SP u košarci: Amerikanci se poigrali sa Srbijom i sa +37 odbranili zlato!

Sjedinjene Američke Države odbranile su titulu svjetskog prvaka u košarci. U večerašnjem finalu u Madridu NBA igrači su NBA ritmom do nogu su potukli Srbiju rezultatom 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25).

Samo u prvih pet minuta utakmice igrači Aleksandra Đorđevića uspjeli su parirati rivalu, a onda je proradila američka mašina…

Srbija je dobro počela, povela 15:7, a onda se raspala. Tačnije, Amerikanci su vanzemaljskim ritmom počeli rešetati njihov koš iz svih pozicija, pogodili su svih pet šuteva za tri poena i prvu četvrtinu rješili rezultatom 35:21.

Fenomenalan je u ovom periodu bio je bek Clevelanda Kyrie Irving koji je ubacio 15 poena.

U strahovitom naletu Ameri nastavljaju i u nastavku prvog poluvremena – praktično su se igrali sa reprezentativcima Srbije koji im nisu uspjeli parirati u odbrani, te serijom trojki, zakucavanja i munjevitih kontri za tren oka odlaze i do plus 30 (65:35). Prvo poluvrijeme zaključio je trojkom sa zvukom sirene Kalinić za 67:41.

Pobjednik je već tada bio poznat. Samo se nije znalo kojim rezultatom. SAD su za poluvrijeme trojke šutirali 11-16 – sva četiri pokušaja uspješno je realizirao Irving, dok je James Harden šutao 3-4.

Prednost su SAD rutinski održavale i kroz treću četvrtinu, da bi u posljednjoj ona u nekim trenucima rasla i do + 40 (119:79).

Irving, koji je proglašen za najkorisnijeg igrača prvenstva (MVP), utakmicu je završio sa 26 poena, dok je na drugoj strani najefikasniji bio Nemanja Bjelica sa 18 koševa.

Ovom zlatnom medaljom SAD su se izjednačile sa Srbijom sa pet najsjajnijih odličja na svjetskim prvenstvima. Osim toga, izborile su direktan plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru 2016.

Bronzanu medalju osvojila je reprezentacija Francuske.