Evropska liga – Schalke, Gent i Šahtar sigurn

Evropska liga, grupe G, H, I

Schalke, Gent i Šahtar sigurn

U grupama G, H i I odigrane su utakmice 2. kola Evropske lige. Bosanskohercegovački reprezentativci Sead Kolašinac u dresu Schalkea i Danijel Milićević u dresu Genta upisali su asistencije u pobjedama svojih timova.

Grupa G

Ajax – Standard Liege 1:0

Ajax je na Amsterdam Areni upisao drugi trijumf u grupnoj fazi Evropske lige. Nakon pobjede nad Panathinaikosom u gostima (2:1), Holanđani su minimalnim rezultatom 1:0 savladali Standard Liege. Domaći tim je preko Klaasena opasno zaprijetio u 16. minuti, ali je Gillet odbranio udarac. Mreža gostiju zatresla se u 28. minuti kada je precizan bio Dolberg pogodivši za, kasnije će se ispostaviti, konačnih 1:0.

Nakon prvih 45 minuta igre ostalo je 1:0, a u drugom dijelu ponajbolju šansu imao je domaćin koji nije uspio povećati prednost. Younes je bio u prilici, ali je odbrana izblokirala njegov udarac.

Celta Vigo – Panathinaikos 2:0

U susretu Celte Vigo i Panathinaikosa na stadionu Balaidos u Vigu slavio je domaćin sa 2:0. Grčki tim je prijetio u 27. i 39. minuti preko Zece i Coulbalyja, ali nije bilo promjene rezultata. Mreža gola domaćeg tima zatresla se u 55. minuti nakon udarca Berga, ali je sudija ranije signailizirao prekršaj. U finišu meča domaći tim golovima Guidettija (84’) i Wassa (89’) postavlja konačnih 2:0.

1. Ajax 6
2. Celta 4
3. Standard 1
4. Panathinaikos 0

Grupa H

Šahtar Donjeck – Braga 2:0

Šahtar iz Donjecka je na stadionu u Lavovu pobijedio Bragu sa 2:0 iako je skoro cijelo drugo poluvrijeme igrao sa igračem manje. Već u petoj minuti Stepanenko je pogodio za 1:0 i do kraja prvog dijela rezultat se nije mijenjao.

Nakon samo dvije minute igre u drugom dijelu Šahtar ostaje sa igračem manje u terenu, jer je drugi žuti karton dobio Fred. Ipak, to nije spriječilo Ukrajince da dođu do druge pobjede u grupi, a trijum je potvrdio Kovalenko golom u 56. minuti za konačnih 2:0.

Gent – Konyaspor 2:0

U sudaru Genta i Konyaspora u Belgiji, u kojem su nastupila čak četiri bosanskohercegovačka reprezentativca, slavio je domaći tim rezultatom 2:0. Seniorski reprezentativac Danijel Milićević zaigrao od prve minute u dresu Genta, dok su na drugoj strani od početka igrali mladi reprezentativci Riad Bajić, Deni Milošević i Amir Hadžiahmetović.

Saief je u 17. minuti matirao golmana gostiju i donio prednost Gentu, a na 2:0 povisio je Neto u 33. minuti kada je asistenciju upisao Milićević koji sada ima gol i asistenciju u dvije utakmice u Evropskoj ligi ove sezone.

1. Shakhtar 6
2. Gent 4
3. Braga 1
4. Konyaspor 0

Grupa I

Krasnodar – Nice 5:2

Krasnodar je na svom terenu nanio težak poraz Nici (5:2) koja sada ima dva poraza u ovom takmičenju. Smolov je u 22. minuti načeo mrežu gostiju. Potom je Joaozinho udvostručio vodstvo u 33. minuti. Na 2:1 smanjio je Balotelli deset minuta kasnije i uz rezultat 2:1 otišlo se na odmor.

Svojim drugim golom na utakmici, ovaj put iz penala, Joaozinho je pogodio za 3:1. Gosti su unijeli neizvjesnost u meč kada je Cyprien postavio rezultat na 3:2 u 71. minuti, ali sve je riješio Ari sa dva gola u 86. i 93. minuti.

Schalke – Salzburg 3:1

Schalke je upisao drugu pobjedu u Evropskoj ligi nakon što je sa 3:1 na Veltins Areni pobijedio Salzbug. Goretzka (15’), (Caleta-Car 47’ autogol) i Howedes (58’) bili su strijelci za domaći tim, a asistent kod prvog gola bio je Sead Kolašinac koji je igrao do 80. minute kada ga je zamijenio Baba Rahman. Soriano (72’) je bio jedini strijelac za goste.

Šehić bespomoćan u Firenci, novi poraz Intera

Drugo kolo Evropske lige u grupama J, K i L odigrano je danas u terminu od 19 sati.

Fiorentina je savladala Qarabag sa visokih 5:1. Sve je po zlu krenula za gostujuću ekipu kada je Yunuszade dobio direktan crveni karton u 30. minuti. Već devet minuta kasnije Babacar je pogodio za 1:0, da bi samo četiri minute kasnije Kalinić povisio na 2:0. U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Babacar je postavio 3:0. Nastavak meča donio je još dva gola u mreži Ibrahima Šehića. Oba je postigao Mauro Zarate i to u 63. i 78. minuti, a Qarabag je počasni gol postigao u 92. minuti preko Ndlovua. Ibrahim Šehić je branio cijeli meč za goste.

U drugom meču ove grupe PAOK je slavio u gostima kod Libereca sa 2:1. Gojko Cimirot je odigrao cijeli meč za goste.
U grupi L Villareal je remizirao u gostima kod Steaue 1:1. Gosti su poveli preko Borre u 9. minuti, da bi samo deset minuta kasnije Muniru poravnao na 1:1 što je bio i konačan rezultat ovog meča.

U drugom meču ove grupe Zurich je slavio na domaćem terenu protivOsmanlispora sa 2:1. Avdija Vršajević je za goste odigrao cijeli meč.
Sparta Prag – Inter 3:1

Domaćin je poveo u 7. minuti susreta kada je sjajnu akciju praške ekipe golom krunisao Kadlec. Isti igrač je pogodio Handanovićevu mrežu i u 25. minuti za 2:0. Inter je smanjio u drugom poluvremenu, kada je Palacio pogodio u 71. minuti i tako dao nadu Nerazzurrima. No, samo četiri minute kasnije Ranocchia je dobio drugi žuti karton, što je češka ekipa iskoristila i preko Holeka došla do pobjede od 3:1 u 76. minuti meča.

Hapoel Beer-Sheva – Southampton 0:0

U veoma tvrdom meču koji je završen bez pogodaka vidjeli smo samo po jednu priliku na obje strane. Van Dijk je u 4. minuti nakon ubačaja iz slobodnog udarca iz dobre pozicije mogao dovesti goste u vodstvo, no šutirao je glavom pored gola. Jedinu pravu šansu za domaćina propustio je Hoban u 82. minuti, kada je šutirao u sami ugao Forsterovog gola, no golman Southamptona je sjajno reagovao.