BiHPolitika

Završeni 508. Dani Ajvatovice: Na dovištu prisustvovali Izetbegović, Džaferović, Zvizdić…

Nepovoljne vremenske prilike utjecale su na to da se danas u Pruscu okupilo tek oko hiljadu vjernika koji su na Ajvatovačkoj livadi prisustvovali zatvaranju manifestacije “Dani Ajvatovice” koja se više od 500 godina obilježava na ovim prostorima.

Nakon prolaska kroz stijenu Ajvaz-dede gdje je proučena dova, na Ajvatovačkoj livadi prisutnim vjernicima se obratio reis-u-ulema u BiH Husein ef. Kavazović koji je kazao kako stoljećima sjaji iskra bosansko-muslimanskog duha na kojoj svi vjernici očituju pripadnost islamu i domovini Bosni i Hercegovini.

“Pitaju nas šta je Ajvatovica, ona je duhovna spoznaja snage i jedinstva bosanskih muslimana. Svake godine dolazimo ovdje da pokažemo i obnovimo našu snagu i umet. Iz ovih dana ćemo ponovo biti na testu da pokažemo sebi i drugima koliko smo vitalni kao narod, svjesni svojih korijena, naše zemlje, njenog postojanja spremnosti na žrtvu da je podižemo čuvamo i branimo. Uzeti nam Ajvatovicu znači odvojiti nas od naše duhovnosti i iščupati nas iz našeg tla iz kojeg smo ponikli”, kazao je Kavazović te dao smjernice vjernicima za lijep i miran život.

Događaju su prisustvovali i najviši zvaničnici naše države među kojima i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, kandidat za člana Predsjedništva BiH Šefik Džaferović te brojne druge delegacije iz društvenog i kulturnog života naše zemlje.

Na platou Ajvatovačke livade klanjan je i podne-namaz, a kulturni program održali su gosti iz Turske. Ovogodišnja Plaketa Ajvatovica dodijeljena je Ramiz ef. Bećirović iz Jajca.

Ajvatovica je najveće dovište muslimana u Evropi i jedno od najstarijih u BiH. Duboko je ukorijenjena u identitet bosanskih muslimana. Smještena je u podnožju planine Šuljage i udaljena sedam kilometara od starog grada Prusca.

Ne zna se pouzdano kada je prvi pohod Ajvatovici održan, ali se zna da je pohod dobio ime po Ajvaz-dedi, islamskom učenjaku i dervišu koji je u 15. stoljeću u Bosnu došao sa prostora današnje Turske. Nakon 1947. godine održavanje Ajvatovice bilo je zabranjeno, a tradicija je obnovljena 1990. godine. Jubilarna, 500. manifestacija održana je u junu 2010. godine.

U sklopu ovogodišnjih Dana Ajvatovice održani su brojni kulturno-vjerski sadržaji, a posljednja aktivnost bit će održana sutra u Uredu Muftije travničkog gdje će biti dodijeljene nagrade za najbolje literarne radove na temu ovogodišnjeg slogana Ajvatovice “Kad vjera govori i priroda sluša”.

Klix
Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close