Protekli vikend donio je početak odigravanja košarkaške Lige 6 za žene, koja za većinu ljubitelja sporta u Bosni i Hercegovini nije baš takmičenje vrijedno spomena. Međutim, kad se zagrebe ispod površine i dobro upozna sa zakonima koji vladaju u našoj ženskoj košarci, onda ovo takmičenje itekako dobija na značaju, mada u neku ruku i iz pogrešnih razloga
Ženska košarka u našoj zemlji definitivno nije sport kojem će ljudi posvetiti pažnju koju posvećuju fudbalu ili muškoj košarci. Iako je ova disciplina nekad smatrana veoma snažnim reprezentom domaćeg sporta i dala evropskog prvaka, danas ženska košarka ljude baš i ne zanima. Ovaj princip i nije sasvim pošten prema domaćim klubovima koji često žive na rubu egzistencije, a zbog toga su primorani koristiti mahom mlade košarkašice iz svoje zemlje ili regije kojoj pripadaju. To je, u principu, jedini pozitivan aspekt besparice koja vlada u našem sportu, a koja se u ženskoj košarci strahovito osjeti.
Ipak, tema ovog teksta nije generalno stanje u tom sportu, već završnica košarkaškog prvenstva za žene koja će ove godine biti interesantnija nego inače. Ženskom košarkaškom scenom, sklonjenom od oka javnosti, godinama vladaju afere koje često udaraju na sam integritet sporta u našoj zemlji, a to se najbolje osjeti na međuentitetskom “prepucavanju” i prijetnjama o istupanju iz lige, bez kojih ne može proći nijedna sezona, te nerijetko i priče o kosmičkoj nepravdi usmjerenoj protiv jednog kolektiva dobijaju nacionalnu konotaciju.
Ni aktuelna sezona ženske košarke nije prošla bez peripetija, a da bi se bolje razumjelo sve što se dešava, vrijedi u kraćim crtama predstaviti sve događaje iz posljednjih godina.
Ženski košarkašku klub Čelik iz Zenice dvostruki je uzastopni prvak Bosne i Hercegovine, a u dvije sezone u kojima je osvajao naslov šampiona, Čelik je osvajao i Kup BiH. Također, Zeničanke su se prilično uspješno takmičile i u Međunarodnoj ženskoj regionalnoj košarkaškoj ligi (MŽRKL) koju, između ostalih, igraju i ekipe iz Italije i Slovenije, pa predstavlja jedno od snažnijih takmičenja na kontinentalnom nivou.
Osim Čelika, BiH je imala još jednog predstavnika u MŽRKL, a to je sarajevski ŽKK Play Off, koji je također bilježio solidne rezultate u takmičenju u prošle tri sezone. Ova dva kluba su tokom sezone 2014/15 bila pošteđena igranja regularnog dijela prvenstva BiH, s obzirom na to da su svakako poslije dokazale svoj kvalitet i međusobno odlučile borbu za naslov prvaka. On je pripao Čeliku, a Play Off se morao zadovoljiti drugim uzastopnim mjestom viceprvaka, premda je pred njegovom mladom i talentiranom ekipom veoma svijetla budućnost.
Odlukom Košarkaškog saveza BiH, početkom ove sezone je Play Offu i Čeliku naređeno da učešće u domaćem prvenstvu moraju uzeti od njegove najranije faze. Bilo je to nešto na čemu su insistirale druge ekipe u prvenstvu, koje su na taj način željele povećati broj kvalitetnih utakmica koje se odigravaju između domaćih klubova. No, iz redova aktuelnog prvaka su se žalili na ovu odluku jer je, prema njihovom mišljenju, bila donesena prekasno.
Čelik je odlučio da ligu ne igra, dok se Play Off ipak uključio u prvenstvo BiH od samog početka. Košarkašice sarajevskog tima suvereno su osvojile prvo mjesto u prvenstvu, a zvanično su dobile ulogu prvog favorita u Ligi 6, kad je KSBiH saopćio da je Čelik i definitivno suspendiran i da neće imati pravo braniti svoju titulu.
Prema propisima Saveza, Čelik je dobio šansu da brani osvojeni trofej u Kupu BiH, ali mu to nije bilo dozvoljeno u domaćem prvenstvu. Time se još jednom potvrdila nedosljednost donosilaca odluka u Savezu, koji nisu sposobni jasno definirati i provesti isti propis na dva identična slučaja.
Košarkašice Čelika su u finalu Kupa BiH na svom parketu u Zenici savladale Play Off, osvojivši svoj treći uzastopni trofej, ali Savez nije popustio i definitivno im je zabranio učešće na finalnom doigravanju.
Najinteresantniji dio priče tu tek počinje. Mada se u neku ruku može tvrditi da je Čelik početnom odlukom krovne institucije naše košarke oštećen, Zeničanke su ipak mogle odigrati takmičenje, baš kao i Play Off, koji nije tražio izgovore za potencijalno neigranje od početka sezone.
No, čelnici zeničkog tima su odlučili da stvari ne ostave neriješenim te su dva dana prije početka doigravanja za prvaka BiH na posudbu u ŽKK RMU Banovići poslali pet igračica koje su tokom sezone imale zapaženu ulogu. Tako su solidnoj ekipi Banovića dali ogromnu prednost u odnosu na ostale timove u ligi, načinivši ih velikim favoritom za titulu.
Mogao bi se ovaj potez dvojako tumačiti, kao konačna osveta Savezu, ali i kao nastojanje da se Play Offu onemogući da dođe do titule prvaka BiH. Naravno, titula koju će Banovići (vjerovatno) osvojiti neće biti plod njihovog kvalitetnog rada i bolje strategije u odnosu na druge ekipe, već isključivo potkusurivanja u kojem je neko izvukao tanji, neko deblji kraj, a neko, eto, titulu prvaka.
Ni Čelik ni Banovići nisu prekršili nikakva pravila i norme jer pravila i norme se ovakvim pojavama ne bave, a u cijeloj priči su najviše oštećeni upravo ženski košarkaški klubovi. Ljudima koji ih vode, a i sam KSBiH-u, ne treba bolji odgovor nego ukazivanje na brojne propuste u ovoj sezoni, kako bi shvatili zašto je ženska košarka trenutno u takvoj poziciji u kakvoj se nalazi. Jednom kad se sportsko nadmetanje premjesti sa sportskih terena za okrugle stolove i sitne interese, pravih pobjednika nema, a ŽKK Banovići bi to mogao osjetiti na svojoj koži već u nekoj od narednih sezona.
Novovrijeme.ba