-TopSLIDEBiHPolitikaRegion

Pod uvjetom da dobijemo zeleno svjetlo od Evropskog vijeća: Šta čeka BiH u pregovorima za članstvo u EU

Za manje od dva dana saznat ćemo jesu li napori bh. vlasti urodili plodom te hoće li šefovi država članica Evropske unije glasati za početak pristupnih pregovora BiH za članstvo u EU. Postoji mogućnost da neke države ne budu zadovoljne urađenim i da zahtjevaju još napravljenih reformi na putu ka EU. No, u tu mogućnost skoro niko ne želi da vjeruje, već svi, od vlasti do građana, vjeruju da ćemo dobiti historijsko zeleno svjetlo.

Potrebno usaglašavanje

Ali, šta to ustvari znači?! BiH je prošla tek tri od devet koraka, koji podrazumijevaju podonošenje zahtjeva za članstvo, dostavljanje Mišljenja Evropske komisije te da države članice jednoglasno donesu odluku o davanju kandidatskog statusa zemlji. Sljedeći je taj o otvaranju pristupnih pregovora, kojem se mi nadamo.

Ono što našu zemlju očekuje nakon toga, pod uvjetom da dobijemo to zeleno svjetlo jeste da se donosi pregovarački okvir kao osnova za pregovore, na osnovu zahtjeva zemalja članica. Važno je naglasiti da pregovori o pristupanju EU zvanično počinju kada se države članice usaglase s pregovaračkim okvirom. I da sve bude, kako se u narodu kaže, „kao po loju“, niko ne može garantirati kada će zvanično pregovori početi, a još manje kada će BiH postati ravnopravna članica EU.

Klasteri pregovaračkih poglavlja. Evropska unija

Naprimjer, susjedna Hrvatska je postala članicom EU deset godina nakon podnošenja zahtjeva, a pet nakon što su započeli pristupni pregovori. S druge strane, Hrvatska je u mnogočemu bolje kotirala u odnosu na BiH.

Regionalni primjeri

A, ako uzmemo za primjer Sjevernu Makedoniju, vidimo da otvaranje pregovora nije garant i uskorog pristupanja EU. Ova zemlja je 2004. godine predala zahtjev za članstvo. U tom procesu je promijenila i ime zemlje jer se Grčka nije slagala da naziv zemlje bude Makedonija, nakon čega je dodano „Sjeverna“. Još 2005. je dobila službeni status kandidata, dok su 2020. formalno počeli pristupni pregovori. I do danas – ništa.

Crna Gora važi za jednog od favorita kada je u pitanju proširenje EU. Ova zemlja je 2008. predala zahtjev za članstvo u EU, a 2012. je započela pregovore. Do danas otvarala je i zatvarala određena poglavlja.

BiH je u grupi s Ukrajinom i Moldavijom, a ovim državama je naglašeno da se očekuje dalji napredak u reformama. To je ujedno i što se očekuje da kažu za našu zemlju.

Šta je screening

Pregovarački okvir utvrđuje smjernice i principe za pristupne pregovore. Evropska komisija izrađuje nacrt pregovaračkog okvira, zemlje članice EU ga usvajaju, a Predsjedništvo Vijeća ga predstavlja na početku pristupnih pregovora.

Slijedit će pregled i analiza usklađenosti zakonodavstva BiH sa pravnom stečevinom EU (tzv. screening), koji podrazumijevaju analitički pregled i ocjenjivanje usklađenosti zakonodavstva.

avaz

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close