-TopSLIDEBiHPolitika

Provođenje reformske agende u BiH nije dalo očekivani rezultat

Analiza Bode Webera

Provođenje reformske agende u BiH nije dalo očekivani rezultat

Njemački analitičar i stručnjak za politiku EU prema Balkanu Bodo Weber, u analizi rađenoj za Democratization Policy Council, osvrće se na novi pristup EU prema BiH, sa fokusom na provođenje reformske agende.

Weber podsjeća da su u novembru 2014. godine Njemačka i Velika Britanija pokrenule novu političku inicijativu za BiH, koja je mjesec kasnije prihvćena od zemalja članica EU kao nova inicijativa Unije za BiH. On podsjeća da su se iste godine, u februaru dogodili protesti građana u BiH, koji su, kako ocjenjuje, označili propast prethodnog pristupa EU koji je podrazumijevao kreiranje stvrnih promjena u zemlji, prenose Vijesti.ba.

U tom kontekstu, Weber napominje da je novi pristup EU fokusiran na socio-ekonomske reforme, dok su osjetljiva politička pitanja, poput ustavne reforme, stavljena po strani, kako bi bila razmatrana u nekom budućem periodu procesa proširenja, a sve kako bi se odblokirala dugogodišnja blokada EU puta.

Weber ističe da, gledano sa distance, nova inicijativa EU možda izgleda uspješno, jer je u septembru 2016. godine Vijeće za opšte poslove EU proslijedilo aplikaciju BiH za članstvo Evropskoj komisiji, kako bi pripremila mišljenje. Ovo je označilo posljednju od tri faze u procesu EU integracija, koja je prvobitno predviđena kao nagrada za ispunjenje određenih reformskih uslova.

Međutim, detaljnija analiza ipak stavlja pod znak pitanja ove pozitivne utiske. Realnost je da su postignute ograničene reforme, koje su na “staklenim nogama”, a njihova postojanost je vrlo upitna i dugoročni socio-politički efekti su slabi, upozorava on. Kako se u analizi navodi, većina reformi posljedica je poteza međunarodnih finansijskih institucija, posebno MMF-a, koji je dao novi kreditni aranžman, kako bi podržao reformsku agendu i nametnuo striktne finansijske uslove.

Weber, između ostalog, navodi da su EU i međunarodne finansijske institucije pohvalile usvajanje novih zakonskih rješenja u okviru reformske agende, ali da ona nisu dala očekivane rezultate. S obzirom na to BiH 2018. očekuju izbori, ovaj njemački stručnjak upozorava da je jednostavno nemoguće da mnogi od reformskih zakona budu usvojeni u predviđenom roku.

On se osvrće i na politiku EU i kaže da, uz sve poštovanje ostalih uslova koje je EU stavila pred BiH, Unija je nastavila sa praksom povlačenja pred bh. snagama koje se opiru provođenju reformi, pišu Vijesti.ba.

“Institucije EU su pravile kompromise na vlastite uslove, smanjivale uslove, ignorisale vlastite rokove, a u nekim slučajevima su potpuno odbacivale uslove”, ističe se u analizi “Stvarna promjena na horizontu? Monitoring novog EU pristupa prema BiH”.

Weber, između ostalog, smatra da je proces provođenja reformske agende pokazao da vodeći međunarodni akteri u BiH mogu državu izvesti na postojan put reformi, kako je to demonstrirao MMF sa svojim jasnim uslovima. No, to nije slučaj jer uslovljavanje nije ili neće moći dati rezultate u BiH, kako mnogi evropski zvaničnici tvrde, zbog toga što EU nedostaje političke volje da zadrži konzistentan pritisak i ne odustaje od svojih uslova.

U zaključku Weber konstatuje da EU još ima šansu da reformsku agendu u BiH uspješno dovede do kraja. Da bi to uspjela, Unija ne treba da mobilizuje ozbiljne dodatne resurse, ali joj je potrebna ozbiljna politička volja, koje do sada nije bilo. Bez toga, reformska agenda će propasti, a takav kraj će osigurati jačanje političkih elita koje nanose štetu građanima i destabilizuju državu.

Kompletnu analizu možete pročitati OVDJE.

N. Ć.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close