Kultura

Valentinovo – Babilonska svetkovina koju je preuzelo kršćanstvo

Valentinovo – Babilonska svetkovina koju je preuzelo kršćanstvo

Prije svega sretno Valentinovo svim zaljubljenima! Valentinovo je danas poznato kao dan kada se slave zaljubljeni te je nazvano po svetom Valentinu, katoličkom svecu

No, Je li to sve baš onako kako se navodi i ima li ovo kakve veze s paganizmom i konzumerizmom?

Rimske svetkovine

Još su stari Rimljani slavili blagdan božice Juno (rimskog pandana grčkoj Heri) na 14.2. Svetkovina je bila takva da su muškarci i žene stavljali svoja imena u dvije različite kutije i onda su izvlačili imena. Ona dva imena koja se spoje moraju biti povezani kao par tijekom festivala i određenih datuma te godine. Time se slavila plodnost i ciklus života.

Sljedećeg dana ritual se nastavio, i to slavljem Luperkalija u čast Fauna, boga plodnosti. Muškarci bi odlazili u predio gdje su po predaji Romul i Rem sisali vučicu. Tamo bi žrtvovali kozu, oderali je i trčali oko nje simultano udarajući žene s malim bičevima čime su osiguravali plodnost.

Katolički svetac Valentin

Prema jednoj storiji rimski car Klaudije II postavio je zabranu na brakove zbog prevelikog broja mladića koji su zbog ženidbe izbjegavali vojsku. Svećenik Valentin je bez obzira na zabranu tajno održavao vjenčanja te je osuđen na smrt. Tijekom čekanja egzekucije tisuće pisama su mu stizale u ćeliju s natpisima koliko je ljubav bitnija od rata. Pogubljen je navodno 269. godine na 14.2.

Postoje još dvije priče. Tu je i Valentin, uhićeni svećenik radi pomoći kršćanima. U zatočeništvu se zaljubio u kćer svog tamničara te se na ljubavne poruke potpisivao s ‘Your Valentine’. Po papi Juliju I. nad njegovim grobom izgrađena je bazilika. Također je pogubljen na 14.2. Treća priča je o Valentinu, biskupu Ternija koji je također pogubljen na isti datum i njegove relikvije su danas u Terni.

Skeptici se pitaju prilično logično pitanje – koja je vjerojatnost da su postojala tri priznata sveca Valentina i svaki od njih je pogubljen zbog ljubavi i to na 14.2.? Kada svemu pridodamo i rimske svetkovine plodnosti i ljubavi istog dana priča sve više dobiva klimave temelje.

Vrlo je vjerojatno da je ovaj blagdan uz Božić, Novu godinu i druge svetkovine datumski (ponekad i običajno) kršćanizirani poganski blagdan.

Poveznica s Babilonom

Samo ime Valentinus dolazi iz latinske riječi valens – biti snažan, moćan, odvažan. Biblija sličnim epitetima karakterizira samo jednu osobu ‘Od Kuša se rodio Nimrod, koji je postao prvi moćnik na zemlji. Voljom Jahve bio je silan lovac. Zato se veli: ‘Kao Nimrod, silan lovac voljom Jahve.’ (Gen. 10:8-9)

Sada svetkovine Luperkalija možemo povijesno vezati datiranjem – Luperkus je rimski bog kojeg vežu uz njegovu grčku inačicu Pana (Fauna). Grci su njega iskopirali od feničke inačice pod imenom Baal. Baal je pak ime za Nimroda, moćnog lovca i strijelca vukova, stvoritelja i boga Babilona. Dakle, poveznica je bog rata, lova i plodnosti.

Baal je babilonski gospodar, dok njegovo ime na kaldejskom znači srce. Ima li to kakve veze sa srcem za Valentinovo? Još jedna poveznica je veseli Cupido koji označava želju za nekim te je također jedna od inačica mladog Nimroda, također sa lukom i strijelom kojom gađa srce (Baal). Bilo sve slučajnost ili ne, zanimljiva je koincidencija…

Danas je Valentinovo blagdan zaljubljenih za čijeg datuma najviše profitira korporativni milje koji je sve pretvorio u jednu prilično forsiranu svetkovinu kojoj je bitnija forma nego pravi značaj i slavlje ljubavi kao najbitnije stvari u ovoj stvarnosti. Od početnih čestitki i simbola simpatija do današnjeg razularenog i mahnitog natjecanja tko će kome kupiti bolji poklon, konzumerizam je tako, kao i za Božić, nadrastao humanizam, a nažalost moram ustvrditi da smo si za to jednim dijelom i sami krivi…

https://youtu.be/lTSIDGC2HaI

(nexus-svjetlost/uredio:nsp)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close