
Specijalni gost na nedavno održanom Sarajevo Business Forumu bio je Fahrudin Kešić, advokat iz Birminghama, i vlasnik nekoliko investicionih kompanija u Engleskoj čiji se kapital procjenjuje na 12 miliona funti.
Bila je to prilika da proširi svoj biznis networking, da na licu mjesta sagleda sve mogućnosti ulaganja u Bosnu i Hercegovinu, te održi niz zanimljivih poslovnih sastanaka sa biznismenima, političarima i diplomatama.
Ovi sastanci su i nagovještaj da je ovaj britanski biznismen kozaračkog porijekla zainteresiran za veću poslovnu saradnju i investicije u regiji.
“Prije svega bih zahvalio direktoru BBI banke Ameru Bukviću koji mi je uputio poziv da prisustvujem ovom respektabilnom biznis forumu, i na neki način omogućio da sagledamo u kojoj fazi je naša ideja da moja kompanija ‘Advantage Business Group’ investira ne samo u Bosni i Hercegovini već u široj regiji jugoistočne Evrope. Naravno, uz to treba spomenuti i dodatni segment razmjene ekonomskog i ekspertnog poslovnogmišljenja sa biznismenima iz svijeta o našoj ideji otvaranja balkanske regije prema Velikoj Britaniji, i to specijalno nakon Brexita i budućeg izlaska Britanije iz Evropske unije”, prenio je Kešić utiske sa foruma za agenciju BHDINFODESK iz Birminghama.
Ulaganja “srcem”, a ne ekonomskom logikom
Ovakve skupove biznismena i političara ocjenjuje kao dobru priliku da se u direktnim razgovorima kaže šta investiori misle o mogućnostima ulaganja u privredu Bosne i Hercegovine i šta bi politika trebala da uradi sa svoje strane kako bi našu zemlju učinila interesantnom za ulaganje.
Govoreći o tome šta bi bh. političari trebali uraditi da ulaganje u BiH postane “normalna pojava” a ne vijest za naslovnicu, ističe da je u svim susretima i razgovorima s političarima koji su bili prisutni rekao da, nažalost, većeg ulaganja u BiH neće biti bez stabilnijeg ekonomskog i političkog okruženja, bez vladavine prava i promjene poslovnog ambijenta.
“Naravno, ja nisam prvi koji im je to rekao. Na forumu je to isto rekao i investitor iz SAD-a Ilijaz Zenkić (Elias R. Zenkich), vlasnik kompanije Vita-Life u Visokom kojem je trebalo punih osam mjeseci da formira kompaniju što je, zaista, nedopustivo jer takve kompanije u mnogim zemljama otvore se za dan-dva”, naglašava on.
Dalje, navodi da su evidenti problemi s kadrovima, sa sistemom školovanja u Bosni i Hercegovini koji treba prilagoditi svjetskim standardima jer za uspješno ulaganje trebaju i obrazovani domaći kadrovi. Infrastruktura je, kaže, posebna priča, kao i nerazriješena ekonomska regulativa sa prvim susjedima i mnoga toga.
“Iskreno mislim, kada bi vlast u BiH počela rješavati ove probleme, za to bi im trebalo najmanje tri godine teškog rada, a do tada će bh. biznismeni u BiH i dalje ulagati “srcem”, a ne ekonomskom logikom. Ukoliko se ovo ne promijeni, iskreno rečeno, takvih će biti sve manje. Znači, da zaključimo, potrebno je da vlasti u BiH revidiraju svoju poslovnu strategiju, usklade sa svjetskim normama i da je prilagode investitorima koji bi nesmetano ulagali kapital i pokrenuli posrnulu privredu naše zemlje”.
Viza za Veliku Britaniju postala “lutrija”
Inače, Kešić je boravak u Sarajevu iskoristio i za sastanak sa rukovodstvom biznis departmana Britanske ambasade u Sarajevu.
“Kao državljanin Velike Britanije i Bosne i Hercegovine upoznat sam s viznim režimom. Naime, u posljednje vrijeme građanima Bosne i Hercegovine je sve teže dobiti vizu za UK, umjesto da olakšamo i da potpuno ukinemo vize, imamo situaciju da je viza za Veliku Britaniju postala ‘lutrija’, ističe Kešić.
Naglašava da treba olakšati putovanje građanima, turistima, biznismenima, te da vlade u Londonu i Vijeće ministara BiH treba da ozbiljno rade na tome. Brexit je, ističe, dodatno zakomplicirao stvari i jako je teško, skoro nemoguće dobiti vizu za Britaniju.
“Osim toga, razgovarali smo o daljnjoj saradnji između ‘Advantage Business Group’ i ovog departmana i zaključili da ima prostora za veću saradnju BiH i Velike Britanije. Obje države imaju bogatu ponudu, a zajednički ćemo raditi i na nekim projektima o kojima će se uskoro čuti. Rekao sam im i da biznismeni iz Britanije imaju motivaciju da investiraju u infrastrukturne, tehnološke projekte, ali nemaju potporu vlasti BiH te da Britanska vlada treba na tome intenzivno pregovarati sa bh. zvaničnicma”, zaključuje ovaj uspješni biznismen.
| Stručnjak za finansije
Magistar prava Fahrudin Kešić, 36-godišnji advokat iz Birminghama, istinski je primjer ostvarenja “američkog sna”, samo na engleski način. Naime, 1992. godine u Coventry je došao s porodicom, počeli su od nule, teško radili, mnogo učili, tako da je on danas izuzetno poznat i cijenjen biznismen. Bogatstvo mladog Kozarčanina procjenjuje se na 12 miliona funti i vlasnik je tri veoma uspješne kompanije u Britaniji, uključujući i Advantage Business Group, veliku evropsku korporaciju koja je ovlaštena za obavljanje poslovnog, finansijskog i poreznog savjetovanja, revizije, poslovnog restrukturiranja, korporativnih finansija, forenzičkih usluga i svih pravnih usluga. Također je suvlasnik MDC Grupe koja je prisutna na tržištima u Njemačkoj, Turskoj, Americi, Saudijskoj Arabiji, itd. U svijetu je poznat kao stručnjak za finansije i operativno restrukturiranje velikih kompanija. Akta.ba |













