Seymour Hersh je otvorio Pandorinu kutiju, ali mrtva usta ne govore – Osama Bin Laden i “Team Six” ne mogu potvrditi njegove navode

Kada je 2011. ubijen vođa Al Qaede, Osama Bin Laden, dobar dio istraživačkih novinara, blogera i svjetske javnosti je posumnjao u službenu verziju Bijele kuće, a članci koji su objavljivani na tu temu su uglavnom proglašavani “teorijama zavjere”.

(altermainstreaminfo.com.hr)

Međutim, sada iza te tvrdnje stoji i američki autor, ugledni istraživački novinar i dobitnik prestižne Pulitzerove nagrade Seymour Hersh. On je u opširnom eseju za “London Review of Books” napisao kako je ubojstvo vođe Al Qaede prije četiri godine u pakistanskom gradu Abbottabadu navodnog “bjegunca” Osame Bin Ladena bila najobičnija hladnokrvna likvidacija.

Seymour Hersh: Osama Bin Laden nije ubijen u nikakvoj “akciji” – Prodan je Obami za 25 milijuna dolara

Hersh tvrdi da je Osama Bin Laden bio u pritvoru i nadziran od strane pakistanske tajne službe “Inter-Services Intelligence” (ISI) još od  2006. godine, sve do njegova ubojstva u svibnju 2011. Jedina zemlja koja je bila u sve upućena je bila Saudijska Arabija. Saudijci su Pakistanu plaćali za čuvanje Bin Ladena, njihovo državljanina, ali i da ga drže u životu i na sigurnom.

Operacija u Abbottabadu je zajednički isplanirana od strane Washingtona i Pakistana, kao i s pakistanskom vojskom i tajnom službom ISI koji su američkim snagama prilikom likvidacije pružali logističku potporu. Čelnik pakistanske vojske general Ashfaq Kayani je bio taj koji je insistirao da Bin Laden bude likvidiran po kratkom postupku, piše Hersh.

Dakle, Bin Laden je namjerno i hladnokrvno ubijen, iako nije bio naoružan, ozbiljno bolestan i više nije bio uključeni u aktivnosti Al Qaede . Dakle, bez ikakvih je problema mogao biti zarobljen živ.

Ostaci vođe Al Qaede, čije je tijelo helikopterom trebalo biti prebačeno u američku vojnu bazu u Afganistanu, na kraju su bačeni, što baš i nije “muslimanski pokop ceremonijalnim polaganjem njegovog tijela u more”, kao što je tvrdila Bijela kuća. Posmrtni ostaci vođe Al Qaede su ubačeni u vreću i iz helikoptera bačeni iznad planinskog lanca na putu za Jalalabad.

Bijela kuća je sve prikrila i lažna izvješća su kasnije dostavljena američkom Kongresu i medijima, zaključuje Hersh.

Seymour Hersh svojim esejom je u vrlo neugodan položaj stavio Bracka Obamu i njegovu administraciju, koja se, usput rečeno, ne želi oglasiti o cijelom slučaju.

Američki predsjednik bi sada trebao izaći pred javnost i reći što se doista dogodilo i zašto se dogodilo onako kako se dogodilo, te zašto je Bin Ladena hladnokrvno smaknuo. U protivnom slučaju će likvidacija Osame Bin Ladena biti njegova politička ostavština i Obama će, iako je dobro čuvani političar, ostatak svog života provesti u strahu od osvetničkog napada nekog od operativaca Al Qaede. S druge strane, pakistanski general Kayani ili bivši čelnik pakistanskog ISI-a,  general Shuja Pasha, možda i nemaju tih problema. Naime, magazin Time je 2011. generala Ahmad Shuja Pashu proglasio među 100 najutjecajnijih ljudi svijeta, ali se kasnije saznalo da je on osobno stajao iza islamističkepobune u zemlji i njegove službe su upravljale aktivnostima islamističkih militanata u Pakistanu, te je 2012. smijenjen, dok se isto tako moćni general Ashfaq Parvez Kayani također povukao sa svih dužnosti 2013. godine.

Hersh opširno opisuje kako su Obama  i Kayani dogovorili likvidaciju Bin Ladena, a pakistanski general je zauzvrat dobio vreću zlata vrijednosti oko 25 milijuna dolara, ali i da pakistanska vojska ima “odriješene ruke u Afganistanu”.

Ovdje već nastaje problem i indijski analitičar M. K. Bhadrakumar zaIndian Punchline piše kako nakon ovog otkrića doći i do diplomatskih napetosti, jer je bivši afganistanski predsjednik Hamid Karzai uvijek tvrdio da se SAD nikada nisu ozbiljno borile protiv talibana, nego su samo tražili alibi za održavanje dugoročne vojne nazočnosti u Afganistanu i tom se zemljom služili za ostvarivanje geopolitičkih ciljeva.

Hersh je u nezgodan položaj dovodi cijelokupnu političku elitu Sjedinjenih Država, jer svojim esejom dokazuje ono što je mnogima odavno poznato, a to je da Amerika nije zemlja koja se može boriti protiv “Carstva zla”, jer sama ne poštuje međunarodno pravo, suverenitet drugih naroda i hladnokrvnim ubojstvima se služi kao političkim oružjem.

Bin Laden je u najmanju ruku trebao biti zarobljen i odveden pred sud. Međutim, takav bi scenarij ozbiljno narušio “ugled” Saudijske Arabije i Pakistana, a Obama i otežao vođenje uobičajenih poslova s njima.

Da bi ironija bila veća, Obama je nedavno u Camp Davidu upriličio sastanak sa zaljevskim monarsima na kojem je jedna od glavnih tema razgovora bio rat protiv terorizma. Na sastanak je pozvan i  saudijski kralj Salman Bin Abdulaziz, koji se nije odazvao Obaminom pozivu. Možda je za sve kriv Hersh, koji je samo dva dana prije skupa objavio svoj esej o likvidaciji Osame Bin Ladena, dok s druge strane neodaziv zaljevskih lidera može biti i “slučajnost”. U svakom slučaj , ostaje činjenica da su Obamu bojkotirali svi zaljevski lideri, osim Kuvajta i Katara, piše BBC. Kralj Bahreina je otišao tako daleko da se Obami ispričao što ne može doći u Camp David “zbog obveze praćenja konjskih utrka u Londonu”, prenosi Reuters.

U svakom slučaju, pupčana vrpca kojom su bili povezani CIA i pakistanski ISI je svima dobro poznata, ali se svejedno mnogi čude kako su se Obama i general Kayani, prema Forbesu 28. najmoćniji čovjek na svijetu 2012. godine, mogli urotili i u tajnosti planirati i izvršiti ubojstvo Osame Bin Ladena. Sada su, kao i u svakom  drugom “savršenom ubojstvu”, CIA i ISI povezani za cijeli život.

Usput, general Kayani je vodio ISI u terorističkim napadima ba Bombaj 26. 11. 2008. godini u kojima je ključnu ulogu imao američki obavještajac David Headley, koji je također dogodilo da rade za američke inteligencije.

Iako su Indijci i ranije sumnjali u iskrenost Obamine administracije, nakon objave Seymoura Hersha bi trebali sjesti i dobro se preispitati na sva zvona najavljivano “partnerstvo u dvadeset i prvom stoljeću” sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše M.K.Bhadrakumar.

“Moramo ozbiljno razmisli može li Pentagon uopće biti pouzdan partnera indijskih oružanih snaga. Dovoljno je pogledati kako je Washington Francuze prisilio da unište posao vrijedan 1,5 milijardi dolara s nosačima helikoptera Mistral koje su trebali isporučiti Rusima i to je dobra pouka i za nas. Hersh nam je učinio veliku uslugu objavivši svoj esej uoči posjeta još jednog uglednog američkog dobavljača oružja  Delhiju, američkog ministra obrane Ashtona Cartera”, piše indijski analitičar.

Mjesecima se govori kako američki ministar obrane Ashton Carter Indiju treba posjetiti tijekom ovom mjeseca, a sada je posjeta odgođena za lipanj, prenosi indijski The Hindu.

Uzaludni trud Seymoura Hersha – Mrtva usta ne govore

Nema sumnje da je Seymour Hersh doista uzrokovao velike neugodnosti Baracku Obami, jer je već odavno “prihvaćena” službena verzija zaključena na dan ubojstva  2. svibnja 2011. u pakistanskom gradu Abbottabadu. Hersh je iznova je otvorio slučaj u kojem ključnu ulogu igraju Barack Obama, Hillary Clinton, CIA, pakistanski ISI i generali Kayani i Shuja Pasha.

No, otvara se pitanje tko će to sve posvjedočiti? Hershov esej može pročitati svatko, ali ne postoje materijalni dokazi, niti živi svjedoci koji će potvrditi njegovu verziju, što je opet posve sigurno djelo onih koji su i isplanirali ubojstvo Osame Bin Ladena koji je 2011. ionako bio više bio simbol Al Qaede, nego stvarni vođa te terorističke skupine. Naravno, Obami je trebalo nešto spektakularno i u povijest je ušao kao predsjednik koji je “osvetio žrtve terorističkih napada 11. rujna 2001. godine”.

Ali gdje su materijalni počinitelji likvidacije, pripadnici poznate skupine  Navy Sealsa “Team Six”, jer jedino oni mogu potvrditi Hershovu tezu i reći da su po njihovom dolasku čuvari pakistanskih tajnih službi jednostavno odšetali sa svojih stražarskih položaja i prepustili im bolesnog i nenaoružanog Osamu Bin Ladena za teatralnu likvidaciju? Na žalost, nema ih. Samo dvije godine nakon ubojstva Osame Bin Ladena, od 25 pripadnika specijalne postrojbe Navy Sealsa je u jednoj nesreći za drugom život izgubilo njih 23 i preostala su samo dvojica.

Obitelji poginulih komandosa koji su ubijeni obaranju helikoptera američke vojske u istočnom Afganistanu 2011. optužuju Washington za atentat i prikrivanje istine. U članku od 9. svibnja 2013.  Washington Times piše “kako obitelji žrtava smatraju da je za obaranje helikoptera Chinook 6. kolovoza 2011. u Afganistanu i pogibiju 38 članova posade u kojoj je bilo 17 pripadnika famoznog “Teama Six”, specijalnog odreda Navy Sealsa koji je sudjelovao u likvidaciji Osame Bin Ladena u Pakistanu 2. svibnja 2011. godine, odgovorna Bijela kuća”.

Još šest pripadnika “Teama Six” je poginulo krajem ožujka 2013. godine i to “tijekom rutinske vježbe u vojnoj bazi Pinal Airpark u Arizoni”, pišeBusiness Insider.

Prema izjavama rodbine poginulih komandosa, koji su se kako bi saznali pravu istinu odlučili obratiti američkom Kongresu, Obamina administracija i ostali dužnosnici Bijele kuće su, nakon što se saznalo da je “Team Six” odgovoran za likvidaciju Osame Bin Ladena, njihove bližnje pretvorili u “pokretnu metu”.

Iako ne postoji nikakav dokaz koji bi navodnog vođu Al Qaede povezivao s napadom na WTC 11. rujna 2001.godine, ili barem nije djelovao sam, što je bilo opravdanje za agresiju na Afganistan, State Department je još od vremena Georga W. Busha svakodnevno kao mantru ponavljao “kako Bin Laden mora platiti životom za svoja zlodjela”. No, vratimo se na izjave obitelji poginulih. Kako prenosi PressTV, talibanski borci su na vrijeme dobili detaljne informacije koje su im bile potrebne za obaranje helikoptera u kojem su bili pripadnici “Teama Six” Navy Sealsa koji su samo nekoliko mjeseci ranije ubili Bin Ladena, što potvrđuju izvori bliski američkim trupama u Afganistanu.

Afganistanski radikalni islamisti su unaprijed znali točnu lokaciju na kojoj će helikopter sletjeti, što je američku posadu u njemu pretvorilo u metu koju je nemoguće promašiti.

“Talibani su u najpovoljnijem trenutku bili pozicionirani na tornju objekta koji se nalazio na idealnom mjestu za napad na MH-47 i to u trenutku kada je bio najranjiviji”, izjavio je Doug Hamburger, otac narednika Patricka Hamburgera, koji je poginuo u napadu na Chinook.  “Ubijeni vojnici su na mjesto na koje su trebali aterirati bili transportirani u starom helikopteru iz vremena vijetnamskog rata, umjesto s helikopterom kojeg obično koriste specijalne postrojbe i koji imaju neprobojne dijelove, kao i sustave za obranu od raketnih napada”, dodaje PressTV.

Obitelji ubijenih žele znati zbog čega je u posljednji trenutak, nekoliko minuta prije polijetanja, zamijenjeno sedam pripadnika specijalne postrojbe koja je helikopterom CH-47 trebala biti prebačena na dogovoreno mjesto.

Washington Times podsjeća kako su se Obamina administracija i Središnje vojno zapovjedništvo u Sjedinjenih Država našli na udaru teških optužbi “jer nisu bili u stanju provesti profesionalnu i kompletnu istragu o tom incidentu”. Obitelji su se na kraju odlučile obratiti Kongresu, jer drže da se radi o “zataškavanju cijelog slučaja”.

“Nije se provela detaljna istraga i sramota je da roditelji moraju biti ti koji će od Kongresa tražiti da se objelodani istina”, dodaje Doug Hamburger.

„Eliminacija pripadnika specijalnih postrojbi američke vojske u padu helikoptera Chinook u istočnom Afganistanu dogodila se u trenutku kada se zbog brojnih nejasnoća ozbiljno počelo sumnjati u službenu verziju Washingtona o načinu na koji je ubijen Osama Bin Laden”, napisao je Finian Cunningham za Global Research nedugo nakon obaranja helikoptera.

Nezaboravan je bio medijski spektakl Bijele kuće koji je prikazao cijeli vojni i politički vrh Sjedinjenih Država kako izravno prati likvidaciju Bin Ladena, kada su se vidjeli svi osim monitora koje su gledali. Ta će scena ostat će upamćena i po nimalo pristojnom izljevu oduševljenja tadašnje američke državne tajnice Hillary Clinton prilikom hladnokrvne egzekucije “državnog neprijatelja broj 1” u Abbottabadu, u Pakistanu, zaboravljajući na trenutak da predstavljaju “najdemokratskiju državu na svijetu”.

Mediji su tada uskladili svoj stav i svi su tvrdili “kako predsjednik Sjedinjenih Država nikada sebi ne bi dozvolio da besramno laže cijelom svijetu i to još pred toliko svjedoka”.

U kratkom razdoblju, za samo tri mjeseca, dolazi do incidenta s helikopterom Chinook u istočnom Afganistanu, a potom nakon nepune dvije godine do pogibije ostatka tima prilikom rutinske padobranske vježbe u Arizoni. Ključne osobe koje su u prvom licu sudjelovale u operaciji nisu više u stanju komentirati bilo što. Slučaj je završen.

Jesu li Navy Seals zaista eliminirani kako se ne bi saznala prava istina o kontroverznoj operaciji u Pakistanu ili je stvarno riječ o “slučaju”, teško je reći? Ukoliko bi se bavili teorijom zavjere mogao bi se napisati cijeli roman o cijelom slučaju, no naglasak treba dati na ono što je nesporno.

Samo tri mjeseca nakon akcije život gubi 17 pripadnika od 25, koliko ih je bilo u “Teamu Six” Navy Sealsa. Nakon dvije godine se u incidentima koji su uslijedili broj mrtvih popeo na 23 i to budi sumnje kod obitelji i rodbine poginulih. Te su smrti u Americi tada prozvali “prokletstvom Bin Ladena”.

U prosincu 2014. godine se konačno pojavljuje jedan od posljednjih živih Navy Sealsa, Robert O’Neill, koji za Washington Post potvrđuje službenu verziju i tvrdi kako je on bio taj koji je ispalio smrtonosni hitac u Osamu Bin Ladena.

Nakon objave eseja Seymura Hersha će malo tko povjerovati u Obaminu istinu, ali isto tako ne postoji nitko tko će reći što se dosta dogodilo.

Američki novinar Michael Savage je nemilosrdan u svojoj potrazi da otkriju istine o tome zašto su gotovo svi članovi tima koji je likvidirao Bin Ladena ubijeni, pod pretpostavkom da su dvojica još živa i da je Robert O’Neill stvarno jedan od njih.

“Oni su ubijeni. To je atentat. Oni su pogubljeni. Kako bismo mogli izgubiti više ljudi u jednoj misiji nego u cijeloj povijesti Navy Sealsa, a da nitko ne odgovora za to? Ili se sve dogodilo zato što je neki kreten u Ministarstvu obrane učinio da tako bude”, kaže američki novinar Michael Savage.

Otac jednog od pripadnika “Teama Six” je rekao  kako vjeruje da je američka vlada poslala njegovog  sina i njegove kolege u smrt, tvrdeći da ga je u najmanje tri navrata njegov sin ga uhvatio za ruku i rekao kako zna da on i njegov tim idući u susret sigurnoj smrti.

“Znali su. Znali su i nešto puno gore. Svaki od njih”, izjavio je otac Michaela Strangea, jednog od stradalih američkih specijalaca. (Intervju s ocem Michaela Strangea)

“Tko ih je stavio da lete u starom i sporom helikoptera u borbenoj zoni? Zašto nisu koristili brze jurišne helikoptere? Tko je donio ovu odluku u Ministarstvu obrane? Tko je to napravio u Obaminoj administraciji? To su pitanja na koje ljudi traže odgovor”, kaže Savage

Republikanac Jason Chaffetz (Utah) je obećao da će poseban odbor za nadzor i reformu vlade održati raspravu i istražiti nesreću.

WND piše o događaju u National Press Clubu u Washingtonu i iskustvu Charlesa Strangea  s predsjednikom Obamom u bazi “Dover Air Force” u Delawareu gdje su 9. kolovoza 2011. dopremljeni ostaci 30 američkih vojnika iz Afganistana.

Nagnuo se i pitao Obamu hoće li se pokrenuti istraga o smrti njegovog  sina. Predsjednik Obama je odgovorio “kako duboko, vrlo, vrlo, vrlo duboko vjeruje u to.”

Obitelji stradalih su podnijeli tužbu protiv Obame, potpredsjednika Biden, talibana, vlade Afganistana i Irana, jer je Teheran navodno obećao platiti 10 000 dolara za svakog ubijenog pripadnika američke vojske, piše Truth and Action.

Možda bi mladima u Americi bilo pametnije poslušati talijanskog novinara Giulietta Chiesu, koji je nedugo nakon incidenta u Afganistanu napisao: “Jedina pouka kojeg možemo izvući iz cijele ove priče jest da mladim i nezaposlenim Amerikancima poručimo: nikada nemojte ići u specijalne postrojbe koje sudjeluju u tajnim operacijama. Istina, u tajnim se operacijama zarađuje mnogo novca, ali što su operacije “tajnije”, to je veća mogućnost da će vaš novac moći trošiti samo vaši nasljednici.”

Što se tiče Hersha, njemu je jedino preostalo da potraži Roberta O’Neilla, ali će od njega čuti ono što je tisuću puta čuo na televiziji ili pročitao u medijima, no izgleda da je ipak uspio iznova otvoriti cijeli slučaj.

Američkom predsjedniku Baracku Obami se pak mora priznati da je ovu igru odigrao lukavo i držao se stare poslovice “da mrtva usta ne govore”. Seymour Hersh može pisati što želi, ali su mrtvi i Osama Bin Laden i pripadnici “Teama Six”, tako da Bijela kuća ovdje zaista nema što komentirati.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close