Za pet godina litra goriva poskupjela za više od 1 KM

Poskupljenje goriva je napokon ušlo u svoju staru i provjerenu shemu, gdje nakon nekoliko tjedana slijedi takozvano usklađivanje cijena. Posljedice tog usklađivanja skoro su redovito donosile, svakih dvadesetak dana, veće cijene litre goriva za pet feninga. Iako to, barem na prvi pogled, ne izgleda strašno, već od početka godine cijene ove tekućine porasle su dovoljno da bi izazvale val poskupljenja.

Slijedi val poskupljenja

Kako se i očekuje, najprije će na red doći prijevoz, gdje u cijenu usluga gorivo sudjeluje u iznimno visokom postotku. Gorivo i u proizvodnji značajno sudjeluje, te oni najsiromašniji strahuju kako bi uskoro moglo doći i do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Premda se cijene razlikuju od crpke do crpke, danas se za litru dizela mora u prosjeku izdvojiti 1,23 eura. Samo prije pet godina, za istu količinu se u BiH plaćalo 1,39 maraka, skoro dvostruko jeftinije. Slično je i s ostalim vrstama goriva. Tako, primjerice, za litru najprodavanijeg benzina danas treba izdvojiti 2,35 KM, a ne tako davne 2009. godine za litru se plaćalo 1,56 KM. Prevedimo to na spremnik goriva, stvari izgledaju ovako. Dok je za pun spremnik dizelaša od 60 litara prije samo pet godina trebalo izdvojiti 83,40 KM, danas ja za punjenje tog spremnika potrebno iskeširati 144 marke, dakle 60 maraka više. Ako neki misle da je veća plaća danas nego prije pet godina, u pravu su, ali ona ni približno nije rasla kao gorivo. Naime, te, sada već sa žalom spominjane, 2009. godine, prosječna plaća u državi je iznosila 790 KM. Danas je ona 828 maraka, dakle plaća je porasla za 38 KM. Gledano u postotku, u posljednjih pet godina plaće su porasle za manje od pet posto, dok je gorivo poskupjelo, primjerice dizel koji se najviše prodaje, za visokih 73 posto. Tako je gorivo raslo 15 puta brže od plaća.

Cijene u regiji

Promatrajući cijene u ostalim državama, može se konstatirati kako su cijene goriva u BiH najniže u regiji. Tako se u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, pa čak i Austriji, za litru MBM 95 treba izdvojiti 1,35 eura, u BiH je litra jeftinija za 15 centi, ili 30 feninga. Od zemalja bivše Jugoslavije, najskuplje gorivo se prodaje u Sloveniji. Tamo se za litru benzina treba izdvojiti 1,45 eura. Tako je s cijenama goriva, ali se plaće znatno razlikuju. Dok Slovenci za mjesec dana zarade dvostruko više od građana u BiH, Hrvati imaju za 50% veće plaće, a više primaju i Crnogorci.

Izvor: Večernji List

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close