PolitikaSvijet

ISIL je u “teškoj situaciji” – Teroristi dobili precizne upute za povratak u EU

Nakon gubitaka teritorija u Siriji i Iraku je određeni broj terorista je ostao raspršen u pustinji ove dvije zemlje, gdje još uvijek drže neka manja područja, a dio je prema obavještajnim službama više zemalja prebačen u Afganistan. Dio stranih boraca sa sjevera Afrike, najviše iz Tunisa, vratio se kući ili su otišli ratovati u Libiju i druge dijelove Afrike gdje ISIL ima aktivne ćelije.

Glasilo takozvane “sirijske oporbe”, Orient News, javlja kako je ISIL podijelio pismene upute svojim militantima koji je najbolji način da napuste Siriju bez da upadnu u uči i na sebe privuku pozornosti i kako da se vrate u Europu a da ne budu uhićeni.

Njemački časopis Der Spiegel je izvijestio o transferu terorista, citirajući podatke njemačkih obavještajnih službi.

ISIL je podigao posebnu internetsku stranicu za strane borce koji se pripremaju za povratak u zemlju podrijetla. Procjenjuje se da se tijekom postojanja Islamske države terorističkoj organizaciji pridružilo oko 40 000 stranih boraca.

Internetska stranica na raznim jezicima upozorava teroriste, uključujući i stotine Nijemaca, da na putu natrag u Europu ne koriste lažne putovnice. Umjesto toga se trebaju služiti stvarnim dokumentima drugih ili krenuti na put bez dokumenata. Od svojih stranih boraca zapovjedništvo takozvane “Islamske države” također traži da napuste objekte koji bi mogli otkriti njihov identitet u Siriji. Također, trebaju izbjegavati razgovore sa strancima o ISIL-u.

Analizirajući internetsku stranicu, njemačke vlasti su zaključile da su  “vojni položaji ISIL-a u Siriji proglašeni nesigurnima” i stoga sve više terorista bivšeg samoproglašenog “kalifata” bježi iz borbenog područja.

Njemačke sigurnosne službe se mjesecima pripremaju za očekivani val povratka. Do sada se od oko 1000 islamista, koji su iz Njemačke otišli za Siriju i Irak, vratilo o malo više od trećine. Više od 100 terorista koji su napustili Njemačku su, prema njemačkim sigurnosnim službama, u kurdskom zatočeništvu.

ISIL preferira kurdske zatvore – U Iraku  ih čeka kratko suđenje i smrtna kazna

Teroristi u Iraku

FOTO>Ilustracija, Teroristi u Iraku

Tamo se osjećaju sigurnije, jer se u Siriji vode borbe, dok iračko pravosuđe uhićene sudi u skupinama i veliki je broj onih kojima se izriče smrtna kazna bez prava na žalbu, bilo da se radi o muškarcima ili ženama. Presuda se izvršava odmah, kao što je bio slučaj s vješanjem 13 pripadnika ISIL-a prije tjedan dana, za koje je premijer u ostavci Haider Al-Abadi naredio da se izvrši bez odgode.

Skupine za ljudska prava na Zapadu se žale kako suđenja teroristima Islamske države u Iraku u prosjeku traju deset minuta i uglavnom se izriču presude na smrt vješanjem, piše The New York Times krajem travnja ove godine nakon suđenja u kojem je na smrt osuđeno 14 žena, članica ISIL-a.

Međutim, premijer Haider Al-Abadi ima široku potporu javnosti za poticanje na ubrzanje sudskih procesa i najstrože kažnjavanje predviđeno zakonom, što znači smrtnu kaznu.

“Ovi kriminalni pripadnici Islamske države su počinili zločine protiv čovječnosti i protiv našeg naroda u Iraku, u Mosulu, Salahuddinu i Anbaru,… posvuda”, izjavio je glasnogovornik iračke združene operacije, general Jahja Rasool.

“Da bi odali počast krvi žrtava i iračkom narodu, kriminalci moraju biti osuđeni na smrt, što je ujedno kazna koja će odvratiti one koji suosjećaju s njima”, dodao je general Jahja Rasool.

ISIL je u teškoj situaciji i vraća se u EU

Prema njemačkim sigurnosnim stručnjacima, stranica ISIL-a otkriva da je teroristička organizacija u Siriji u teškoj situaciji, a dodaje se i da je sve veći broj bjegunaca s bojišta.

Njemačka vlada je ranije rekla kako je od 1000 stranih boraca iz te zemlje, koji su se ranije pridružili ISIL-u u Siriji i Iraku, poginulo njih oko 170, tijekom borbi ili u “drugim okolnostima”.

Analiza provedena od strane njemačkih sigurnosnih službi u jesen 2016. godine navodi kako samo 35 posto stranih boraca, koji su u Siriju i Irak otputovali iz Njemačke, imaju njemačko državljanstvo, 27 posto njih ima dvojno državljanstvo, a najveća skupina stranaca koje je iz Njemačke otišla u ratove na Bliskom istoku su bili Turci.

Njemačke vlasti razlikuju tri vrste stranih boraca takozvane “Islamske države” koji se vraćaju s Bliskog istoka. Prva kategorija se sastoji od onih koji su se razočarali svojim iskustvom “džihada”. Drugi su u šoku, a treću skupinu čine oni koji perverznu ideologiju takozvanog “takfirističkog islama” žele nastaviti širiti u Europi i oni su najopasnija kategorija.

Poziv Iraka stranim zemljama da prihvate djecu svojih državljana

Borci ISIL-a

FOTO> Borci ISIL-a

S druge strane, iračko ministarstvo vanjskih poslova je u utorak pozvalo zemlje u svijetu da prihvate djecu stranih boraca, kao i osuđenike ili maloljetnike koji su odslužili svoju kaznu. Riječ je pripadnicima terorističke organizacije koji su izbjegli smrt i osuđeni su na vremenske zatvorske kazne i sada su u Iraku kao u nekoj vrsti limba.

“Pozivamo sve diplomatske misije u Iraku, rezidentne i nerezidentne, da preuzmu inicijativu i preuzmu svoje državljane koji su odslužili svoje kazne ili djecu koja nisu osuđena za nikakve zločine”, rekao je glasnogovornik ministarstva u Bagdadu.

Der Spiegel

Logicno

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close