SP 2014. Brazil: Belgija – Alžir 2:1

Fudbaleri Belgije pobijedili su selekciju Alžira sa 2:1 u prvom kolu Grupe H na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.

Alžir je poveo u 25. minutu golom Sofijana Fegulija iz penala, izjednačio je Maruan Felaini u 70, a pobjedu Belgiji deset minuta kasnije donio je Drie Mertens.

Alžir je bolje otvorio meč protiv Belgije, koja je prvi favorit Grupe H, igrao je strpljivo što im se i isplatilo, pa je ekipa Vahida Halilhodžića prva stigla do prednosti.

Jan Vertogen je u šesnaestercu oborio Sofiana Fegulija, a sudija je bez dvoumljenja pokazao na bijelu tačku. Fegili je u 24. minutu preuzeo odgovornost da izvede penal, što je učinio dosta dobro i donio prednost svojoj reprezentaciji.

Belgija je nakon toga preuzela kontorlu na terenu, do kraja poluvremena su pokušavali Aksel Vicel i Naser Čaldi, ali se rezultat nije promijenio.

Ekipa Marka Vilmotsa je u drugo poluvrijeme ušla agresivnije, ali sve skoro do polovine poluvremena nije uspjela da opasnije zaprijeti.

U 65. minutu na teren je ušao Maruan Felaini i samo pet minuta kasnije je donio izjednačenje svojoj reprezentaciji.

Kevin de Brujn je centrirao sa lijeve strane, a igrač Mančester junajteda je odlično skočio i glavom poslao loptu u mrežu za 1:1.

Samo deset minuta kasnije Belgija je potpuno preokrenula rezultat. De Brujn je ukrao loptu, poslao je do Edena Azara, a on je uposlio Mertensa koji je zakucao u mrežu Alžiraca.

Belgija – Alžir 2:1

Sastavi:

Belgija: Thibaut Courtois, Daniel van Buyten, Vincent Kompany, Jan Vertonghen, Toby Alderweireld, Axel Witsel, Moussa Dembele, Eden Hazard, Nacer Chadli, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku.

Alžir: Rais M'Bolhi, Rafik Halliche, Mehdi Mostefa, Faouzi Ghoulam, Madjid Bougherra, Nabil Bentaleb, Carl Medjani, Saphir Taider, Sofiane Feghouli, Al Arabi Soudani, Riyad Mahrez.