-TopSLIDEVisoko

Težak poraz košarkaša Visokog na gostovanju u Hadžićima

U pretposljednjem kolu prvog dijela sezone u A-1 košarkaškoj ligi grupa Jug, košarkaši Visokog su u nedjelju gostovali ekipi Bošnjaka, a utakmica je odigrana u KSIRC Hadžići. Domaćini su u meč ušli kao favoriti, prije svega zbog znatno bolje forme i položaja na tabeli, dok je Visoko nakon pobjede nad ekipom Konjica željelo da pruži što jači otpor i iznenadi domaćina. Trener Neimarlija u ovom meču nije mogao da računa na povrijeđenog Nikolića te Drpljanina, Ihtijarevića i Muhića, dok je u sastavu ponovo bio iskusni Rističević.

Visoko je povelo na otvaranju meča, ali domaćini su nakon toga napravili seriju 15:3 i odmah stekli dvocifrenu prednost. U prvoj četvrtini je Visoko forsiralo šut za tri poena, ali od čak dvanaeset pokušaja u tom dijelu igre samo je jednom visočki tim bio uspješen. Generalno, u prvih deset minuta visočki tim je imao katastrofalan šut, jer je ukupno iz igre pogodio samo tri od 17 šuteva. To je itekako pomoglo domaćinu, koji je iz minute u minutu podizao prednost, a serijom 10:0 završavaju prvi dio igre i sa čak +21 (30:9) ulaze u drugu četvrtinu.

Druga četvrtina počinje poenima Vuka Kusmuka, koji tako prekida seriju Bošnjaka, ali domaćini i dalje diktiraju tempo te dobrom igrom u napadu podižu svoju prednost i na sredinom drugog perioda imaju, u tom trenutku, maksimalnih +30 (46:16). Visoko je i dalje “tražilo” šut za tri poena, no nije uspjevalo u tome, tako da su domaćini sigurno čuvali stečenu prednost. Gosti su par minuta prije kraja poluvremena napravili mini seriju 5:0, no nakon toga Bošnjak svojom mini serijom 5:0 odlazi na 58:28, da bi Keso tricom “zaključio” poluvrijeme rezultatom 58:31 za domaćine.

Visoko je u prvom poluvremenu čak 19 puta šutiralo za tri poena (ubačene su 4 trice), dok je šut iz igre iznosio 32 posto (11/32). Izgubljeno je 11 lopti (domaćini samo tri), tako da je veliki minus nakon prvih 20 minuta nažalost bio i realan.

Drugo poluvrijeme je uglavnom počelo koš za koš, tako da je domaći tim čuvao visoku prednost i sigurnim koracima išao ka novoj pobjedi u sezoni. Keso i Luka Kusmuk su koliko toliko držali gostujući tim u trećem periodu, ne dozvolivši da Bošnjak ode na još veću prednost. Ipak, tim iz Hadžića je dobio i taj period meča (27:19) i u zadnjih deset minuta se ušlo sa rezultatom 85:50 za domaćine.

Trener Neimarlija je već u drugom poluvremenu dao priliku i najmlađim igračima, prije svih Hodžurdi i Bučuku, a nakon toga i Avdukiću, kojima je svaka minuta u ovom rangu takmičenja izuzetno bitna. I prema njihovom učinku može se reći da su ih iskoristili na pravi način. Posljednjih deset minuta je prošao u laganijem ritmu, jer je pitanje pobjednika bilo odavno riješeno, a konačan rezultat je glasio 104:67 (30:9, 28:22, 27:19, 19:17) za ekipu Bošnjaka.

U redovima Visokog najefikasniji su bili Mirza Keso i Luka Kusmuk sa po 20 poena, koji su uostalom i jedini bili dvocifreni u visočkom timu. Kada je pobjednički tim u pitanju, Alem Fejzić je za nepunih 25 minuta na parketu uspio da ubaci 30 poena. Nakon ovog meča, Bošnjak ima pet pobjeda iz sedam mečeva, dok visočki sastav ostaje na jednoj pobjedi u dosadašnjem dijelu sezone.

Košarkašima Visokog sada predstoji još domaći meč protiv ekipe Vogošće narednog vikenda, no još uvijek nije poznato gdje će biti odigran taj duel, zbog zauzetosti KSC “Mladost”.