Slovenija postavila rekord evropskih i svjetskih prvenstava kakav će teško ikad biti ponovljen

Nogometna reprezentacija Slovenije ispala je u osmini finala Evropskog prvenstva nakon penal-drame protiv Portugala, ali će njihov ovogodišnji put ostati zauvijek upamćen.

Slovenci su nakon 120 minuta remizirali protiv Portugala bez golova, ali su onda tokom izvođenja jedanaesteraca poraženi rezultatom 3:0. Sva tri penala slovenačkih nogometaša odbranio je golman Diogo Costa, dok su Portugalci bili precizni i tako prošli dalje.

Ipak, slovenačka reprezentacija ostat će upamćena po jednom zaista nevjerovatnom dostignuću. To je prva selekcija u historiji evropskih i svjetskih prvenstava koja je eliminisana iz takmičenja nakon četiri remija na turniru u isto toliko utakmica, bez da je doživjela poraz.

Izabranici Matjaža Keka grupu na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu prošli su tako što su tri puta remizirali u tri utakmice. Prvo su odigrali 1:1 s Danskom, a onda istim rezultatom remizirali sa Srbijom.

U trećem kolu Slovenci su remizirali s Engleskom bez golova, a onda su 120 minuta igrali i s Portugalom bez golova te tako postavili ovaj neobičan rekord velikih takmičenja.

Bez obzira na ispadanje, Slovenci mogu biti i više nego ponosni na svoje nogometaše zbog ovogodišnjeg nastupa na Euru. S druge strane, Portugalci će igrati veliki derbi protiv Francuske u četvrtfinalu Eura.