-TopSLIDELifestyleZdravlje

U Sarajevu proglašena epidemija, hara bolest koja je bila iskorijenjena

ODLUKA MINISTARSTVA

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo donijelo je 12. marta odluku o proglašenju epidemije zarazne bolesti Pertusisa, koja se još naziva i veliki kašalj, za područje ovog kantona.

Do proglašenja epidemije bolesti koja se donedavno smatrala iskorijenjenom došlo je nakon povećanog broja slučajeva i preporuke Federalnog zavoda za javno zdravlje.

– To smo uradili po uobičajnom postupku, kao što smo proglasili i epidemiju morbila. Po proceduri smo zatražili saglasnost Federalnog zavoda za javno zdravlje i Ministarstva zdravstva Federacije BiH. Dok smo to dobili, onda smo od naših ureda za zakonodavstvo i finansije zatražili isto, te epidemiju proglasili od 12. marta za područje Kantona Sarajevo – saopštio je za N1 Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo.

Hasanović je pojasnio da ovakva situacija neće podrazumijevati nikakve dodatne mjere, poput zatvaranja škola, vrtića ili odgađanja nastave.

– Sve potrebne mjere uvedene su još onda kada smo proglasili epidemiju morbila – dodao je.

Veliki kašalj ili pertusis je akutno zarazno oboljenje izazvano bakterijom Bordetella pertussis.

Oboljenje je praćeno intenzivnim kašljem, kihanjem i otežanim disanjem. Uglavnom je karakteristično za djecu – njihove epizode kašlja traju od četiri do osam sedmica – ali i odrasli mogu dobiti ovu bolest.

Period inkubacije obično traje od pet do 21 dan, u prosjeku od sedam do deset dana.

Bolest se može podijeliti u tri etape, ranije je pojasnio dobojski pedijatar Slaven Krajina za N1.

– Prva je do sedam dana i izgleda kao i druga respiratorna infekcija bez temperature, najčešče, blaga sekrecija iz nosa, odbijanje obroka i razdražljivost djeteta. Drugi period je napad kašlja koji se javlja u intervalima, najčešče noću, nerijetko dijete nakon izdisaja grčevito počinje da udahne i zato se često zove i hripavac – zbog zvuka, pocrveni u licu, oči mogu da budu potisnute naprijed s jezikom ili da bude praćeno plavilom oko usta i nakon toga se smiri. Ali u tim napadima kašlja neka djeca ispod šest mjeseci najčešće mogu da dožive i krize svijesti koje mogu ostaviti i trajne posljedice na centralnom nervnom sistemu – upozorio je.

Poslije tri do četiri sedmice kašlja bi trebao krenuti stadij oporavka.

Liječnici često apeluju da se djeca pravovremeno vakcinišu i ne propuštaju svoje zakonski predviđene vakcine.

Najznačjanija kompllikacija kod značajnog broja je da djeca dobiju upalu pluća, što nerijetko zahtijeva i boravak na intenzivnoj njezi s kiseoničkom podrškom.

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close