Studenti Elektrotehnike prave robote od lego-kockica: Prvi korak ka ozbiljnom robotu

Prije samo 15-ak godine robot je bio mašina iz mašte mnogih djevojčica i dječaka, nešto što smo gledali samo u filmovima. Danas je robotika u snažnoj ekspanziji. Prije nekoliko dana čovjekoliki robot Asimo u Tokiju je “primio njemačku kancelarku Angelu Merkel i razgovarao sa njom”. No, robotika nije nešto što je daleko, to je, kako bi kazali studenti sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta, svuda oko nas.

(PIŠE: Jakub SALKIĆ – Foto: D.TORCHE –  Oslobođenje)

Studenti elektrotehničkih fakulteta, koji su organizovani u evropsko udruženje, ove sedmice u Sarajevu imaju radionicu o konstruisanju i programiranju robota: učestvuje 12 studenata iz 10 zemalja Evrope i prave robote od lego-kockica.

NXT

– Pravimo robota koji se zove NXT. Zasad ne znamo pravu funkciju, jer još nismo unijeli programski kod za njega. Trebao bi da ima nekoliko senzora, da detektuje svjetlost, boje… Napravljen je od lego-kockica, priča student druge godine Elektrotehnike iz Tuzle Faruk Bošnjaković, te objašnjava kako će robot raditi nešto s lopticama, slagati ih, bacati ili nešto treće, ali njegov tročlani tim još nije odlučio koje će funkcije zadati NXT-u. U šali smo konstatovali da bi mogao biti i robot košarkaš.

Lejla Džanko iz Udruženja studenata elektrotehnike Evrope (EESTEC) dodala je kako ovi roboti koje studenti prave mogu obavljati jednostavne funkcije. Svi timovi imaju različite tipove robota, niko ne pravi isto, obavljaju različite zadatke – pokupe nešto i prenesu na drugo mjesto, hodaju pravolinijski, očitavaju koordinate… Već sutra će se takmičiti: roboti će savladavati prepreke i čiji robot bude najbrži i najbolji, taj je pobjednik.

U timu sa Farukom je i Ivan Konatar, student iz Podgorice. On se planira baviti energetikom, mehanika i robotika ga ne zanima pretjerano.

– Ovo je dodatno znanje koje se može iskoristiti i u energetici. Za robotiku nisam previše zainteresovan, ali možda nekad dođe do promjene, mada nije kod nas razvijena. Svakako, ima potrebe da se razvija, kaže Konatar, a Bošnjaković se nadovezuje: “Robotika nije razvijena u domaćim kompanijama, ali u stranim koje imaju svoja sjedišta ovdje jeste, naročito u velikim kompanijama. Koristi se za pomoć radnicima, da ne bi radnici obavljali sav fizički posao, pomažu roboti”.

Robotika, kaže Džanko, postoji svuda oko nas, u svim industrijama i ona se fokusira na automatizovane procese kako bi se prebacio rad sa ljudi na mašine, te sisteme kontrole i upravljanja.

Uvod u robotiku

Bošnjaković nije potpuno siguran da će ostati ovdje, ali ako ostane, planira se baviti upravo robotikom.

– Ima nekih šansi za stipendiju vani, ali zasad sam daleko od toga, pa još ne razmišljam ozbiljno, kaže.

Sedmodnevna obuka pod nazivom Lego Mindstorm Education EESTEC Challenge organizovana je u saradnji sa kompanijom Solidex, koja je ovlašteni zastupnik Lega za BiH.

– Ovo je prilagođeno iskustvu od sedam dana, osnovno o robotima. Prvo je potrebno osmisliti kako će izgledati konstrukcija, onda se uči o samom softveru u kojem se programira robot, kako da funkcioniše, kad da krene, da se zaustavi, kako da pristupi nečemu…, a sve informacije dobija od senzora koje su ugrađeni u robot. Ovo je prvi korak ka ozbiljnom robotu, uvod da studenti shvate da li im se sviđa i da li žele nastaviti time da se bave, kazala je Semra Ćurevac, predsjednica lokalnog komiteta EESTEC-a, te dodala kako u BiH inženjeri elektrotehnike dobro kotiraju, tako da je robotika dobra odluka.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close