Novi zakon u RS: Udar na društvene mreže

I pored upozorenja međunarodnih institucija za zaštitu prava građana ali i domaće javnosti, Narodna skupština RS ide u izmjene Zakona o javnom redu i miru. Novinari pozivaju na bojkot rada Vlade RS.

(DW.DE)

Nekoliko međunarodnih institucija u BiH oglasilo se povodom izmjena Zakona o Javnom redu i miru smatrajući da ga ne treba donositi s obzirom da se njime definišu kazne za stavove izrečene i na društvenim mrežama. Tačnije javnom prostoru koji podrazumijeva i društvene mreže. Organizacija „Human Rights Watch“ uputila je uoči skupštinskog zasjedanja pismo predsjedniku Narodne skupštine RS u kojem izražava zabrinutost ove organizacije po pitanju odredbi u nacrtu Zakona o javnom redu i miru, a kojim se kriminalizuje sloboda izražavanja na internetu.

Vlada: „Reagovaćemo samo u određenim slučajevima“

„Mi pozivamo Narodnu skupštinu Republike Srpske da razmotri potencijalno negativne posljedice tog zakona na slobodu izražavanja i da taj zakon u svom glasanju odbaci“, piše Hju Vilijamson, direktor Odjeljenja za Evropu i centralnu Aziju.

“Human Rights Watch” podsjeća NSRS da je sloboda izražavanja temeljno ljudsko pravo u demokratskom društvu, pošto su slobodni protok ideja, mišljenja i informacija preduslovi za funkcionisanje političkih procesa.

Na meti su sve društvene mreže

Međutim predstavnici vlasti ne mare za upozorenja i ušli su u razmatranje zakona. Nije pomogao ni višednevni pritisak javnosti, koja je zahtijevala povlačenje zakona iz skupštinske procedure. Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač tvrdi da policija neće progoniti građane zbog objavljivanja sadržaja na društvenim mrežama. Reagovaće samo, kaže, ako svađe i uvrede imaju za posljedicu krivično djelo.

„Novina u novom zakonu je u stavu 2, član 4, proširenje definicije javnog mjesta. Javno mjesto u smislu ovog zakona je i svako drugo mjesto na kojem je počinjen prekršaj a posljedica je nastupila na javnom mjestu“, rekao je Lukač.

Opozicija bojkotuje

Opozicija, iako nije reagovala prošle godine kada su izmjene zakona u skupštini bile u nacrtu, danima koristi političku scenu kako bi ukazala na štetnost zakona, čiji su i oni protivnici. Zbog toga ne prisustvuju ni raspravi o ovoj tački na sjednici Narodne skupštine jer tvrde da se njime ubijaju građanske slobode i uspostavlja diktatura u RS.

„Vlast u RS strahuje od građanskih sloboda. I sada svako ko ima Viber, Gmail, Facebook ili Whatsapp mora da pazi šta priča, jer može provesti nekoliko dana iza rešetaka. Kopaćemo rupe kao car Trojan da bi rekli šta mislimo. Nijedna zemlja regiona nema ovakav zakon”, rekao je Dragan Čavić (NDP).

Čavić kaže da je tačno da u Zakonu ne piše da je internet javno mjesto ali da to piše u njegovom obrazloženju: „To je suviše široka formulacija koja čak i sudovima daje ogromnu slobodu u tumačenju. Ovo je pokušaj uvođenja verbalnog delikta kao krivičnog djela. Postavlja se, međutim, pitanje kako će taj zakon regulisati pozivanja Rajka Vasića na strijeljanja i vješanja? Pokušali smo razgovarati sa vladom, ali to je nemoguće i zbog toga nećemo učestvovati u raspravi. Kome da govorimo? Zidovima? Ako misle svojom glavom, neće im trebati opozicija“.

Rajko Vasić, nekadašnji izvrši sekretar SNSD-a, koji je sa te funkcije odstupio 2013. godine nakon što je na svom blogu sudente nakon protesta nazvao kopiladima, izazvao je pažnju javnosti nedavnim tvrdnjama da Milorad Dodik više ne treba da bude lider SNSD-a.

„Vlast koja donosi zakone koji se ne mogu primjeniti i sprovesti, ruši samu sebe i nije za vlast. Cijeli slučaj je amaterski improvizorijum“, naveo je Vasić na društvenim mrežama, reagujući na novi zakon.

Bojkot rada Vlade RS

Ukoliko skuština usvoji Zakon o javnom redu i miru novinari će pozvati na bojkot rada vlade. Što se tiče opozicije ona ne učestvuje u raspravi, s obzirom da se radi o kako kažu diktatorskom zakonu.

Ni jedna zemlja u regionu nema ovakav zakon, kaže Čavić

„Besmisleno je učestvovati u ovakvoj raspravi i mi na ovaj način pokazujemo svoj stav da prilikom donošenja ovog zakona učešće u raspravi nema nikakog smisla“, rekao je Branislav Borenović (PDP) nakon što su poslanici napustili zasjedanje.

Po svemu sudeći zakon će, nakon što rasprava bude okončana biti usvojen, što ne ide u prilog tvrdnjama koje su se čule posljednjih dana, da će zakon biti povučen. Jedinstvena je ocjena da vlast u RS ovim želi da izvrši pritisak na javnost ali i da sakrije pravo stanje stvari u RS.

„Pred izbore su govorili (vlast u RS) da je ovdje raj na zemlji i da su nas sve krize promašile. Ovim je sebe vlada demantovala da se ovdje živi dobro. Taj strah od protesta je veći od mogućnosti da se oni dese“, kaže uredik portala „Buka“, Aleksandar Trifunović.

Upitna primjena zakona

U samu primjenu zakona odnosno njegovih izmjena sumnjaju i pravnici s obzirom da se postavlja pitanje ko je taj ko će konstrolisati šta je uvrjedljivo na društvenim mrežama, te kako će sud sve to uvažavati.

„U ovom momentu je teško reći koliko će sudovi biti spremni na primjenu ovog zakona, prije svega prekršajni sudovi, naravno i zbog tehničke opremljenosti sudova i sudnica, i zbog još nedefinisane dokazne snage i materijala koji su prikupljeni on-line“, kaže advokat Aleksandar Sajić.

Rasprava o izmjenama Zakona o javnom redu i miru nastavlja se danas (4.2.), bez opozicije, a kako je najavljeno na sporne odredbe zakona trebalo bi se djelovati amandmanski, nakon čega bi se otklonili strahovi, da bi za izrečen stav na društvenim mrežama građani mogli biti sankcionisani.

  • Autor Dragan Maksimović
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close