Odigrane utakmice 6. kola kvalifikacija za Mundijal

Premda su Bugari u Bjelorusiju stigli kao favoriti u borbi za vrh tabele, domaći su nakon prvih 45 minuta vodili 1:0. Jedinu pogodak postigao je Sivakov u 33. minuti sa jedanaest metara. U drugom dijelu gosti su težili da poravnaju. No, u 80.minuti Savitskiy pogađa za 2:0. Kostadinov je smanjio na 2:1 u 90. minuti. Neočekivanim porazom Bugari su otežali posao u borbi za prva dva mjesta u grupi.

Holandija je u prvom dijelu protiv posljednjeplasiranog Luksemburga očekivano vodila 2:0. Golove su postigli Robben u 21. i Sneijder u 34. minuti. Igrao se 62.minut kada je Wijnaldum pogodio za 3:0. Domaći su postigli četvrti pogodak u 70.minuti preko Promesa, a konačnih 5:0 postavio je Jenssen u 86. minuti. Izuzetno važna pobjeda Holanđana.

U borbi za prvo mjesto ove grupe Švedska je ugostila Francusku. Giroud je goste doveo u vodstvo u 37. minuti. Igrao se 43.minut kada je Durmaz poravnao na 1:1 što je bio rezultat prvog poluvremena. U nastavku su domaći napadali i to im se isplatilo u 90. minuti kada je Toivonen pogodio za 2:1 i veliku pobjedu Švedske. Trijumfom su se poravnali sa Francuzima na tabeli.

U grupi B su postignuti sljedeći rezultati: Andora – Mađarska 1:0, Farski Otoci – Švicarska 0:2 i Latvija – Portugal 0:3.

Andora je neočekivano nakon prvog dijela vodila protiv Mađarske 1:0. Gol je postigao Rebes u 26. minuti. To je bio rezultat prvog dijela. Vodstvo su domaći sačuvali do kraja meča i stigli do pobjede.

Selekcija Švicarske koja je vodeća u grupi gostovala je Farskim Otocima. Goste je u vodstvo doveo Xhaka u 36. minuti. U nastavku Švicarci povećavao prednost preko Shaqirija u 59. minuti. Bilo je već tada jasno da će gosti osvojiti kompletan plijen. Rezultat se nije mijenjao do kraja utakmice. Švicarci ostali lideri grupe sa tri boda prednosti u odnosu na Portugal koji je slavio protiv Latvije.

Golom Ronalda u 41. minuti Portugal je došao u vodstvo. Isti igrač udvostručio je prednost u 63. minuti, a četiri minute poslije Silva pogađa za konačnih 0:3.

Grupa H

Naime, Belgija je ostvarila rutinsku pobjedu protiv Estonije u gostima i tako osvojila 16. bod u dosadašnjem dijelu kvalifikacija.

Grčka je nakon večerašnjeg remija u direktnom obračunu s Bosnom i Hercegovinom zadržala drugo mjesto s 12 osvojenih bodova.

Zmajevi imaju bod manje i do kraja kvalifikacija više nemaju pravo niti na jednu grešku, dok im na ruku moraju ići i ostali rezultati.

Kipar je slavio u gostima protiv Gibraltara, ali sa samo sedam osvojenih bodova teško se može uključiti u borbu za baraž.

Do kraja kvalifikacija Grčka igra redom protiv Estonije (kući), Belgije (kući), Kipra (u gostima) i Gibraltara (kući).

BiH će nakon Grčke gostovati Kipru i Gibraltaru, a onda dočekati Belgiju. U posljednjem kolu gostujemo Estoniji.

Zmajevi, dakle, do kraja kvalifikacija imaju tri gostovanja i jedan meč u kojem smo domaćini. Grčka ima tri meča na domaćem terenu i jedan gostujući meč.

Našoj selekciji je za plasman u baraž potrebno da ostvari sve pobjede do kraja kvalifikacija, a da pritom Grčka barem jednu utakmicu ne osvoji tri boda.