-TopSLIDEBiHPrivreda

Putinov dekret o izvozu plina stupio na snagu, šta to sada znači za BiH

Danas je na snagu stupio Putinov dekret prema “neprijateljskim zemljama” za Rusiju, a koji se tiče plaćanja plina u rubljama. Bosna i Hercegovina kompletnu količinu gasa nabavlja iz Ruske Federacije, ali za sada nije na crnoj listi Kremlja.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin jučer je potpisao dekret prema kojem strani kupci, tzv. neprijatelji Moskve, od petka ruski plin više ne mogu plaćati u eurima ili dolarima već samo u rubljama. U protivnom, Ruska Federacija će obustaviti isporuku gasa zemljama koje odbiju taj ultimatum i tako prekinuti važeće ugovore koji teže milijarde eura.

Kao što je poznato, Bosna i Hercegovina nije na listi “ruskih neprijatelja” jer se zvanično nije pridružila sankcijama EU te će se ruski gas, za sada, isporučivati našoj zemlji uobičajenom rutom u dogovorenim količinama i prema ranije dogovorenoj cijeni u eurima.

Kraj grijne sezone, Energoinvest ne vidi potencijalni problem

Na svu sreću, grijna sezona je pred samim krajem i slijedi ljeto što bi trebao biti period kada će bh. dobavljači osigurati količine gasa za narednu zimu.

Energoinvest kao uvoznik gasa za FBiH nije dobio nikakav zahtjev od Gazprom Exporta koji se odnosi na plaćanje gasa u rubljama.

“Kakav će stav kompanija zauzeti ako se zahtjev za plaćanje u rubljama pojavi je u razmatranju, ali za sada nemamo takvih zahtjeva. Prema zadnjim informacijama, BiH nije na tom spisku zemalja od kojih se traži naplata u Rubljama. Ukoliko se pojavi takav zahtjev isto ćemo rješavati”, rekli su iz Energoinvesta za Klix.ba.

Ugovor koji Energoinvest d.d. ima sa Gazprom Exportom je potpisan 1997. godine i nema roka isteka, a sve bitne promjene za suštinu Ugovora se definišu Aneksima.

“Trenutno se gas iz Rusije isporučuje po ugovorenim količinama i dinamici i nemamo nikakvih indicija da će doći do bilo kakvih poremećaja sa isporukama gasa. Poslednji Anex važi do 01.06.2022. Cijena gasa se formira kvartalno i obračunava po formuli koja je velikim dijelom bazirana na cijeni nafte na berzama u posljednjh devet mjeseci”, naveli su.

S obzirom da cijena nafte konstantno raste, tako raste i cijena gasa, a iz Energoinvesta nam kažu da prateći taj trend, za očekivati je da bi gas u drugom kvartalu, tj. od aprila 2022. mogao biti skuplji.

“Energoinvest konstano pravi analize i modele mogućih situacija ali davanje tačnih informacija prije nego što nam to potvrdi Gazprom Export nije moguće zbog svih poznatih okolnosti. Nažalost, zbog konfiguracije gasnih mreža u Evropi kao i naše gasne mreže koja je izuzetno mala, mogućnost nabavke gasa iz drugih zemalja je jako limitirana. Zbog trenutnog stanja i potreba za gasom svih zemalja Evrope, mnogi proizvođači gasa koriste gas prvenstveno za sopstvene potrebe, sve što se izvozi je po značajno većoj cijeni nego što mi imamo, i transport tog gasa kroz gasnu mrežu Evrope je limitiran zbog raznih zakupa transporta gasa kroz zemlje kroz koje takav gas prolazi”, dodali su.

Ako dođe do obustave, zemlje regiona zajedno da nađu novog snabdjevača

U slučaju totalnog prestanka snabdijevanja gasa kompletnog regiona, a na osnovu odluke ruskog Gazproma, sve zemlje jugoistočnog Balkana bi mogle zajednički da pokušaju pronaći nekog novog snabdjevača ali po znatno većoj cijeni.

Količine gasa koje su planirane u FBiH za 2022. godinu su prihvaćene od Gazprom Exporta i isporuka se odvija prema zadatim i dogovorenim parametrima.

Iz Energoinvesta kažu da ne očekuju nikakve poremećaje u isporukama gasa u narednom periodu.

“Pošto ovoga trenutka nema niti jedne indikacije da bi u snabdijevanju gasom moglo biti problema, planovi se ne mijenjaju i količine koje su planirane ostaju i dalje iste”, kazali su nam.

Njemačka, Francuska i druge evropske zemlje odbile su ruski zahtjev da od 1. aprila plin plaćaju u rubljama. Ukoliko Rusija zavrne pipe, evropski zvaničnici smatraju da će to predstavljati neprihvatljivo kršenje ugovora i pokušaj ucjenjivanja.

Rusija na plinu zarađuje milijarde eura od EU

Plin je najjače oružje koje Putin posjeduje u svome ekonomskom ratu sa Zapadom nakon uvođenja sankcija. Prestanak isporuke plina bi predstavljao krajnju eskalaciju i veliki gubitak za sve strane.

Zapad sada pokušava da ruski plin zamjeni nabavkom od drugih velikih proizvođača i usmjeravanjem tankera koji nose ukapljeni plin ka Evropi. Ukoliko dođe do “zavrtanja pipe” prema EU, Rusija će pretrpjeti nove ogromne finansijske posljedice s obzirom da se izvoz plina mjeri u milijardama eura.

Ruska državna kompanija Gasprom saopštila je danas da nastavlja isporuke prirodnog gasa Evropi preko Ukrajine u skladu sa zahtjevima evropskih potrošača. Kompanija je objavila da su zahtjevi za 1. april na nivou od 108,4 miliona metara kubnih gasa, dok je jučer bilo naručeno 109,5 miliona metara kubnih.

Cijena gasa u Evropi danas je premašila 1.500 dolara za 1.000 metara kubnih, pokazuju podaci sa londonske “ICE berze”.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close