PolitikaSvijet

SAD i paketi bombe za demokrate

SAD i paketi bombe za demokrate – Krivca nema, ali je kriv Trump

Ovog tjedna je u Sjedinjenim Državama jedna od glavnih tema vijest o više paketa s bombama koje su poslane na adrese političara ili medija, koji su otkriveni i demontirani prije nego što su nekoga povrijedili ili ubili, prenosi FBI. Među primateljima su George Soros, bivši predsjednik Obama, bivša državna tajnica Hillary Clinton, sjedište televizije CNN, ali je taj navodno bio namijenjen bivšem čelniku CIA-e Johnu Brennanu, demokratska zastupnica Maxine Waters, a jedan je paket bio upućen bivšem ministru pravosuđa Ericu Holderu.

Predsjednik Donald Trump je slučaj komentirao riječima: U ovim trenucima, moramo biti jedinstveni, moramo se okupiti i poslati jasnu, snažnu i nedvosmislenu poruku kako u Sjedinjenim Američkim Državama nema mjesta ni za jedan oblik političkog nasilja”.

Direktor CNN-a mu je odgovorio kako Bijela kuća uopće ne shvaća koliko su ozbiljni njeni konstantni napadi na medije, te da predsjednika i ured Bijele kuće za tisak moraju razumjeti da se njihove riječi uzimaju ozbiljno.”

CNN je time neizravno okrivio vladu “za stvaranje atmosfere u kojoj pojedinci mogu provoditi terorističke napade na kritičare predsjednika”.

To je stav koji prevladava u njemačkim medijima, koji uglavnom pišu da su  “bombe u paketima poslane poznatim američkim demokratima, a sve je rezultat klime pune mržnje, a nju raspiruje Donald Trump”.

Bivši čelnik američke Zajednice američkih tajnih službi James Clapper je, komentirajući pakete s bombama, za CNN rekao: “To je samo bilo pitanje vremena”.

Atmosfera u javnosti u Sjedinjenim Državama se užarila,a slanje ovih paketa je bio dodatni poticaj za još veće rasprave, optužbe i podjele. Kao što se može primijetiti, mediji su odmah počeli optuživati Donalda Trumpa za sve što se događa. Čuju se riječi “atmosfera mržnje”, vječno prisutne u podijeljenim društvima.

Tko je poslao pakete s bombama američkim demokratskim političarima, kao i Georgu Sorosu i uredu CNN-a, nešto kasnije i glumcu Robertu De Niru, još uvijek nije poznato. Dok američke službe i policija istražuju, političari ovo pokušavaju iskoristiti u svrhu vlastite promidžbe, a podsjetimo da su uskoro važni srednjoročni izbori za Kongres, koji se održavaju 6. studenog.

CNN, kao “žrtva”, odmah je kao glavne krivce optužio  Donalda Trumpa i glasnogovornicu Bijele kuće Sarah Sanders.

The Washington Post, čiji vlasnik Jeff Bezos ne može vidjeti Trumpa u Ovalnom uredu, objavio je analitički članak naslova “CNN Trumpu – Ti ih potičeš”. Autor također podsjeća na još jednu objavu na Twitteru američkog predsjednika, koju je Trump napisao prije godinu i pol, te priložio kao dokaz mržnje Bijele kuće prema CNN-u.

Prema novinaru The Washington Posta, Aaronu Blakeu, “duh je pušten boce”.

“Netko je ozbiljno shvatio Trumpove riječi da su lažni mediji neprijatelji američkog naroda, a sada svatko treba biti oprezniji”, napisao je Blake.

Naravno, Trump je okrivio one “lažne medije” koji “diktiraju ton društvu”. Pozvao ih je da zaustave “beskrajna neprijateljstva i stalne negativne i često lažne napade”.

Ukratko, situacija je vrlo poznata, jer se ista propagandna mašinerija koristi i protiv “vanjskih neprijatelja”.

Obje strane u Sjedinjenim Državama krive jedna drugu za stvaranje “atmosfere mržnje koja ubija”.

Puno je rasprava na blogovima i analitičkim člancima u medijima bilo posvećeno raspravi o ovoj “atmosferi”, ali je krivac unaprijed prokazan, iako pošiljatelji tek trebaju biti pronađeni i privedeni pravdi. Međutim, Demokratskoj stranci to ne ide u prilog, jer njezinim predstavnicima “atmosfera mržnje” daje veće šanse za pobjedu na izborima.

Naravno, sve dok kriminalac koji je poslao bombe ne bude pronađen, prilično je besmisleno nagađati tko bi to mogao biti. Jednako je vjerojatno da to može biti ludi pristaša Donalda Trumpa, koji je odjednom odlučio podmiriti račune sa svim neprijateljima predsjednika, ali isto tako može biti sasvim normalni član Demokratske stranke, gdje su odlučili da ovim zavaravanjem mogu dati u leđa kandidatima svoje stranke.

Ni ostale verzije nisu isključene. Pošiljatelji mogu biti bijeli i crni rasisti, radikalni antifašisti, feministkinje, pristaše bjelačkog patrijarhata i tako dalje. Svi su oni mogli poslati bombe kako bi se pogoršala situacija u zemlji.

Čudi da u ovom slučaju ni demokrati ni republikanci ne govore ozbiljno o “ruskom tragu”. Iako je slanje bombi, zbog neposredne fizičke opasnosti za poštansko osoblje i mnogo manje za primatelje paketa, daleko ozbiljnije od “uplitanja na izbore” s nekoliko postova na Facebooku.

Međutim,kako se ne bi zaboravila “ruska tema”, The New York Times je napisao kako si ruske obavještajne službe navodno prisluškivale mobilni telefon američkog predsjednika Donalda Trumpa. Možda bi to i moglo biti  točno da se Trump koristi staru Nokiju 1610, ali je malo vjerojatno. Međutim to je danas američko novinarstvo s kojim je Trump u sukobu.

Ruska strana je na ove napise The new York Timesa rekla kako američki list “vjerojatno ima neke detaljne informacije o ovoj temi, što može biti opravdanje za objavljivanje takvih informacija”. Ali ako nije tako, Kremlj žali što je NYT nepromišljeno objavio informaciju koja više nego indikativno pokazuje pad  razine novinarske odgovornosti”.

Sam Donald Trump je tradicionalno je odgovorio na Twitteru, rekavši kako on koristi samo vladine komunikacije i vrlo rijetko o državnim stvarima govori putem mobitela, pa su “takozvani stručnjaci gadno pogriješili”.

Također je još jednom pozvao vodeće američke medije da ne objavljuju lažne vijesti. Prema riječima predsjednika, “nije moguće opisati razinu mržnje u medijima prema njemu”.

Malo je vjerojatno da će se ove riječi čuti i najvjerojatnije će CNN i ostali mediji skloni Demokratskoj stranci ili The Washington Post, čiji vlasnik iz poslovnih razloga mrzi Trumpa, objavljivati članke o tome kako Trump “ušutkava” nezavisno novinarstvo.

Slanje bombi je još uvijek imitacija terorističkih aktivnosti, jer se 2018. godine ne ubija tako. Nažalost, postoji rizik da nepoznati kriminalac odluči uzeti oružje i isplanira ubojiti napad. Sada uopće nije ni važno je li on pristaša Trumpa i odlučio je ubiti nekog demokrata iz mržnje ili je protivnik republikanaca koji je odlučio da Demokratska stranka treba “mučenika” za pobjedu na izborima.

U američkoj, ali i povijesti drugih zemalja, bilo je slučajeva obje vrste, ali su ubojice vrlo rijetko ostvarile cilj. U pravilu je to samo dovelo do pogoršanja odnosa u društvu. S obzirom na činjenicu da je američko društvo već podijeljeno, prijelaz iz deklarativnog nasilja u stvarno može dovesti do ozbiljnih posljedica, a tada će rezultati srednjoročnih izbora na zemlju imati iznimno malo značaja.

 

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close