BiH – Grčka 2:2

Početak iz bajke, kraj kao najgora noćna mora: BiH prokockala 2:0 protiv Grčke
Zmajevi se raspali u nastavku i ostali bez pobjede

Fudbalska reprezentacija BiH odigrala je za pamćenje prvih 45 minuta, ali Grčka je u nastavku s igračem više osvojila bod (2:2) u meču drugog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Grci su naši stari rivali i obično protivnik kojeg se plašimo jer je uvijek teško igrati protiv čvrste i organizovane reprezentacije, ali večeras je sve izgledalo drugačije… U prvih 65 minuta. Ostalih 25 kao najgora noćna mora.

Zmajevi su furiozno krenuli i za samo 15 minuta očitali lekciju Grcima, ali nažalost kasnije se sve raspalo uz nekoliko nepromišljenih poteza.

Od prve minute smo vodili glavnu riječ, a na gol je zenička, ali i bh. publika čekala samo devet minuta. Pjanić je izveo korner, lukavo je pronašao Višću, koji je prvo izblokiran, ali iz drugog pokušaja zabija za 1:0.

Ubrzo nakon toga jako opasan napad Zmajeva, Bešić je driblao, pa šutirao pored gola grčkog gola, a već u 15. minuti poveli smo 2:0.

Miralem Pjanić je pokazao da je čarobnjak i majstor za slobodnjake, sa preko 25 metara je majstorksi udarcem prevario grčkog golmana i donio novu radost naciji.

I u narednih desetak minuta smo opkolili grčki gol, sijevalo je, napadalo se sa svih strana, a panični gosti samo su izbacivali loptu što dalje od svog gola. Džeko je imao slab pokušaj u 26. minuti, a dvije minute kasnije Višća iskosa s desne strane gađa suprotni ugao, no lopta ide pokraj gola.

Imali su Grci šansu preko Donisa u 32. minuti, no njegov udarac glavom je bio lako odbranjiv za sjanog Šehića. Do kraja prvog dijela grčki igrači su djelovali opasnije, odlučnije, ofanzivnije, što je bilo i za očekivati, ali Šehić se nije dao savladati.

Nastavak donosi također sigurnu igru Zmajeva, koji su iz kontri čekali da potope pomalo razbijene i bespomoćne Grke, koji se ipak nisu htjeli predati.

U samo dvije minute se sve promijenilo. U 64. minuti Šunjić je skrivio penal za Grke, Fourtounis smanjuje na 2:1, a ubrzo nakon toga zbog oštrog starta isključen je Miralem Pjanić. Dobio je direktan crveni karton, prijeti mu da uz Finsku propusti i Italiju.

Poslije toga, Grci preuzimaju potpunu incijativu, a nama ostaje da se s igračem manje u polju pokušamo odbraniti. Usijedilo je paklenih dvadesetak minuta u Zenici… I nažalost nismo izdržali.

Nakon silnih napada, rezervista Kolovos u 85. donosi Grčkoj veliki bod. Kao da nam nije bilo suđeno da slavimo…

BiH – Grčka 2:2 (Višća 9, Pjanić 15/ Fortunis 65 – penal, Kolovos 85)

BiH: Šehić, Bičakčić, Kolašinac, Bešić, Višća, Duljević, Pjanić, Džeko, Cimirot, Šunjić, Zukanović.

Grčka: Vlachodimos, Bakakis, Siovas, Bouch alakis, Zeca, Fortounis, Donis, Papastathopoulos, Kourbelis, Samaris, Koutris.