Ostali sportoviSport

Pobjednici “Karate kupa Oslobođenja – Memorijal Salko Ćurić”

Danas je u sarajevskoj Skenderiji uspješno okončan ovogodišnji „Karate kup Oslobođenja – Memorijal Salko Ćurić“. Ovaj kup se održava svake godine u znak sjećanja na pionira karate sporta u Bosni i Hercegovini, koji je 1992. godine poginuo u odbrani Sarajeva. Na kupu se takmičilo 250 takmičara iz 38 klubova iz BiH, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore. Dugogodišnji donatori ovog kupa su Federalno ministarstvo kulture i sporta i Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Ceremonija otvaranja je protekla uz predstavljanje kate Heian Shodan, koju su radili svi mladi učesnici u isto vrijeme. Predata je i zahvalnica prof. dr. Safetu Kapi, koji je zaslužan za promovisanje lika i djela Saliha Salke Ćurića. Profesor FASTO-a svake godine odaje počast Salki na godišnjicu njegove smrti, oformivši manifestaciju koja nosi Salkino ime. Također, u sklopu ceremonije otvaranja, Ivan Ivandić, učenik Salke Ćurića izveo je katu koju je naučio prije 40 godina od svog trenera.

U ženskoj konkurenciji takmičenje je održano u katama. Prvo mjesto osvojila je Biserka Radulović (KK Budućnost, Podgorica), druga je bila Ivona Jovanović (KK Jadran, Split), dok je treće mjesto osvojila Amina Tahirović (KK Travnik, Travnik). Pobjednik seniora u borbama je Dautović Admir (KK Novi Grad, Sarajevo), drugo mjesto zauzeo je Edin Sarić (KK Champion, Ilidža), dok je treće mjesto osvojio Čongo Anes (KK Champion, Ilidža).