BiHPolitika

Šta gubimo blokiranjem SSP-a: Političari poručili da nastavljaju sa političkim naprđivanjem

Ako ponekad imate osjećaj da nas sve zajedno ovdašnji političari prave budalama kad govore o napretku ka EU, vjerujte svom osjećaju.

Piše: Milovan Matić
Buka

Ako ponekad imate osjećaj da nas sve zajedno ovdašnji političari prave budalama kad govore o napretku ka EU, vjerujte svom osjećaju. Jedino što se to ne dešava s vremena na vrijeme, već ovakav odnos na relaciji političari – narod je postao konstanta.

Možda najsvježiji primjer je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Dosadno, znam. Koliko ste samo puta slušali kako se kao nešto usaglašava i dogovara po ovom pitanju sigurno ste i sami mogli postati eksperti za ovaj dio pregovora sa EU. Jedini problem je što svaka informacija u vezi sa ovim Sporazumom, koja dolazi od naših političara je toliko štura i usaglašena da bude narazumljiva da je više svima postalo nebitno o čemu se tu uopšte radi. E sad, kad se ušlo u ovu fazu, došli smo do pogodnog tla za vraćanje na početak.

Da, da, na početak nakon godina navodnog rada na ovom Sporazumu. A zašto? Pa zato što je svim gospodarima života i smrti u BiH najbitnije da se uopšte ne mrdamo iz ove kaljuže u kojoj se nalazimo. Možda malo da se koprcamo ne bi li još dublje upali u nju.

Uglavnom, da pokušamo ukratko.  SSP je zapeo na adaptaciji i to u Predsjedništvu BiH, jer navodno Mladen Ivanić, srpski član, ne želi da stavi paraf bez odobrenja Vlade RS, koja se inače ne slaže sa nekim od dijelova koji su izmjenjeni. Valjda je on ispregovaran loše po poljoprivrednike u BiH, iako  adaptacija SSP-a ne podrazumijeva samo bescarinski uvoz roba iz EU-a, nego omogućava i našim proizvođačima da se pojave na evropskom tržitu. Tako će, zahvaljujući adaptaciji BiH dobiti neograničen izvoz voća i povrća, povećanje kvote šećera za 1.200 tona, povećanje kvote za ribu šarana sa 60 na 500 tona, pastrmku sa 60 na 500 tona i inćune sa 30 na 60 tona. Povećće se i kvota za vino sa 16.000 hektolitara na 25.000 hektolitara, te razmatranje kvote za pileće meso, te jaja kad naša zemlja ispuni uslove za izvoz. Ali to nije dovoljno pa smo dobili novi razlog da opet sve padne u vodu, zbog čega ćemo, kako je to danas rekao Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva, svi zajedno morati nositi i podnijeti teret neuspijeha. Ništa novo. Sigurno nećemo zajedno morati nositi teret prihoda koje ste ostvarili tokom pravljenja podloge za ovaj neuspjeh.

Ipak, u pokušaju da malo popravi situaciju nakon razgovora s  Ivanićem, Čović uvjerava da ima šanse da se riješe pitanja u vezi sa ispunjavanjem tehničkih uslova iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH s EU do krajnjeg roka za ispunjenje uslova 13. jula.

“Moralo bi se to riješiti, jer to je poseban datum koji se neće ponoviti narednih godinu dana. Budući da su nijanse u pitanju, vjerujem da ćemo svi pokazati i političku i svaku drugu odgovorost da najdalje do ponedjeljka, iako je to već kasno, imamo usaglašene stavove kako bi omogućili Slovačkoj i svim drugim zemljama članicama da nam daju pozitivan odgovor na aplikaciju i da nam daju upitnik”, precizirao je Čović.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH, Denis Zvizdić pokušao je da smiri strasti i u stilu unproforca vrati sve za sto.

“Izuzetno je važno da sve svoje osobne, sve svoje političke ambicije ili nesuglasice stavimo u drugi plan, a da u prvi plan stavimo evropski put. Pruža nam se izuzetna šansa i nisam siguran da ćemo u skorije vrijeme ako propustimo ovu šansu imati sličnu priliku. Nalazimo se u jednom vrlo delikatnom trenutku”, poručio je Zvizdić.

Zvizdić se, po svim prilikama, uzalud nada sretnom završetku. Ministri iz Saveza za promjene su na sjednici Vijeća ministara BiH glasali za Izvještaj o SSP-u. Danas im se SSP ne dopada.

“Čuo predsjednika Dodika gdje je eksplicitno odbacio mogućnost podrške takvom sporazumu tako da ja smatram da je to završena priča. Možemo računati najvjerovatnije prema današnjim riječima da je to propala stvar”, tvrdi Mladen Bosić, predsjednik SDS.

I hoće li na kraju biti tog SSP-a u planiranom periodu? Kako sada stvari izgledaju, teško. A to znači još pregovora sa EU.

Na kraju, da ne bude i ovo još jedan tekst koji će vas samo još više zbuniti donosimo vam pozitivne i negativne  strane Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Pozitivno:

– Približavanje standarda EU za kvalitet proizvoda, što će dovesti do veće konkurentnosti bh. proizvoda i privatnog sektora
– Postepeno uvođenje viših standarda zaštite potrošača, što će dovesti do povećane sigurnosti BiH potrošača
– Veća konkurentnost na tržištu, što će potencijalno dovesti do snižavanja cijena i većeg izbora robe i usluga za građane BiH
– Bolje predvidljivo poslovno okruženje zbog postepenog približavanja EU zakonima i standardima, što će dovesti do veće sigurnosti i povjerenja za (i domaće i strane) ulagače
– Veća učinkovitost institucija
– Više napretka na glavnim pitanjima, kao što je smanjenje stope zločina i korupcije, promovisanje reforme visokog obrazovanja, razvoj demokracije i ljudskih prava, promovisanje nezavisnosti medija i unapređenje transportne infrastrukture.

Negativno:

– Ovdje se izdvaja samo jedan problem, koji je postao i ključan za cijelu ovu priču a to je prilagođavanje naše privrede evropskim standardima, što za posljedicu može imati veći upliv kompanija iz EU u BiH. Tako će se pojačati konkurencija domaćoj proizvodnji, što kratkoročno  može voditi gubitku radnih mjesta. Međutim, srednjoročno to će dati pozitivan rezultat u vidu jačanja konkuretnosti domaće proizvodnje, a samim tim i izvoza. uostalom, niko ne brani da vlasti daju veće ili bar redovnije podsticaje domaćim privrednicima.

Uglavnom, iz ovog vidimo da ništa tu nema što bi predstavljalo neki bauk, ali naši političari ne bi bili ono što jesu da su se odmah složile jednoglasno oko ključnih pitanja. Ovako je ipak zanimljivije, a i može im se, jer šta zna narod šta je SSP.

“Put Bosne i Hercegovine prema EU ostaje jedan od glavnih prioriteta. Postoji samo jedan način da se prema njemu napreduje, a to je odlučna provedba reformske agende. Stoga pozivamo sve političke lidere na svim nivoima vlasti da ostave po strani svoja neslaganja i rade na ispunjavanju rokova koji se ubrzano približavaju”, saopšteno je iz Ambasade SAD-a u BiH .

“Zaključci Vijeća EU o sljedećem koraku za Bosnu i Hercegovinu su veoma jasni. Očekuje se napredak u prilagodbi trgovinskog dijela SSP-a nakon pristupanja Hrvatske. Mora se uspostaviti funkcionalan mehanizam koordinacije u vezi sa svim pitanjima koja se tiču integracija u EU, da bi se osigurao učinkovit i efikasan odnos između BiH i EU”, dodali su iz Delegacije EU-a u BiH.

Ukoliko naši politilčari nastave po starom već sad je jasno da nema ništa od zelenog svjetla koje bi nas stavilo na dnevni red na sjednici odbora za opšte poslove EU. Samim tim nema ni dugo obećavane sljedeće faze, odnosno upitnika za članstvo u EU na jesen ove godine. Ali gdje je žurba. Pa na ovo se čeka samo devet godina, možemo mi još toliko, samo nas isprobajte.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close