Ostali sportoviSport

Sportska 2017. godina: Boltov neslavan kraj karijere zasjenio i trijumf Slovenije na Eurobasketu

Prvi veliki događaj se desio u januaru (11.-29.), a to je bilo Svjetsko rukometno prvenstvo u Francuskoj na kojem je trijumfovao domaćin savladavši Norvešku u finalu.

Afrički kup nacija je održan u Gabonu od 14. januara do 5. februara, a prvak Afrike peti put postao je Kamerun.

Od 6. do 19. februara održano je Svjetsko prvenstvo u skijanju u švicarskom St. Moritzu. Marcel Hirscher je osvojio zlata u slalomu i veleslalomu, Erik Guay je trijumfovao u superveleslalomu, Beat Feuz u spustu, a Luca Aerni u kombinaciji. U ženskoj konkurenciji zlata su osvojile Mikaela Schiffrin (slalom), Tessa Worley (veleslalom), Nicole Schmidhofer (superveleslalom), Ilka Štuhec (spust) i Wendy Holdener (kombinacija).

Titulu pobjednika Svjetskog kupa na kraju sezone ponijeli su Marcel Hirscher i Mikaela Shiffrin.

Što se tiče skijaških skokova, Kamil Stoch je osvojio novogodišnju turneju Četiri skakaonice, ali je na kraju sezone gledao u leđa pobjedniku u ukupnom poretku Svjetskog kupa Stefanu Kraftu.

Golden State Warriorsi osvojili NBA ligu

Golden State Warriorsi su 12. juna osvojili titulu prvaka NBA lige nakon što su u finalnoj seriji slavili protiv Cleveland Cavaliersa rezultatom 4-1 u seriji, a Kevin Durant je proglašen za MVP-a finala. Titulu MVP-a regularne sezone ponio je Russell Westbrook koji je sezonu završio sa triple-double prosjekom (31,6 poena, 10,7 skokova, 10,4 asistencija).

Klupski evropski košarkaški prvaci postali su igrači Fenerbahčea koji su na Final Fouru Eurolige u Istanbulu 19. maja savladali Real Madrid u polufinalu 84:75 i 21. maja Olympiakos u finalu 80:64 te na taj način prvi put došli do trofeja najbolje ekipe na Starom kontinentu.

Nogometaši Manchester Uniteda osvojili su Evropsku ligu pobjedom u finalu 24. maja nad Ajaxom rezultatom 2:0, dok je Real Madrid postao prva ekipa koja je odbranila titulu osvajača Lige prvaka u historiji. Kraljevi su 3. juna u finalu Lige prvaka nadigrali Juventus s uvjerljivih 4:1.

Košarkašice Španije su osvojile treću titulu prvaka Evrope na Eurobasketu za žene koji je održan od 16. do 25. juna. U finalu su, predvođene MVP-jem turnira Albom Torrens, španske košarkašice savladale Francusku rezultatom 71:55.

Mađarska Budimpešta je od 14. do 30. jula bila domaćin Svjetskog prvenstva u vodenim sportovima. SP je obilježila Amerikanka Katie Ledecky koja je osvojila pet zlata i jedno srebro. Vaterpolo turnir u muškoj konkurenciji je osvojila Hrvatska u muškoj i SAD u ženskoj konkurenciji.

Centralni događaj u 2017. godini održao se od 4. do 13. augusta u Londonu, a radi se o Svjetskom prvenstvu u atletici koje je obilježio neslavan kraj karijere najbržeg čovjeka svih vremena Usaina Bolta. Jamajčanin je odlučio trčati samo 100 i 4×100 metara. Na 100 metra je zauzeo tek treće mjesto, a posljednju utrku u karijeri nije završio. Na nekih 80 metara od cilja samo se srušio uz bolnu grimasu na licu, što je sigurno slika koja će se urezati duboko u pamćenje svih onih koji su gledali tu utrku 12. augusta oko 23 sata.

Od ostalih događaja sa Svjetskog prvenstva u atletici vrijedi izdvojiti zlatnu medalju Sandre Perković u bacanju diska te spektakularan oproštaj Moa Faraha od utrka na 10.000 (zlato) i 5.000 metara (srebro).

U Skoplju je 8. augusta odigran evropski Super Kup koji je u svoju korist riješio Real Madrid protiv Manchester Uniteda rezultatom 2:1.

Dugoočekivani borilački spektakl desio se 26. augusta u SAD-u gdje su boksali Floyd Mayweather Jr. i Connor McGregor, a u “borbi stoljeća” slavio je američki bokser tehničkim nokautom u 10. rundi.

Od 31. augusta do 17. septembra održano je 40. po redu Evropsko prvenstvo u košarci, a domaćini Eurobasketa bile su četiri zemlje (Finska, Izrael, Rumunija i Turska). Uprkos svim očekivanjima, Slovenija je došla do zlata zabilježivši sve pobjede na turniru, a u finalu je nadigrala Španiju rezultatom 93:85. Za najkorisnijeg igrača turnira proglašen je Goran Dragić.

Klupsko svjetsko prvenstvo u nogometu 16. decembra osvojio je Real Madrid pobjedom nad Gremiom u finalu rezultatom 1:0.

Nadal i Halep najbolji u tenisu

Najbolji teniser u 2017. godini bio je Rafael Nadal koji se na spektakularan način vratio na prvo mjesto na ATP listi osvojivši dva Grand Slama – Roland Garros i US Open, dok je Roger Federer osvojio Australian Open i Wimbledon. Završni ATP Masters osvojio je Grigor Dimitrov.

Serena Williams je osvojila Australian Open, no nakon toga je zbog trudnoće morala privremeno prekinuti karijeru te je 2017. godinu kao najbolja teniserka svijeta završila Simona Halep. Jelena Ostapenko je osvojila Roland Garros, Garbine Muguruza Wimbledon, a Sloane Stephens US Open. Caroline Wozniacki je osvojila završni WTA Masters. Francuska je osvojila Davis Cup, a SAD Fed Cup.

Lewis Hamilton osvojio je šampionat Formule 1. Britanac je slavio na devet od 20 utrka i zasluženo je pobijedio ispred Sebastiana Vettela.