BiHPolitika

Stefan Karganović dobijao milione da bi pravio crne liste i lagao o Srebrenici

GROF STEFAN LAŽNI Dobijao milione da bi pravio crne liste i lagao o Srebrenici. Danas, na potjernici. Ko je Karganović?

Osnovni sud Banjaluka odredio je pritvor i raspisao potjernicu za Stefanom Karganovićem. 

MILOVAN MATIĆ / Buka

Čovjek koji je, licemjerno služeći vladajućoj garnituri Republike Srpske, bez imalo zadrške stavljao organizacije i pojedince na crne liste, označavao ih kao rušioce institucija i lica koja nekontrolisano finansiraju tzv. strani centri moći, utajio je 104.680 KM.


On bi mogao iza rešetaka zbog “Istorijskog projekta Srebrenica”, preko kojeg je oštetio budžet Republike Srpske.  

Ova fantomska nevladina organizacija, čiji je Karganović bio direktor od 2008. do 2014. godine, dobila je od vlasti dva miliona maraka, a novac je potrošen bez evidencije gdje i kako. 

Karganović, samozvani stručnjak za narandžaste i druge obojene revolucije, koji je svojevremeno stavio na crnu listu svakoga ko se nije slago sa vladajućom politikom, već pet godina je neuhvatljiv za organe krivičnog gonjenja. 


On je godinama žigosao veliki broj organizacija i pojedinaca kao izdajnike Republike Srpske, i to sve uz pomoć vlasti koja ga je bez imalo zadrške finansirala iz budžeta.  

Optužnica

Danas se pokazalo da je, za razliku od onih koji su se našli na njegovim crnim listama i koji redovno izmiruju svoje obaveze prema državi, bez skrivanja tokova novca, upravo Karganović taj koji je konstantno radio protiv interesa Republike Srpske. I opet da ponovimo, uz svesrdnu podršku vlasti, otimajući novac od građana. 

Prema izvještaju koji je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RS prije tri godine podnijelo Specijalnom tužilaštvu RS protiv Stefana Karganovića, on se sumnjiči za utaju. 

“Uprava kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa Poreskom upravom RS podnijela je Posebnom odjeljenju za suzbijanje organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminaliteta – Specijalnom tužilaštvu RS Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu „Utaja poreza i doprinosa“ protiv S.K., državljanin SAD-a”, saopšteno je iz MUP-a.

Tada je otkriveno da se prijavljeni sumnjiči da je u svojstvu odgovornog lica Nevladine organizacije „Schtihting Srebrenica Historical Project“, Den Hag od 2008. god 2014. godine izbjegao plaćanje poreza propisanih Zakonom o porezu na dohodak i Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak, ne dajući podatke o svom stečenom oporezivom prihodu u Republici Srpskoj, kao i prihodu fizičkih lica sa kojima je osumnjičeni zaključivao Ugovore o djelu, te je na taj način izbjegao plaćanje poreza na dohodak u ukupnom iznosu od 104.680 KM za koji iznos je oštećen budžet Republike Srpske.

Zanimljivo je da je Stefan Karganović  osam godina parama poreskih obveznika Republike Srpske služio  SNSD-u i Miloradu Dodiku za obračun sa slobodom govora. Od 2006. godine, ovaj Amerikanac srpskog porijekla, kako sebe voli da predstavlja, isisao je iz budžeta osiromašene Republike Srpske oko dva miliona maraka. Naime, toliko su građane Republike Srpske koštala razna pisanija i pamfleti koje je minulih godina objavljivao Stefan Karganović.

Stefanova crna lista 

Najpoznatija crna lista kojoj je kumovao Karganović je ona objavljena prije dvije godine u izdanju „Rušenje Republike Srpske, teorija i tehnologija prevrata“, gdje se obrušio na mnogobrojne organizacije i pojedince koje su ukazivale na ono što radi vlast predvođena Miloradom Dodikom.

Na ovoj listi se, među raznim nevladinim organizacijama, našao i Transparency International BiH, a portparolka ove organizacije Ivana Korajlić, nakon podizanja optužnice, rekla je za BUKU da je ovo najbolji pokazatelj koga je vlast godinama finansirala u svrhu obavljanja prljavih poslova i borbe protiv neistomišljenika. 

“Drago mi je da je do ovoga došlo. Mi ne smijemo zaboraviti da se Karganović i njegova organizacija godinama finansirala iz budžeta RS i sad se utvrdilo da je izbjegavao da plaća porez. Ovdje je najvažnije imati u vidu da je on radio po nalogu režima, pravio crne liste, pokretao teorije zavjere o načinima finansiranja pojedinaca i nevladinog sektora, a nenamjenski trošio novac iz budžeta”, rekla je Korajlićeva.

I Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, koji se takođe našao na udaru Karganovića, rekao je ranije za naš portal da se ovdje vidi kako funkcioniše vlast i da su sve optužbe za kojekakva izdajništva, koje je ovaj čovjek pravio po nalogu režima, sad pale u vodu.

“Ovo samo pokazuje kako se daje novac iz budžeta RS. Bez ikakvih kriterijuma je Karganović uzimao ogromne pare i nije plaćao porez. Ali to je mogao da radi dok je trebao režimu za njihov obračun sa onima koji redovno izmiruju svoje obaveze i daju svoj doprinos razvoju zemlje. Dok je igrao političku ulogu u kojoj je trebao da ocrni sve one koji ne odgovaraju režimu, odnosno one pojedince i organizacije koji smiju da ukažu na problem koje pravi vlast, dobijao je sredstva. I na kraju, ono što mi je simptomatično jeste da je protiv njega podnesena prijava tek kad je on podnio tužbu za neisplaćena sredstva iz budžeta. Sramotno, ali važno je da se pokazalo kakva je i čija uloga bila u napadima na one koji drugačije misle u RS”, naveo je Žolja.

Stefan Karganović, samoprozvani stručnjak, koji se svojevremeno u Čikagu proglasio i za konzula Kraljevine Tonga, najbolji je primjer kako se vlast obračunavala i obračunava sa ljudima koji pokušavaju da slobodno misle i govore, da rade i ukazuju na nelogičnosti, prevare i uništavanje RS. 


Ipak, na kraju je opet onaj koji je tražio izdajnike među poštenim građanima, pokazao kako se izdaju interesi RS i uništavaju njene institucije. Ovaj put je to tek Stefan Karganović, a uskoro bi se tu mogli naći i oni po čijem je nahođenju radio.


PROČITAJTE JOŠ:

Aleksandar Trifunović: Jalova potjernica SNSDa za lažnim ekspertom Stefanom


I dalje aktivan

Kako su to pisali mediji u RS, od poklonjenih dva miliona maraka do danas, odnosi između vlasti RS i Stefana Karganovića značajno su zahladnjeli. 


Osim optužnice za utaju poreza i doprinosa protiv njega, i sam Karganović je tužio Vladu RS prije tri godine, jer mu iz ugovorenog granta, navodno, nije isplaćeno oko 260.000 KM u periodu od 2013. do 2014. godine.
 
Spor je izgubio.
 
Ipak,i pored toga, Karganović je i dalje javno nastupao “braneći” pozicije Vlade RS u vezi sa srebreničkim genocidom. 
Pa je tako držao predavanja na kojima je govorio o ovoj temi, ali i izdavao nove radove.

Zanimljivo je da se Karganovićev potpis pojavljivao i u nekim tekstovima usmjerenim protiv grupe “Pravda za Davida” u toku prošle godine.


Detalj iz biografije

A o kakvom se čovjeku ovdje radi najbolje nam pokazuje detalj iz živopisne biografije Stefana Karganovića. 

Uvidom u onlajn arhivu lokalnog američkog lista „Montana standard” „vidi se da su ove novine o Karganoviću pisale na naslovnoj strani još 19. decembra 1973.

Tekst pod naslovom „Jugoslovenski sakupljač poštanskih marki ostao bez posla” donosi nadrealnu priču o „grofu” Stefanu Karganoviću, počasnom konzulu kraljevine Tonga.

„Izgleda da Karganović, apsolvent međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Čikagu i grof na temelju svog kraljevskog jugoslovenskog porekla, sakuplja poštanske marke. Tvrdi da se kroz marke informisao o kraljevini Tonga sve dok jednog dana nije odlučio da je ovoj zemlji neophodan konzul u Čikagu da promoviše turizam.”

„Grof” Karganović priznao je da je zapravo sam sebe imenovao počasnim konzulom dok tonganski zvaničnici „formalno ne odobre njegov zahtjev”.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close