Vizuelni marketing: Video, nepogrešiv marketinški alat

Koliko velike kompanije u Bosni i Hercegovini zapravo razumiju moć videa? Oslanjaju li se previše na predstavljanje svojih brendova na ogromnim bilbordima, a zanemaruju li ono mnogo važnije: vizuelnu predstavu koja može prenijeti mnogo jaču poruku? Donosimo vam tekst koji bi u kratkim crtama trebao predstaviti sveukupnu moć videa kao marketinškog oruđa, ali i oružja

Piše: Global Market Solutions

Možda bi za ovaj članak bilo dovoljno reći: “Sami testirajte i uvjerite se”. Uploadujte danas post s fotografijom, a isti post sutra uploadujte s videom. Naprimjer, vaša kompanija prodaje pegle. Koja je razlika? Mi smo testirali postove naših klijenata na Facebooku i uvidjeli rast od 300 posto u segmentu pregleda. Prilično smo siti toga da u posljednjih šest mjeseci slušamo o tome kako je video najefikasniji marketinški alat danas, no, nije se bez razloga to ponovilo toliko puta.

Videomarketing je moćno oružje za veću vidljivost i dobijanje više pregleda na društvenim mrežama. Na taj način možete dostaviti poruku koju želite i vizuelno i zvučno, te na kreativan i uvjerljiv način privući idealne klijente. Ovakav vid marketinga je način na koji gradite vezu sa svojim kupcima, što je krucijalno za povezivanje i lojalnost.
Koncepti koje treba slijediti

Naravno, nije cilj postaviti bilo kakav video. Postoje određena nepisana pravila koja bi trebalo poštovati. Razmišljajte strateški, koju poruku želite poslati i koji efekt i poslovni cilj želite postići. Izazivanje emocije, podizanje svijesti, isticanje vidljivosti na tržištu, izgradnja povjerenja i trajne veze, predstavljanje novog proizvoda, prodaja uređaja, isticanje sjajne snižene cijene – listi gotovo nema kraja. Nakon što definirate šta od ovoga želite postići, moći ćete uspješno kreirati video i odrediti platformu na kojoj ćete ga lansirati.

Nakon što ste definirali cilj i platformu, kreirajte poruku koju želite da vaš video odašilje, skrojite mini scenarij ili priču. Važno je kako ćete iskomunicirati željenu poruku i pozvati kupce na akciju. Dakle, video nije alat koji je sam sebi dovoljan već mora pozvati na akciju. Definirajte kakva je to akcija, želite li da vas dijele na društvenim mrežama, da kupe proizvode kojima je snižena cijena ili nešto sasvim drugo. Dok kreirate poruku, imajte na umu da imate veoma ograničen period za dostavljanje poruke svojim korisnicima te da uhvatite i zadržite njihovu pažnju bilo da su online ili ne. Otprilike vrijeme jednog skrola na vremenskoj liniji. Čini se nemoguće?! Možete vi to, budite jasni, precizni, koncizni i direktni.

Kad je riječ o platformi, vjerovatno vam na pamet padaju dva tipa videa – onaj koji se snima kamerom i koji se dizajnira bez upotrebe kamere. Međutim, mnogo je više opcija i stilova nego što vam se čini. Video više nije samo alat u kojem spiker izgovori poruku i to je to. Danas možete i morate biti kreativni i domišljati.
Kad je video gotov, razmislite gdje ćete ga lansirati: na televiziji, društvenim mrežama, na vlastitoj internetskoj stranici ili je riječ o kombinaciji više platformi. Razmislite, prije svega, koja je ciljna skupina kojoj se obraćate i onda podijelite video. Kad je vaš video na YouTube-platformi jednostavnim klikom može biti

podijeljen i na druge društvene mreže. Štaviše, takvog ga možete postaviti i na svoju internetsku stranicu i poslati e-mailom. Posebno zanimljivu platformu predstavlja Instagram koji je video limitirao na 15 sekundi, stoga će vam to predstaviti izazov na jednom potpuno novom nivou.
Budite korisni i snimite tutorijale

Ovisno o vrsti biznisa kojim se bavite, ovisit će i način na koji ćete koristiti video koji ste kreirali. Što manje razmišljajte o videu na način: napravit ću ga, iskoristiti jednom i to je to. Priča tu ne prestaje. Vaš kredibilitet će zasigurno podići serija videa, naprimjer: “Kako da…” poznati pod imenom tutorijali te će se povećati i vaš utjecaj. Svoje savjete (recepti, uljepšavanje i slično) u trajanju od jedne, dvije, maksimalno tri minute možete snimiti odjednom, a zatim ih objavljivati na YouTube-kanalu jednom ili dvaput sedmično. Ako održavate blog, svakako na svoj blog jednom ili dvaput sedmično postavite bilo kakav video, jer će vas onda i pretraživači voljeti i više promovirati vašu stranicu.

Svi volimo znati ko stoji iza određenog brenda. Nemojte bježati od toga da snimite svoje osoblje, menadžere i vlasnike kako se obraćaju ciljnoj grupi povodom rođendana, godišnjica, praznika ili slično. Tako ćete dati neko humano obilježje svojoj kompaniji. Prosto se zahvalite svojim kupcima, zaslužili su to. Ne zaboravite uvrstiti video tokom specijalnih događaja koje ste organizirali, prijema, proslava povodom rođendana kompanije, obilježavanja kampanje i slično. Izgledat će profesionalnije, dat će stvarni uvid u to što ste radili i djelovat će kao da ste zaista dali sve od sebe prilikom pripreme tog eventa.
Nedostaje li bh. tržištu kvalitetnih videosadržaja

Dobra strana Facebooka je trenutno što se video, kad ga uploadujete direktno na FB, pri skrolanju odmah pokreće, tako će ga publika neminovno vidjeti pa imate priliku već u prvim sekundama zadržati pažnju. Ponekad priličan efekt mogu izazvati i niskobudžetni videosnimci ili montaže, tek toliko da osvježite svoju FB-stranicu.

Ako vam se čini da je skupo ulagati u izradu videa, nastavite bez njega i gledajte svoju konkurenciju kako se penje zahvaljujući svojim videoprilozima. Pokušajte zaobići amaterska izdanja tipa “s malo ulaganja dobit ćete mnogo”, izbjeći ćete kardinalne greške i čak izazvati pohvale. Bh. tržište je pogotovo pogodno za ovu vrstu medija iz razloga što nam manjka kreativnih i kvalitetnih videomarketinških rješenja u vidu reklama ili druge vrste videa. Zato pokažite tržištu da pratite trendove, štaviše – da ih postavljate!

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close