-TopSLIDEBiHPolitika

Zašto FBiH nema naplatu saobraćajnih kazni karticom na licu mjesta!?

Od prije dvije godine u Hrvatskoj nije moguća gotovinska naplata saobraćajnih prekršaja na licu mjesta. Naime, susjedna zemlja je u potpunosti prešla na bezgotovinsku naplatu novčanih kazni putem POS uređaja.

Radi se o plaćanju novčane kazne karticom na licu mjestu, a iznos kazne se umanjuje za polovinu. Građanin koji plati kaznu na licu mjesta karticom u Hrvatskoj, dobit će potvrdu da su novčana kazna i troškovi postupka plaćeni, kao i slip o obavljenoj transakciji putem POS uređaja.

U Bosni i Hercegovini, iako je bilo dosta govora, ovaj sistem naplate kazni nije zaživio. RS je usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, kojim je predviđeno da se novčana kazna i troškovi platnog prometa mogu platiti elektronskim putem, uz korištenje POS terminala na mjestu izvršenja prekršaja kod ovlaštenog službenika u policijskoj stanici ili kancelariji nadležnog ovlaštenog organa i tom prilikom se izdaje dokaz o uplati. Prema predviđenom rješenju, koje još nije zaživjelo, ovu mogućnost plaćanja imat će okrivljeni koji nemaju prebivalište, odnosno boravište u BiH, kao i okrivljeni koji imaju prebivalište.

S druge strane, u Federaciji BiH se o ovoj mogućnosti još ne razmišlja, iako za to postoje brojni preduslovi. Jedan od takvih je da Federacija BiH u svom većinskom vlasništvu ima banku, poput Union banke, preko koje bi se ovaj sistem jednostavno mogao uspostaviti.

Da je ovakav način naplate neophodan, govore podatak da strani državljani trenutno imaju više od 570 hiljada KM neplaćenih novčanih kazni u cijeloj Bosni i Hercegovini koje su im izdate zbog prekršaja u saobraćaju. To je zvanični podatak IDDEEA-e do početka marta ove godine.

Na naše upite na ove teme u Ministarstvu unutrašnjih poslova FBiH ostali su nijemi, kao i u MUP-u RS.

I dok su svjetski trendovi odavno otišli u smjeru izbacivanja gotovine iz upotrebe, a već se ide i korak dalje od kartičnog plaćanja na plaćenje putam uređaja poput mobilnih, u BIH se još uvijek pogoduje načinu plaćanja “u kešu” koji je zapravo idealno tlo za prljavi novac i poticanje korupcije.

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close