Azra Hadžiahmetović, federalna zastupnica SBiH u novom sazivu: Prioritet je fiskalna stabilizacija

Da li su buduće vlasti svjesne specifične težine reformi, visoke cijene koju zahtijevaju te reforme i da li će uopće ozbiljno ući u to, bolje je pitati ove koji su pobijedili na izborima, izjavila je u intervjuu za Oslobođenje Azra Hadžiahmetović, federalna zastupnica SBiH u novom sazivu

(PIŠE: Mimi ĐUROVIĆ RUKAVINA – Oslobođenje)

Očekujete li da se formira parlamentarna većina i izabere rukovodstvo na prvoj konstituirajućoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, najavljenoj za kraj novembra?
– Očekujem da se to realizira i to je vrlo moguće. Naime, ako imamo nagovještaj potpisanog aranžmana između nekoliko političkih stranaka koji se odnosi na državni nivo (SDA – DF – Savez za promjene, op.a), očekujem da će se nešto slično veoma brzo realizirati i u federalnom Parlamentu.

Pravo i odgovornost

• Vidite li i HDZBiH u toj parlamentarnoj većini i da li je moguća parlamentarna većina u FBiH bez ove stranke?
– Eh, o tome ne bih da špekulišem. To treba pitati njih. Rezultati izbora pokazuju da su moguće različite matematičke kombinacije, što je možda i dobro. Međutim, u više navrata dosad smo imali isključivo takve matematičke kombinacije. Ako ništa drugo, ova vremena zahtijevaju da to ne budu ni slučajno samo matematičke kombinacije. Znam da je i za programsku koaliciju i aranžman, dogovorenih oko ključnih pitanja i potrebnih reformi, neophodna i većina u matematičkom smislu riječi.

• Gdje vidite Stranku za Bosnu i Hercegovinu u svim pregovorima koji se dešavaju nakon izbora?
– Pa, u okviru kapaciteta koje smo kao stranka dobili na izborima. Lično cijenim, s obzirom da su drugi dobili značajno povjerenje glasača, da oni nose i imaju pravo koje iz toga proizlazi, ali svakako i odgovornost za ono što će se dogoditi.

• Da li su predstavnici SBiH nakon izbora razgovarali sa pobjedničkim strankama, odnosno postoje li kakve naznake i pozivi za takve razgovore?
– Znam da nije bilo zvaničnih razgovora. Da li je bilo neformalnih, to mi nije poznato i nije sada bitno. Ono što je sigurno jeste da su za narednu sjednicu Predsjedništva stranke, koja će se održati naredne sedmice, između ostalog, predviđeni i razgovori o mogućim učešćima ili participaciji. Zasad ne znam kakav će biti rezultat.

• Dakle, još se ne zna da li će SBiH biti isključivo opozicija ili će na nekim nivoima ući u vlast?
– Još apsolutno nema nikakvog stava, jer su sjednice Stranke za BiH na kojim bi se o tome odlučivalo zakazane tek za narednu sedmicu.

• Vjerujete li da će nova vlast, ko god u njoj bude, uspjeti zaustaviti ekonomski pad Federacije BiH?
– Ukoliko bude postojalo političke volje, mislim da se to sve može ublažiti, a da li će se uspjeti to zaustaviti u narednom periodu, bolje je pitati one koji budu sklopili aranžman za naredni mandat na federalnom nivou, jer će zavisiti od toga da li će zaista raditi na ozbiljnim reformama koje Bosna i Hercegovina, uključujući i Federaciju BiH, već dosta dugo čeka i koje je neophodno uraditi, s obzirom na teška vremena koja su takva i u Bosni i Hercegovini po svim ekonomskim parametrima i u zemljama okruženja, pa da ne kažemo i u svjetskoj ekonomiji. Ipak, reforme koje se sad budu radile, koštat će mnogo više, nego što bi bio slučaj da smo ih radili ranije.

Da li su buduće vlasti svjesne specifične težine reformi, visoke cijene koju zahtijevaju te reforme i da li će uopće ozbiljno ući u to, bolje je pitati ove koji su pobijedili na izborima.

• Iz Vašeg, ekonomskog ugla, šta bi trebali biti prioriteti novih federalnih vlasti s ciljem sprečavanja daljnjeg kraha?
– Apsolutno ništa ne preporučujem, ali znam da ima nekoliko prioritetnih stvari koje se moraju uraditi kad je u pitanju Federacija BiH. Definitivno, to je fiskalna stabilizacija, posebno kad govorimo o budžetu. To će podrazumijevati i zahtijevati i niz drugih reformi i poreskih, zatim redukciju javne potrošnje. Cijenim da su vrlo, vrlo važne i prioritetne reforme u oblasti socijalnog sektora, u oblasti zdravstva. One jesu vezane i za ovaj prvi set reformi, ali su i nešto što podrazumijeva izgradnju potpuno drugačijeg koncepta, reorganizaciju sistema u kojem bi bio poboljšan kvalitet usluga. Mislim da su to ključne stvari s kojim će se, htjeli ili ne, nove vlasti morati uhvatiti ukoštac. O strukturnim i važnim reformama u pojedinim sektorima da i ne govorim, a bit će rezultat neophodnih reformi za Bosnu i Hercegovinu. Uz sve ove reforme, očekujem i korake u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

Veća demokratizacija

• Da li ste imali priliku pogledati utvrđeni nacrt federalnog budžeta za 2015, koji očigledno čeka novi saziv Parlamenta FBiH? Mislite li da je to prvi posao za nove poslanike?
– Mislim da se toga trebamo odmah dohvatiti. Ako već ima nacrt utvrđen u Vladi i poslan u parlamentarnu proceduru, bit će dobar osnov, uz eventualno amandmansko djelovanje i prilagođavanja za usvajanje. I to je svakako bolja situacija, nego da nema utvrđenog nacrta.

• Hoće li parlamentarke moći šta uraditi u novom sazivu?
– Još ne znam o procentualnom učešću žena u nižim nivoima vlasti, znam da je u državnom Parlamentu povećan broj žena. U principu, ako je tako i na nižim nivoima, to je pretpostavka veće demokratizacije. Smatram da je dobro što ima više žena u politici, osim što je poboljšan njihov položaj, jer mi žene smo sklonije pospremanju u ružnim vremenima i dovođenju u red nego što su to u stanju učiniti muškarci.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close