz okreta u 75. minuti, ali lopta je otišla pored gola u korner. Bordo tim je do kraja meča imao više od igre, ali bili su to uglavnom jalovi napadi, te je na kraju ostalo najrealnijih 1:1.