Kultura življenjaLifestyle

Štetnosti televizije

Postoje brojna istraživanja koja potvrđuju štetnost gledanja televizije, koristi za djecu niti jednom nisu znanstveno dokazane.

Redovito nam stižu istraživanja koja potvrđuju štetnost gledanja televizije. Prekomjerno sjedenje pred ekranom opasno je pogotovo za djecu, ali bi i odrasli iz zdravstvenih razloga trebali smanjiti vrijeme provedeno pred dalekovidnicom. Izdvajamo nekoliko glavnih razloga:

Govor i koncentracija

Djeca mlađa od 12 godina uopće ne bi trebala gledati televiziju, čak ni programe prilagođene njihovom uzrastu jer ograničavaju njihov razvoj, pokazalo je američko istraživanje. Dimitri Christakis iz Seattlea posebno ističe preopterećenost osjetila/mozga uslijed stalnih, brzih promjena kadrova i scena. “Niti jedna studija nije dokazala da je gledanje televizije korisno za djecu. Upravo suprotno, iz različitih zemalja nam dolaze spoznaje o štetnosti buljenja u ekran poput problema s govorom, usporenog rada mozga i teškoća s koncentracijom”, kaže Christakis.

Astma

Djeca koja više vremena provode pred televizorom imaju veću vjerojatnost oboljenja od astme, upozoravaju liječnici iz njemačke Udruge za pneumologiju. Razlog: Zbog dugotrajnog gledanja dolazi do pogrešnog disanja.

Srčani problemi

Osobama koje se u djetinjstvu nisu dovoljno kretale prijeti šest puta veća opasnost od srčanih problema u odrasloj dobi. Sjedenje pred TV-om potiče pretilost, visoki tlak i kolesterol što s vremenom ozbiljno šteti zdravlju, pokazalo je istraživanje provedeno na 400 djece u dobi od 7-10 godina.

Loše držanje

Djeca koja puno vremena provode pred ekranom se nepravilno drže. Nijemci su testiranju podvrgnuli 1600 djece između 6 i 17 godina i zaključili da 40% njih ne može pravilno, uspravno stajati.

Gluplji i deblji klinci

Klinci s vlastitim televizorom u dječjoj sobi su gluplji i deblji od svojih vršnjaka bez vlastitog televizora, tvrdi predsjednik Zaklade za zdravlje djece sa Sveučilišta u Münchenu, profesor Berthold Koletzko. Visok udio gledanja televizije u životu djeteta izravno je povezan s nedostatkom kretanja, pretilosti, poremećajima u ponašanju, problemima s čitanjem i općenito usporenim razvojem. Djeca dnevno ne bi smjela gledati TV duže od dva sata.

Vječni studenti

Višegodišnje istraživanje provođeno na Novom Zelandu pokazuje da do diplome češće dolaze studenti koji manje gledaju televiziju. Također, američko istraživanje (Sveučilište Seattle) upućuje na to da predškolska djeca koja previše vremena provode pred ekranom teže uče u osnovnoj školi.

 

Izvor:  Metro portal

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close