Uzeli otpremninu – ostali na zastupničkoj plati

RADIŠNI PENZIONERI: Uzeli otpremninu – ostali na zastupničkoj plati

 

Piše: Davor Obrdalj

Praksa parlamentaraca da odu u penziju na jedan dan, uzmu otpremninu pa nastave raditi nije moralna, ali je po zakonu.

Moral teško da je ijednog političara u BiH natjerao da propusti priliku i ne iskoristi rupu u zakonu kako bi u svoj lični budžet inkasirali koju hiljadu maraka više.

Državna parlamentarka i jednodnevna penzionerka Dušanka Majkić na ovaj način uzela je 28 hiljada maraka otpremnine i nastavila primati zastupničku platu.

Slavko Marin je od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u BiH dobio otpremninu u iznosu višem od 20.000 KM za odlazak u penziju. On je u ministarstvu radio do 2012. godine kao zamjenik ministra. Jedno vrijeme je bio na “bijelom hljebu” da bi 2013.godine dobio otpremninu, međutim zamrznuo je penzionerski status i zasnovao radni odnos na funkciji predsjedavajućeg Općinskog vijeća Novi Travnik.

Živko Marjanac je prošle godine, predzadnji radni dan kao zamjenik državnog ministra odbrane, također kroz otpremninu inkasirao više od 20.000 maraka. Međutim, i on je odlučio da neće dugo biti penzioner i otišao na poziciju potpredsjednika Vijeća naroda Republike Srpske.

Savjetnik ministra komunikacija i prometa BiH Drago Bilandžija je 2007. godine dobio otpremninu od 4.147 KM za odlazak u penziju, ali je nastavio i dalje savjetovati ministre.

NEMORALAN ZAKON?

Federalni parlamentarci ipak ovu zakonsku mogućnost nisu iskoristili. Posljednji slučaj koji je izašao u javnost je slučaj federalnog zastupnika Osmana Suljagića. On je u samo par dana podnio zahtjev za isplatu otpremnine i zahtjev za ponovno zasnivanje radnog odnosa. Međutim u međuvremenu je promijenio mišljenje i za Žurnal tvrdi da otpremninu koja iznosi oko 2.500 maraka ipak neće uzeti.

Navedeno primanje otpremnine, pa povratak u Parlament FBIH je u skladu sa postojećim zakonskim odredbama, ali taj čin nije moralan. Zato treba mijenjati zakone koji to omogućavaju, a u konačnici i ne treba uzeti sve one privilegije koje jesu zakonske, ali nisu moralne. S toga treba pozdraviti primjere svih onih koji su se odrekli ovog prava, a takvih ima u institucijama vlasti u BIH, za Žurnal kaže Lejla Deronja Suljić, konsultant za monitoring CCI-a

Kako saznajemo, zahtjeve za otpremninu i privremena rješenja za penziju dostavili su i:

Jasminka Durić – prijevremena penzija

Irfan Imamović – prijevremena penzija

Ramiz Zahirović – prijevremena penzija

Said Mujkanović – starosna penzija

Besima Borić – starosna penzija

Postojeći zakon nije dobar i treba ga mijenjati, odnosno staviti ga u kontekst radno-pravnih odnosa i prilagoditi uvjetima u BiH – za Žurnal kaže bivša federalna parlamentarka Besima Borić, koja nema namjeru ponovo zasnivati radni odnos, a na otpremninu još uvijek čeka.

Prema Odluci Vrhovnog suda RS-a iz 2013. godine, svi penzioneri koji imaju ličnu penziju imaju pravo da rade i istovremeno primaju i plaću ili naknadu i penziju.

U Federaciji je ovo pravo dato Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH koji kaže da penzioneri sa više od 40 godina radnog staža i oni stariji od 65 godina, a sa 20 godina staža mogu u penziji zasnovati novi radni odnos i istovremeno primati i plaću i penziju. Oni sa manje godina staža mogu raditi samo po ugovoru o djelu ako žele imati oba primanja.

Zastupnici DF-a u Parlamentu FBiH podnijeli su inicijativu za nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o plaćama i naknadama u FBiH prema kojem bi oni zastupnici koji uzmu otpremninu ukoliko se žele vratiti na posao istu morali vratiti.

(zurnal.info)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close