-TopSLIDEBiHPolitika

EU mijenja politiku. Prvo reforme, pa onda pare

Posebno se insistira na uspostavu mehanizma provjere integriteta uposlennika u pravosuđu, te neodložno usvajanje izmjena zakona o VSTV.

Evropska unija je u sektor pravosuđa u Bosni i Hercegovini, u proteklih 15 godina, uložila više  od 60 miliona eura.

Novac je davan za podršku procesuiranja predmeta ratnih zločina, obnovu pravosudnih objekata širom zemlje, kao i digitalnu transformaciju pravosuđa.

E, toga više nema!

Kako je rečeno za politicki.ba, pravosudne i institucije za provođenje zakona, kao i cijela država Bosna i Hercegovina, ubuduće može računati na pomoć iz Brisela samo uz uslov provođenja reformi.

Iako u EU ne žele to tako striktno definirati, ipak su svjesni da se uslovljavanje pomoći ne samo mora početi, već i intenzivirati.

„Vladavina prava i funkcioniranje pravosuđa su ključni za integraciju Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, te stoga čine okosnicu Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU i njegovih 14 prioriteta“, rekli su nam u Delegaciji EU u Sarajevu.

Oni su nedavno potpisali novi ugovor s Visokim sudskim i tužilačkim vijećem o plasmanu 4 miliona eura. Cilj je smanjenje broja neriješenih predmeta u tužilaštvima za najmanje 65 posto do kraja 2022. godine.

„Za podršku procesuiranju predmeta ratnih zločina, EU je uložila više od 18 miliona eura, što uključuje 4 miliona eura koja su nedavno osigurana sudovima i tužilaštvima u provedbi revidirane Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, koju ćemo pomno pratiti.

Uprkos finansijskoj i tehničkoj pomoći EU, u proteklih nekoliko godina više puta je naglašeno kako nije postignut značajan napredak na reformi sektora pravosuđa.

Evropska komisija je u svom Izvještaju o Bosni i Heregovini iz 2020. godine zabilježila brojne nedostatke u pogledu nezavisnosti, odgovornosti i efikasnosti Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), a koje su dodatno narušile povjerenje u pravosuđe.

Uzimajući u obzir principe dobrog finansijskog upravljanja pri realizaciji EU budžeta, Evropska komisija je odlučila preispitati tekuću i planiranu pomoć VSTV-u.

To uključuje odluku o postepenom ukidanju direktnog finansiranja VSTV-a, trenutnim ukidanjem određenih komponenata projekta, te uvjetovanje buduće podrške konkretnim reformskim rezultatima, a u skladu sa ključnim prioritetima i preporukama Mišljenja Evropske komisije, kao i Izvještaja nezavisnih stručnjaka o vladavini prava u BiH (Priebe izvještaj) iz 2019. godine“, rekli su nam u Delegaciji EU.

Ono na čemu će Brisel i Delegacija EU u Sarajevu posebno insitirati u narednom, kratkoročnom periodu, odnosi se na „uspostavljanje robusnog sistema provjere imovinskih kartona nosilaca pravosudnih funkcija i članova VSTV-a“.

„Ove mjere integriteta su ključne za vraćanje povjerenja građana u pravosudne institucije BiH.

U tom pogledu, očekujemo usvajanje ovih izmjena i dopuna zakona o VSTV-u bez daljnjeg odlaganja.

VSTV također ima važnu ulogu u uspostavljanju i omogućavanju funkcioniranja Jedinice za provjeru integriteta, pod pomnim nadzorom stručnjaka EU.

Dalji izostanak rezultata u uspostavi robusnog sistema provjere integriteta će se odraziti na odluke EU o daljnjoj finansijskoj podršci VSTV-u“, istakli su u odgovoru na pitanja politicki.ba u EU.

politicki.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close