-TopSLIDEBiHKulturaPolitika

U Srebrenici obilježena 30. godišnjica zločina za koji još niko nije odgovarao

Na igralištu ispred osnovne i srednje škole u Srebrenici danas je obilježena godišnjica zločina nad bošnjačkim civilima koji se dogodio na tom lokalitetu prije 30 godina, kada su ispaljene četiri granate s položaja srpske vojske te su na licu mjesta ubijene 74 osobe, dok je njih više od 100 ranjeno.

Ukupan broj žrtava ovog zločina se povećao na 105, nakon što je nekolicina povrijeđenih preminula na putu do bolnice i u bolnici. Za ovaj zločin do danas niko nije odgovarao.

Jedan od preživjeli Hasan Hasanović prisjetio je masakra, navodeći da su sjećanja još živa, a rane još svježe.

– Sjećam se kao da je jučer bilo, došao sam sa prijateljima u nadi da ćemo se igrati. Sjedio sam na tribinama i odjednom je granata pala četiri metra ispred mene. Izgubio sam svijest, a kada sam se probudio vidio sam dim i čuo plač i jauke ranjenih. Svi koji su bili oko mene su bili masakrirani, bez glave, ruku i nogu. Ja sam uspio pobjeći u obližnju kuću i iz te kuće sam vidio da veliki broj omladine leži na igralištima – prisjetio se Hasanović.

Srebreničanin Ahmed Hrustanović imao je šest i po godina i kaže da se sjeća tog stravičnog zločina.

– Vrlo dobro mi je taj datum ostao u sjećanju, pored 11. jula to je jedan od datuma koji je promijenio moj život jer sam se poslije ovog masakra rastao sa ocem. Sutradan nas je otac s UNPROFOR-om poslao u Tuzlu i od tada se nismo više nikad vidjeli. Trideset je godina prošlo, a meni kao da je jedan dan prošao – kazao je Hrustanović.

Medicinar u Domu zdravlja Srebrenica Suljo Čakanović koji je tog dana pružao pomoć povrijeđenima kaže da su svake godine bolna sjećanja na taj zločin.

– Prije 30 godina 12. april je bio sunčan, baš kao i danas, i ljudi su izašli na igralište da se osvježe, a djeca su pronašla loptu da se igraju. Došao sam na igralište i odjednom su počele da ispaljuju granate. Legao sam na zemlju i kad sam došao svijesti i pogledao oko sebe, bilo je strašno. Bila je to poljana dijelova tijela – prisjetio se Čakanović.

Nosilac obilježavanja godišnjice stradanja je Udruženje “Srebreničke majke“ u saradnji sa zamjenikom načelnika opštine Srebrenica Hamdijom Fejzićem.

– Za ovaj zločin niko nije odgovarao i apelujem sa ovog mjesta da sve relevantne institucije učine što je potrebno da se počinioci izvedu pred lice pravde i dobiju adekvatnu kaznu za zločin koji su počinili – istakao je Fejzić.

Predsjednica Udruženje “Srebreničke majke“ Fadila Efendić kaže da se sa tugom sjeća ovog datuma.

– Bila sam u Srebrenici kada se desila tragedija, teško je, i ovaj dan se ne smije zaboraviti. Svi moraju znati istinu o masakru koji se desio 12. aprila – rekla je Efendić.

Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković kaže da je ispred osnovne i srednje škole u Srebrenici jedno od najvećih stratišta.

– Jako je važno da se prisjećamo ovih datuma i pozivamo na procesuiranje počinilaca masovnog zločina. Ni Tužilaštvo ni istražni organi se ne bave ovim zločinom i zbog toga je važno da smo danas ovdje. I svake godine u aprilu ćemo biti ovdje da pošaljemo poruku da oni koji su počinili gnusan zločin moraju biti privedeni pravdi – rekao je Duraković za Fenu.

Počast nevino ubijenim žrtvama odali su, pored zamjenika načelnika opštine Srebrenica Hamdije Fejzića i potpredsjednika RS Ćamila Durakovića, predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, predstavnici Medžlisa IZ Srebrenica, te udruženja koja okupljaju preživjele žrtve genocida i mnogobrojni građani.

Oni su spomen ploču položili cvijeće i na ogradu igrališta ostavili po jedan cvijet, te se na taj način sjetili i odali počast svim nevino ubijenim.

(Preporod.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close