Valute zemalja u razvoju pod udarom investitora

Brojne valute država u razvoju bilježe snažne gubitke, a osim turske lire i ruska rublja i poljski zlot.

Ulagači su iz uzajamnih fondova tih problematičnih država u sedmici između 29. i 29. januara povukli 6,4 milijardi dolara što je najveći sedmični odliv od avgusta 2011. godine.
Od Azije preko Afrike do Latinske Amerike centralne banke nastoje povećanjem kamatnih stopa da zaustave bijeg investitora i umire finansijska tržišta.
Međunaroda preduzeća već preduzimaju mjere da bi ublažila negativne posljedice.
Ti koraci su prije svega u smjeru osiguranja (hedginga) protiv valutnih gubitaka. Panike za sada nema, ali ima preduzeća sa sličniim iskustvima.
– Na brazilskom tržištu se 60 godina mučimo sa hiperinflacijom, krizama, ali čak ni tada nismo imali godišnje gubitke, stišavaju duhove u najvećem proizvođaču bijele tehnike na svijetu Whirlpoolu.
Ako januar nije bio povoljan mjesec za vlasnike dionica, radosnijii su bili oni koji su se kladili na zlato i sigurne obveznice.
Istina da je zlato posljednje sedmicce prije svega na račun snažnog dolara izgubilo dva odsto, još uvijek je tri odsto više nego na početku godine.
Iako je Fed srednom sedmice sa dodatnih deset milijardi dolara (na 65 milijardi) snizio svotu, koju je u okviru programa kvantitativnog popuštanja mjesečno namijenio za otkup državih obveznica, cijena američkih obveznica i dalje raste (mjesečni rast je bio najviši u posljednjih 29 mjeseci), a njihovi zahtijevani prinos je posljedično padao, tako da sada iznosi 2,65 odsto, najmanje od početka novembra.
Dow Jones (SDA) 15.684 bodova
Nasdaq (SDA)    4.099
DAX30 (Frankfurt)9.306
Nikkei (Tokio)    14.914
10-godišnje am. obvezn.    prinnos: 2,67
EUR/USD    1,3487
USD/JPY    102,12
EUR/CHF    1,2225
Nafta brent106,35 USD
Zlato    1.244 USD
Euribor    0,396 %

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close