Do novih radnih mjesta kroz podršku poboljšanju konkurentnosti preduzeća

Agencija za razvoj preduzeća Eda, uz podršku Švedske, je jučer u Banjoj Luci organizovala Prvi ekonomski forum “Za konkurentnost i radna mjesta – CREDO 2014“.

Na Forumu je bilo preko 100 učesnika među kojima su bili predstavnici Vlade Republike Srpske, Savjeta ministara BiH, Privredne komore Republike Srpske, akademske zajednice, načelnici opština i praktičari razvoja, veliki broj direktora preduzeća i predstavnici drugih institucija i organizacija od značaja za privredni razvoj.

Na Ekonomskom forumu je razgovarano o ključnim problemima koji ograničavaju konkurentnost domaćih industrijskih preduzeća i o mogućnostima za njihovo sistemsko rješavanje, kroz ciljanu i intenzivniju podršku obrazovnih, tehnoloških i razvojnih institucija, te kreiranje specifičnih politika i instrumenata podrške vlada na svim nivoima. Kao podloga za raspravu, poslužili su nalazi i preporuke analiza, pripremljenih zajedno sa direktorima respektabilnih industrijskih preduzeća u okviru projekta “CREDO Krajina“.

Zaključeno je da treba jačati izvoznu orijentaciju industrijskih preduzeća, posebno na zahtjevna evropska tržišta, jer se time najdirektnije jača i njihova konkurentnost i stvaraju održiva radna mjesta. Takva orijentacija treba biti, znatno više, intenzivnije i fokusiranije nego do sada, podržana od strane svih relevantnih institucija i vlada na svim nivoima, kako bi se preduzećima:

  • olakšalo poslovno povezivanje sa kupcima i partnerima na ključnim izvoznim tržištima i uvođenje veoma zahtjevnih standarda i sertifikata za nastup na tim tržištima;
  • osiguralo dovoljno kvalitetnih inžinjera i majstora, obučenih za rad sa savremenom opremom;
  • olakšao razvoj i testiranje novih proizvoda i ubrzao transfer tehnologije;
  • pojednostavili uslovi poslovanja i izvoza i olakšalo investiranje, i time stvorile pretpostavke za novo, kvalitetno i održivo zapošljavanje.

Preporučeno je da se nalazi i preporuke za sistemske intervencije, kao i zaključci Prvog ekonomskog foruma, prezentuju članovima nove Vlade Republike Srpske, u roku od dva mjeseca od njenog konstituisanja, sa namjerom da se podstakne preispitivanje postojećih i kreiranje novih politika i instrumenata podrške, od značaja za konkurentnost industrijskih preduzeća. Takođe, preporučeno je da se, nakon formiranja novog sastava Savjeta ministara, relevantni nalazi i preporuke prezentuju Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, zajedno sa institucijama čija je djelatnost usmjerena na spoljnotrgovinsko poslovanje, privlačenje investicija i druge aspekte od značaja za konkurentnost industrijskih preduzeća.

Forum su otvorili prof. dr Jasmin Komić, ministar nauke i tehnologije Republike Srpske; Dragan Milović, pomoćnik ministra, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH; Dragica Ristić, direktorica Privredne komore Republike Srpske; Budimir Balaban, predsjednik Skupštine Grada Banja Luka; Nedim Bukvić; Enes Drljević, direktor Udruženja za razvoj NERDA i Zdravko Miovčić, direktor Agencije za razvoj preduzeća Eda.

Nedim Bukvić iz Ambasade Švedske u BiH je na otvaranju istakao da je Švedska opredijeljena da podrži domaće organizacije kako bi se unaprijedilo poslovno okruženje u BiH, te da je u tom kontekstu veoma važno da se unaprijedi dijalog između javnog i privatnog sektora, kao i da se u ove procese javni sektor uključi u što većoj mjeri kako bi se ostvario zajednički cilj – povećana konkurentnost i otvaranje novih radnih mjesta.

Dragica Ristić, direktorica Privredne komore Republike Srpske je istakla da je jedan od većih problema sa kojima se suočava naša privreda nedostatak obrazovanih kadrova, odnosno neusklađenost obrazovnog sistema sa tržištem rada. Takođe, ona je istakla potrebu pružanja podrške firmama u obezbjeđivanju novih tehnologija od strane države, s obzirom da od toga u velikoj mjeri zavisi njihova konkurentnost.

Goran Kecman, direktor preduzeća “Spektra DMG“ iz Banjaluke je rekao da je projekat “CREDO Krajina“ jedan od rijetkih koji se bavi suštinom problema u privredi, a to je konkurentnost preduzeća. Istakao je da su u okviru projekta, direktori firmi, domaći eksperti i predstavnici Agencije za razvoj preduća Eda, okupljeni u sektorske odbore, identifikovali probleme u vodećim privrednim sektorima, kao i prijedloge intervencija koji mogu doprinijeti da se stanje unaprijedi.

Zdravko Miovčić, direktor Agencije za razvoj preduzeća Eda je naglasio da je Prvi ekonomski forum “Za konkurentnost i radna mjesta – CREDO 2014“ usmjeren na povećanje konkurentnosti preduzeća jer se samo tako mogu otvoriti nova radna mjesta.

O ključnim pitanjima poboljšanja konkurentnosti u BiH su govorili prof. dr Mirza Kušljugić i doc. dr Stevo Pucar. O metodologiji projekta CREDO Krajina i izazovima ekonomskog razvoja govorio je prof. dr Mirza Kušljugić, dok je doc. dr Stevo Pucar predstavio najvažnije nalaze analize lanca vrijednosti i gap-analize metalske, prehrambene, drvoprerađivačke i industrije kože i obuće, sa posebnim naglaskom na područja koja treba unaprijediti u cilju povećanja njihove konkurentnosti.

U okviru Foruma su održane dvije panel diskusije. U prvoj panel diskusiji na temu “Konkurentnost preduzeća u BiH – faktori uspjeha i karike koje nedostaju”, učestvovali su: Miroslav Petrešin, direktor preduzeća “Sportek“; Darko Partalo, direktor preduzeća “Drvoprodex“; Goran Kecman, direktor preduzeća “Spektra DMG“; Saša Živanić, direktor preduzeća “Živanić DS“, kao i  Merima Dževdetbegović, direktor preduzeća “Menprom“. Panelisti su naglasili da je potrebno da institucije u BiH imaju ažurne informacije u pogledu izvoza u pojedine zemlje i da brže raguju na inicijative i pitanja izvoznika. Takođe, rečeno je da zemlje CEFTA imaju brendove i da više ulažu u marketing, dok je imidž domaćih proizvođača i proizvoda loš i da to treba mijenjati, u čemu je važna i uloga medija. Istaknuto je da treba aktivirati smjer prerade drveta na Mašinskom fakultetu u Banjaluci i promovisati rad u drvopreradi. S obzirom na to da mladi ljudi percipiraju posao u proizvodnji kao neatraktivan, potrebno je raditi na promociji pravih vrijednosti.

Druga panel diskusija je bila na temu “Kako možemo da doprinesemo konkurentnosti naših preduzeća i lokacija“, a o njoj su diskutovali prof. dr Vid Jovišević sa Mašinskog fakulteta u Banjaluci; Verica Trivić Stojanović iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske; Armin Halitović, načelnik opštine Bosanska Krupa; Rajko Latinović, direktor preduzeća “Superpremix“, kao i Mišo Reljić, direktor Agencije PREDA iz Prijedora. Panelisti su istakli da lokalne zajednice – jedinice lokalne samouprave trebaju i mogu da rade na unapređenju poslovnog okruženja, ali da je potrebna koordinacija sa višim nivoima vlasti. U tom smislu, ističe se važnost kontinuiteta, konzistentnosti i koordinacije javnih politika.

Sa druge strane, potrebna je veća saradnja i udruživanje malih preduzeća, a takva udruženja treba da budu partneri Privrednoj komori, Vladi i drugima. Da bi obrazovni sistem mogao odgovoriti na zahtjeve tržišta rada, potrebna mu je podrška – u nabavci opreme, softvera, obuci kadrova i promociji obrazovnih programa, uz korištenje primjera dobre prakse. S obzirom na nedostatak iskusnih kadrova u mnogim oblastima, potrebno je iskoristiti ljude koji su u penziji a koji su tokom svoje karijere ostvarili značajne rezultate.

Na kraju, u plenarnoj diskusiji svih učesnika, donešeni su zaključci i preporuke Prvog ekonomskog foruma.

ekapija.BA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close