-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleZdravlje

Šta sve kriju naši kućni tepisi

Šta sve kriju naši kućni tepisi

Tepisi su jedan od najpopularnijih načina dekorisanja i utopljavanja prostorija u kući. Dodaju i dašak stila enterijeru, a istovremeno poboljšavaju izolaciju. Međutim, ako ih ne čistimo redovno, oni se mogu veoma lako pretvoriti u plodno tlo za brojne probleme.

Tepisi koji nisu dobro održavani u sebi imaju grinje, plijesan, dlaku kućnih ljubimaca, mrtve ćelije kože, insekte i druge čestice duboko u svojim vlaknima.

Kako bi nam dom bio čist i zdrav za život, moramo redovno čistiti tepihe i prostirke. U ovom tekstu pročitajte šta sve kriju naši kućni tepisi i kako utiču na zdravlje.

Šta sve živi u tepisima?

Grinje. Grinje su mikroskopska stvorenja koja su sama po sebi bezopasna. Problem proizlazi iz činjenice da proizvode velike količine mikroskopskog otpada. Ovaj otpad je štetan jer može uzrokovati niz respiratornih problema i alergija.

Bakterije. Kućni ljubimci i obuća unose bakterije u dom. Tepih stvara savršene uslove za rast kolonija bakterija, posebno ako se rijetko čisti. Prema jednoj studiji provedenoj u Velikoj Britaniji, đonovi naših cipela nose bakterije poput Ešerihije coli i izazivače pneumonije.

Alergeni. Polen i drugi alergeni mogu se lako zaglaviti u vlaknima tepiha. Sezonski alergeni ulaze u kuću kroz prozore, a prenose se i na našim cipelama. Ako se ne izuvate pri ulasku u kuću, velike su šanse da ove sezonske alergene odlažete u tepih.

Plijesan. Ukoliko živite u vlažnom području ili se borite sa vlagom u kući, vrlo je vjerovatno da će se to odraziti i na tepihe. Vlakna omogućuju da se plijesan razvije duboko unutar tkanine. Ako se ne vodi računa, ona se može pojaviti i u često vlažnim uređajima kao što je Candy sudomašina. Mnogi nisu svjesni te činjenice jer nema čudnog mirisa ili bilo kojeg drugog simptoma.

Hemijski tragovi. Pojedini tepisi su tretirani hemikalijama i unose različite supstance u dom čak i kada su potpuno novi. Hemijski tragovi pronađeni su i na đonovima cipela. Neke od ovih hemikalija rezultiraju vrlo specifičnim mirisom, a istraživanja dokazuju da su neki od njih i kancerogeni.

Dlaka i perut kućnih ljubimaca. Vlasnici kućnih ljubimaca svakodnevno se suočavaju sa ovim problemom. Krzno se osipa i često se taloži u tepihu. Čak i ako se tepih čisti svakodnevno, dio dlaka će i dalje ostati zarobljen između vlakana. Ovo može biti ozbiljan problem za osobe koje pate od alergija i respiratornih oboljenja.

Blato i prljavština. Prosječno domaćinstvo može akumulirati najmanje 20 kilograma prašine svake godine. I još jednom – ulazak u kuću u cipelama je glavni razlog zašto se blato i prljavština kriju u tepihu. Prljavština i zemlja se takođe mogu uhvatiti za rub pantalona i kasnije nesvjesno prosuti na tepih. Redovno perite garderobu tokom hladnijih dana kako biste izbjegli nakupljanje prljavštine sa nje po kući uz Candy veš mašine.

Ostaci hrane i pića. Hranu i piće prosuto po tepihu treba odmah očistiti i to ne samo po površini. Tragovi koji prodiru u vlakna savršena su hrana za bakterije i insekte. Veoma je važno očistiti prosutu vodu odmah nakon prolivanja. Hitne reakcije u ovom slučaju će održati tepih čistim i spriječiti razvoj neprijatnih mirisa.

Ljudska koža. Prosječno ljudsko biće izbaci 1,5 miliona mikroskopskih ljuskica kože svakog dana. Oni su razbacani po kući i često ugaženi u tepih. Problem sa ljuspicama kože je što stvaraju dobre uslove za razvoj bakterija.

Kako tepisi utiču na zdravlje ljudi?

Izazivaju respiratorne probeme. Plijesni se razmnožavaju u prljavim tepisima i privlače bakterije i alergene. Kada se udišu, mogu dovesti do simptoma sličnih gripi i drugim respiratornim problemima. Grinje uspješno rastu na bakterijama i gljivicama, čineći prljave tepihe plodnim tlom za njihovo razmnožavanje. Kada grinje uginu, a njihova lešina ostane na tepihu od vlakana, mogu izazvati iritaciju nosa i očiju, kao i osip.

Prljavi tepisi također mogu aktivirati napade astme. Oni koji se bore sa astmom obično imaju negativnu reakciju kada su izloženi okidačima iz okoline poput bakterija i toksina koji se nalaze u tepisima.

Utiču na imuni sistem. Naš imuni sistem se bori protiv neželjenih toksina i bakterija kako bi održao tijelo u formi. A život u nečistom okruženju može uzrokovati porast nivoa stresa, što može uticati na imunitet. Kada su tepisi neodržavani i prljavi, izlažete se štetnim bakterijama, a imunološki sistem može biti preopterećen, što može uzrokovati da budete podložniji bolestima.

Jedan od najopasnijih mikroba koji se mogu razviti u prljavim tepisima su mikotoksini. Mikotoksini se sastoje od različitih vrsta plijesni. Izloženost mikotoksinima može oslabiti imunološki sistem i uzrokovati različite zdravstvene probleme kao što su infekcije želuca, alergije i respiratorne bolesti.

Razvijaju gljivične infekcije. Izloženost prljavim tepisima uzrokuje niz bolesti koje izazivaju parazitski organizmi. Pješački promet je u uskoj povezanosti sa tim, jer uzrokuje da se prašina, gljivice, spore plijesni i druga štetna jedinjenja prenose zrakom. Kada se to dogodi, nadražujuće čestice se udišu, uzrokujući iritaciju kože i disajnih puteva. Ali neki mikrobi ulaze u tijelo i kroz male pukotine na stopalu. Ovi mikrobi uzrokuju kožne bolesti uključujući atletsko stopalo, lišaj i druge gljivične infekcije. Pogađate – ulaze u organizam sa prljavih tepiha.

Cilj ovog teksta nije da vas uplaši, već da skrene pažnju na potencijalne opasnosti koje vrebaju iz tepiha. Svakodnevno usisavanje je najbolji način da uklonite neželjene čestice sa njega u vašem domu. Zatim slijedite tromjesečno profesionalno čišćenje parom za dubinsko pranje. Ukoliko primjetite alergije i kašalj, razmotrite druge vrste podnih obloga.

Srbijanka Stanković

Magazin Topličanka

Izvori fotografija:

https://pixabay.com/photos/vacuum-cleaner-vacuuming-cleaning-268179/

https://pixabay.com/photos/rug-carpet-woven-handmade-textiles-1088557/

https://pixabay.com/photos/render-living-room-small-table-3529996/

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close