JAVNA RASPRAVA O NACRTIMA PREDMETNIH KURIKULUMA U OKVIRU PROJEKTA ”KVALITETNO OBRAZOVANJE KROZ KURIKULARNU REFORMU”
Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona i Pedagoški zavod Zenica, kao upravna organizacija u sastavu ovog ministarstva, u saradnji sa Organizacijom za sigurnost i saradnju u Evropi – Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, implementiraju Projekat ”Kvalitetno obrazovanje kroz kurikularnu reformu”. Ovaj projekat uključuje podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini resornom Ministarstvu u pogledu unapređenja kvaliteta i inkluzivnosti obrazovanja kroz razvoj predmetnih kurikuluma za osnovno i srednje opće obrazovanje (gimnazije) zasnovanih na ishodima učenja, u skladu sa dokumentom Zajednička jezgra nastavnih planova i programa definirana na ishodima učenja u Bosni i Hercegovini, koji je donesen od strane Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona je objavilo Javni poziv za prijavu kandidata za voditelje i članove predmetnih radnih grupa za izradu predmetnih kurikuluma za redovne osnovne škole i srednje opće obrazovanje (gimnazije) u Zeničko-dobojskom kantonu, u skladu sa Zajedničkom jezgrom nastavnih planova i programa definiranoj na ishodima učenja. Po okončanju javnog poziva, formiran je Stručni tim koji broji 36 članova (14 koordinatora ispred Pedagoškog zavoda Zenica i 21 voditelj predmetnih radnih grupa). Osim Stručnog tima formirana je 21 predmetna radna grupa za izradu nacrta predmetnih kurikuluma. Radne grupe su formirane unutar devet obrazovnih područja: društveno-humanističko područje, prirodne nauke, matematika, Bosanski/ Hrvatski/Srpski jezik i književnost, strani jezici, tjelesni i zdravstveni odgoj/fizičko i zdravstveno vaspitanje, umjetničko područje, tehnika i informatika i vjeronauk-a. U okviru 21 predmetne radne grupe bilo je angažirano 150 obrazovnih profesionalaca, od čega je 137 odabrano na osnovu javnog poziva Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona.
Članovi Stručnog tima su u periodu od novembra 2020. do januara 2021. godine prošli metodološku obuku za izradu kurikuluma baziranog na ishodima učenja, obuku za analizu postojećih nastavnih planova i programa u Zeničko-dobojskom kantonu, obuku o primjeni platforme za kurikulum, obuku o elementima savremenog kurikuluma, te pristupili izradi operativnog plana djelovanja. Nakon obuka otpočelo se sa aktivnostima na razvoju nacrta predmetnih kurikuluma. Ova aktivnost je finalizirana 12.07.2021. godine. Urađeno je 45 nacrta predmetnih kurikuluma za redovne osnovne škole i gimnazije baziranih na ishodima učenja, a u skladu sa dokumentom Zajednička jezgra nastavnih planova i programa definirana na ishodima učenja u Bosni i Hercegovini, koji je donesen od strane Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Bosni i Hercegovini.
Od 19.07.2021. godine do 17.09.2021. godine realizira se treća projektna aktivnost koja se odnosi na javne rasprave o nacrtima predmetnih kurikuluma. Cilj javne rasprave je informiranje stručne, naučne i šire javnosti o dosadašnjim projektnim aktivnostima i prikupljanje povratnih informacija od nastavnika iz redovnih osnovnih škola i gimnazija sa područja Zeničko-dobojskog kantona u svrhu poboljšanja nacrta predmetnih kurikuluma.
Pristup dokumentima predmetnih kurikuluma za redovne osnovne škole i gimnazije, koji su nastali kao rezultat aktivnosti u okviru Projekta ”Kvalitetno obrazovanje kroz kurikularnu reformu” moguć je od 16.07.2021. godine putem Platforme http://kurikulumpzzdk.ba.
Predmetne kurikulume možete pogledati na dva načina:
1. na Platformi u dijelu Elementi kurikuluma pri čemu je potrebno da se prijavite pomoću
Korisničko ime: kurikulumzdk
Lozinka: kurikulumzdk
2. kao .pdf dokumente u dijelu Dokumenti
Sadržaji predmetnih kurikuluma su u radnoj, nelektorisanoj verziji i predstavljaju stajališta predmetnih radnih grupa koje su radile na njihovoj izradi. Putem obrazaca u MS Forms aplikaciji, koji su pripremljeni zasebno za svaki predmetni kurikulum, data je mogućnost komentarisanja nacrta predmetnih kurikuluma od strane zainteresiranih pojedinaca/ki ili grupa (npr. stručni aktivi škola).
Zainteresirani pojedinci/ke i stručni aktivi škola svoje argumentovane komentare treba da dostave putem navedenih obrazaca zasebno za svaki nacrt predmetnog kurikuluma najkasnije do 17.09.2021. godine. Po završetku javne rasprave odgovori i dostavljeni komentari, kao i eventualna pitanja će biti obrađeni, analizirani i dostupni javnosti putem Platforme za kurikulum. Nakon provedene javne rasprave, recenzije i dorade dokumenata predmetnih kurikuluma, isti će u zakonom predviđenoj proceduri biti doneseni i objavljeni te na taj način biti dostupni stručnoj, naučnoj i široj javnosti kao zvanični dokumenti.
O svim ostalim aktivnostima, koje slijede nakon donošenja i objavljivanja predmetnih kurikuluma, stručna, naučna i šira javnost, te redovne osnovne škole i gimnazije na području Zeničko-dobojskog kantona će biti blagovremeno obaviještene.
Press služba ZDK