Senzacija u Mostaru: Posušje savladalo Zrinjski

Ekipe Zrinjskog i Posušja su odigrale zaostalu utakmicu prvog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, a uspješniji su bili gosti sa rezultatom 1:0.

Na Stadionu pod Bijelim Brijegom u Mostaru večeras je odigrana utakmica prvog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Riječ je zapravo o odgođenoj utakmici prvog kola između Zrinjskog i Posušja.

Utakmica je počela mirno i bez većih uzbuđenja. Posušje je zaprijetilo dalekometnim šutem Begića u šestoj minuti, ali on je bio bez opasnosti po gol Zrinjskog. U desetoj minuti Zrinjski izvodi dvauzastopna kornera, ali nije ugrožen ni gol Posušja.

Već u sljedećem napadu gosti dolaze do vodstva. Mandić je asistirao Bobanu, a on nije imao težak zadatak da postigne pogodak. Nakon pogotka gostiju, domaći kreću još ofanzivnije. Ćuže je šutirao u 15. minuti, ali bez uspjeha. Minutu poslije i Posušje je zaprijetilo. Kamenar je šutirao malo pored gola nakon što je prešao par igrača Zrinjskog.

I u nastavku se igralo potpuno otvoreno s obje strane. Posušje je tražilo propuste u odbrani Zrinjskog, dok je Zrinjski kontrolisao posjed lopte i stvarao konkretne prilike. U 28. minuti Ćuže opasno ubacuje, ali golman Posušja Vrgoč dolazi do lopte prije ostalih. U 31. minuti Babić je dobio žuti karton u ekipi Posušja. Tek u 34. minuti Zrinjski šutira u okvir gola, nakon šuta Tičinovića sa skoro 20 metara. U 36. minuti na drugoj strani Kamenar ponovo pokušava, ali lopta odlazi u korner nakon kojeg nije bilo prijetnje po gol Zrinjskog.

U 43. minuti Rendulić pravi izmjenu, te Barišića mijenja Batarelom. Minutu poslije Prskalo u ekipi Zrinjskog dobija žuti karton zbog simuliranja. U finišu prvog poluvremena Mandić pokušava sa distance ali lopta odlazi pored gola domaćih.

Drugo poluvrijeme je počelo dvostrukom izmjenom u domaćoj ekipi. Kiša i Malekinušića su zamijenili Bilbija i Mišić. Već od početka drugog poluvremena bilo je jasno da će primarni cilj Posušja biti odbraniti svoj gol, dok je Zrinjski krenuo u apsolutnu ofanzivu. U 50. minuti Zrinjski je imao korner, ali bez veće opasnosti. Dvije minute poslije Begić iz Posušja pokušava sa šutem sa strane, ali i to je prošlo bez opasnosti. Isti igrač je u 56. minuti zaradio žuti karton. U 58. minuti nastala je konfuzija i gužva pred samim golom Posušja, ali golman gostiju dolazi do lopte.

Minutu poslije Tarik Ramić mijenja Prskala u ekipi Zrinjskog. Odmah zatim i Branko Karačić pravi prvu izmjenu u ekipi Posušja, Babića mijenja Brković. U 63. minuti Bilbija pokušava ali Vrgoč brani. U 64. minuti Begić dobija drugi žuti, odnosno crveni karton. Protestovali su iz ekipe Posušja jer su smatrali da prekršaj Begića nije bio za žutog kartona, ali uzalud.

Zrinjski sa igračem više kreće još silovitije ka golu Posušja. U 67. miuti Ćuže šutira pored gol. U 73. minuti Bilbija šutira iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi malo pored gola. Finiš utakmice donio je skoro neprestane napade Zrinjskog. Posušje je rijetko prelazilo polovicu terena, ali se i vrlo čvrsto i disciplinovano branilo, što je dovelo do frustracije i igrače, i klupu, ali i navijače Zrinjskog. U 81. minuti Mandića u Posušju mijenja Jenjić. Dvije minute poslije nakon ubačaja Mišića Bilbija slabo šutira glavom. U 87. minuti Boban se nalazi u dobroj prilici, ali biva fauliran od strane Senića koji dobija žuti karton. Minutu poslije Zrinjski se nalazi u odličnoj prilici. Bilbija ostavlja loptu za Ivančića ali on šutira preko gola. Već u narednom napadu još jedna olčičan prilika. Ćuže šutira sa lijeve strane, ali Vrgoč brani.

Glavni arbitar Admir Musić je produžio utakmicu za pet minuta.U prvoj minuti nadokande ponovo Bilbija pokušava glavom, ali lopta ponovo odlazi preko gola. U 93. minuti Ramić upućuje loš i neupotrebljiv centaršut. Nakon njegovog pokušaja iz igre je izašao Boban a zamijenio ga je Kraljević. Minutu poslije golman Posušja Vrgoč dobija žuti karton zbog zadržavanja igre. Zrinjski je nastavio sa napadima, ponovo imao korner nakon kojeg su tražili penal, ali od toga nije bilo ništa.

Utakmica je završena zasluženom pobjedom Posušja rezultatom 1:0.

Narednu utakmicu Zrinjski igra u subotu protiv Sarajeva na Koševu, dok će Posušje u nedjelju gostovati Borcu u Banja Luci.