Sud u BiH uništio spis iz istrage ratnog zločina

Osnovni sud u Prijedoru uništio je istražni spis o ubistvu pet članove jedne porodice hrvatske nacionalnosti, koje su navodno tokom rata počinile srpske snage, smatrajući ga “bezvrijednim registarskim materijalom”.

(Justice Report- BIRN)

U Osnovnom sudu u Prijedoru potvrdili su da su uništili spis o ubistvu pet osoba zato što je prošao rok čuvanja od deset godina a nije izrečena sankcija.

Radi se o istražnom spisu o ubistvu pet članova porodice Ećimović počinjenom 1992. u Tukovima.

U Sudu BiH trenutno se sudi pripadnicima snaga bosanskih Srba Miloradu Radakoviću i Goranu Pejiću za zločin protiv čovječnosti, odnosno za ubistvo pet hrvatskih civila iz porodice Ećimović.

“Predmeti su predstavljali evidenciju o jednokratnim istražnim radnjama, pri čemu je u upisniku evidentirano da je riječ o uviđaju vezanom za smrt lica Ećimović Tomo i drugi, bez pravne kvalifikacije djela, koja je u toj fazi postupka bila nemoguća”, navodi se u odgovoru Duška Miloice, predsjednika Osnovnog suda u Prijedoru.

Prema Miloici, za ovaj predmet je postojao rok čuvanja od deset godina od dana arhiviranja (1992. godina) jer nije izrečena sankcija, a što je bilo u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem poslovanju redovnih sudova iz 1976., koji je tada bio na snazi.

U Arhivu Republike Srpske (RS) ne znaju da postoji Pravilnik iz 1976. godine.

“Istražni predmeti ne mogu da se izdvajaju kao bezvrijedni iz prostog razloga što nije riječ o okončanim predmetima”, kazao je Zoran Mačkić iz Arhiva RS-a.

Pravni stručnjaci kažu da se radi o ozbiljnom slučaju ubistva, iako na početku 1992. godine nije bio klasifikovan kao takav, te da se istražna datoteka ne može smatrati bezvrijednim materijalom i ne bi smjela biti uništena.

“Svi materijalni dokazi, najmanja zabilješka koja je olovkom zapisana se čuva”, kazao je advokat Izet Baždarević.

U Tužilaštvu BiH su naveli da će inicirati postupak kako bi utvrdili da li su oni koji su naložili uništavanje dokaza počinili neko kazneno djelo.

Tokom suđenja Radakoviću i Pejiću, tužilac Izet Odobašić je optužio prijedorsku policiju i pravosuđe za pokušaj zataškavanja.

“Tužilaštvo BiH smatra da su pravosudni i policijski organi iz Prijedora prikrivali dokaze iz ovog predmeta, čime je opstruirana istraga”, rekao je Odobašić.

Za BIRN su i drugi advokati rekli da su imali slična iskustva o uništavanju predmeta i na drugim sudovima.

Advokat Adil Draganović je rekao da ne želi govoriti o predmetu Radaković i Pejić, ali je naglasio da je i ranije imao situacije u kojima su uništavani spisi.

“Desilo mi se da dođem da tražim predmet u kome sam zastupao stranku i dobijem samo prazan omot”, objasnio je Draganović.

Nenad Kovačević je u Sudu BiH kazao da je 1992. godine bio predsjednik Osnovnog suda u Tesliću i da je i on imao slična iskustva.

Prema njegovim riječima, stigao je zahtjev za sprovođenje istrage za lica za koja su postojali osnovi sumnje da su počinili razna krivična djela, među kojima i “nestanak oko 30 lica bošnjačke nacionalnosti”.

Međutim, taj predmet je “nestao sa Suda u Tesliću”, rekao je on.

 

 

 

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close