Tri prijedloga za unapređenje drvne industrije i šumarstva: Prilika za zapošljavanje 10.000 radnika

U fabrikama drvne industrije u kratkom roku moglo bi se zaposliti još 10.000 radnika pod uslovom da se unaprijedi upravljanje šumskim resursima, no, ukoliko se zadrži postojeće stanje, vjerovatno će doći do gubljenja postojećih radnih mjesta, kazao je potpredsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije u Privrednoj komori Federacije BiH.

Rješavanje pitanja snabdjevenosti sirovinom, cijena, kao i poduzimanja mjera da se djelatnost šumarstva stavi u pravni okvir, samo su neki su prioriteta. Pilav je mišljenja da je neophodno je osigurati redovno snadbijevanje finalnih proizvođača sirovinom.

Najjednostavnije rješenje bilo bi, kako je kazao, da se bukva kao naš najznačajniji resurs, kada je riječ o liščarima, proglasi sirovinom od posebnog interesa za BiH i da se na taj način u potpunosti zabrani izvoz balvana i poluproizvoda od balvana. Na taj način bilo bi više nego dovoljno sirovina za razvoj postojećih fabrika i otvaranje novih u BiH. Međutim, to je teško očekivati jer je potrebno mijenjati propise na državnom nivou, odnosno trebalo bi Vijeće ministara BiH donijeti takvu odluku, a to je previše za očekivati od VM-a, čak i kada bi htjeli, trajalo bi predugo.

Nema zakona

Midhat Ahmetović iz preduzeća BH šume je izjavio da je najveći problem koji ima šumarstvo u Federaciji BiH nepostojanje zakona o šumama, jer su se od 2009, kada je zakon o šumama proglašen neustavnim, problemi u šumarstvu multiplicirali do te mjere da će trebati puno vremena da se zaustave negativni trendovi i pojave. Istakao je da postoji nelagalno snabdijevanje, kao i da bespravne sječe šume poprimaju dramatične razmjere.

“Poseban problem je što nemamo uredno i kvalitetno snabdijevanje naših najvećih korisnika šumarstva, odnosno drvoprerađivačke industrije koja bilježi izuzetne finansijsijske efekte u poslovanju sa inostranstvom i ostvaruje sufcit koji je vrlo značajan za BiH”, kazao je Ahmetović.

U Privrednoj komori jučer je održana sjednica Grupacije na kojoj se vodila rasprava o prijedlozima za unapređenje stanja u preradi drveta i upravljanja sumaskim resursima, a bili su prisutni predstavnici fabrika za preradu i šumskih privrednih društava. Radna grupa je ranije sastavila tri prijedloga.

Prvi prijedlog podrazumijeva zabranu izvoza sirovine, trupaca i daske, odnosno proizvoda niže faze obrade ili uvođenje ekološke takse od 200 KM  po toni. Međutim, za provođenje ovog prijedloga potrebno je da se mijenjaju propisi na državnom nivou, te da se u to uključi i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Osim toga pitanje je da li je uopće moguće uvesti zabranu zbog zahtjeva Evropske unije, tako da ovaj prijedlog iziskuje dostav vremena, a ishod je krajnje neizvjestan.

Drugi je primjena modela Hrvatskih šuma. Naime, drvni sortimenti u Hrvatskoj su jeftiniji u prosjeku za 30 posto nego u BiH, što automatski stavlja njihove drvoprerađivače u povoljniji položaj. Postoji opasnost da će njihove fabrike postati konkurentnije i preuzeti kupce u EU od bh. fabrika.

Naime, u Hrvatskoj je ustanovljen sistem prema kojem su drvoprerađivači podijeljeni u razrede po stepenu finalizacije proizvoda, najniži stepen finalizacije ima najvišu cijenu, dok najviši stepen ima najnižu cijenu, kao i prioritet u kupovini drveta, te imaju dugoročne ugovore na 10 godina. Prema rome, nikako ne mogu doći u situaciju da im ugovori sa inostranim partnerima budu upitni, kao što je slučaj sa bh. firmama, jer nemaju dovoljno sirovine. Prvo se moraju podmiriti potrebe finalne proizvodnje, njavišeg stepena obrade, pa tek onda ostalih u lancu.

Treći prijedlog je modifikacija hrvatskog modela. Naime, predlaže se povećanje cijena za fabrike koje imaju niži stpen obrade drveta i uvođenje koeficijenata, te podjela fabrika u sedam razreda prema stepenu finalne obrade. Za prvih šest razreda, od blavana, dasaka, letve, dijelova za namještaj, cijena drveta se povećava. Tako bi cijena za pilane koje proizvode drvenu građu porasla za 60 posto, a za fabrike koje prave npr. fronte za kuhinjske ormare 10 posto. Istovremeno, za najviši stepen obrade, npr. namještaj od masivnog drveta, cijena bi ostala ista. Osim toga, za prvih šest kategorija bio bi uveden doprinos za pošumljavanje, izgradnju puteva i protivpožarnu zaštitu od 10 do 70 KM, gdje najniži razred plaća najviše.

Dobitna kombinacija

Također, bila bi uvedena i javna licitacija, gdje bi najviša faza obrade imala prednost, kada oni podmire svoje potrebe što preostane ide na licitaciju za sledeću, grupu niže faze obrade i tako redom. Predviđeno je i uvođenje roka plaćanja od 90 dana plaćanja za najvišu fazu obrade (7. razred) i popust na avansno plaćanje od tri posto, 60 dana za 6. i poput dva posto, 30 dana za 6. i popust jedan posto, dok ostali kupuju na licitaciji i isključivo avansno plaćaju.

Seid Čobić, v.d. direktor Šuma TK-a, je kazao da se apsolutno slaže sa trećim prijedlogom i da je to dobro za šumska privredna društva i za fabrike, posebno zato što će povećati prihode šumarstava. Također, smatra da je dobro što bi u tom slučaju bio obezbijeđen plasman drveta. Međutim, šumarije se susreću sa strašnim problemima zbog političkih pritisaka, jendostavno, politika određuje kome se mora prodati drvo. Pitanje je, dodao je on, kako provesti ovaj prijedlog, ko će određivati razrede i ko će kontrolisati primjenu. Jedina stvar gdje se ne slaže sa prijedlogom su rokovi plaćanja, jer u sadašnjoj situaciji šumarije ne mogu izdržati ovako duge rokove plaćanja.

“Počeli smo jedan općedruštveni, koristan posao i moramo istrajati u tome. Ova oblast je totalno neuređena, svi imamo probleme, ali mi smo najpozvaniji i najodgovorniji da ovo uredimo. Neće biti jednostavno ni lagano, ali moramo problem riješiti”, kazao je Kemal Čolak, direktor firme Promo iz Donjeg Vakufa, te je dodao da se mora napraviti prijedlog koji će biti poslan na adekvatne adrese.

“Ovaj model je dobitna kombinacija za sve – prerađivače, šumaska društva i društvo u cjelini”, kazao je Adnan Smailbegović, direktor Preventa.

Oslobođenje

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close