Seniorke remizirale sa Slovenijom u okviru drugog kola Lige nacija

U susretu 2. kola grupe 4 Lige B UEFA Lige nacija, Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pred oko 600 gledalaca u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici remizirala protiv Slovenije rezultatom 1:1 (1:0).

Prvu ozbiljniju šansu za bh. tim imala je kapitenica Milena Nikolić, koja je u 22. minuti izbjegla ofsajd zamku te sa oko 15 metara po sredini terena šutirala, ali je slovenska golmanica Zala Meršnik odbranila njen šut skrenuvši loptu u korner. U sličnoj situaciji bila je i Emina Ekić u 30. minuti, kada se, na asistenciju Maje Jelčić, našla sama na 10-ak metara iskosa sa desne strane, ali je šutirala zamalo pored lijeve stative.

Nikolić u 35. minuti nije nakon ubačene lopte iz slobodnog udarca uspjela uputiti šut sa vrha peterca, jer je gostujuća igračica . Nakon greške bh. odbrane ukazala je dobra šansa za Kaju Korošec, koja je sa 10-ak metara iskosa sa desne strane šutirala zamalo pored lijeve stative gola bh. Golmanice Indire Faković.

Poslije šuta Amele Krše u 40. minuti i odbrane slovenske golmanice Meršnik, loptu je prihvatila jedna gostujuća igračica, ali je uporna Nikolić uspjela ukrasti loptu te je sa oko pola metra ubacila u mrežu za 1:0.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme, BiH je ostala s 10 igračica, jer je Glorija Slišković zbog prekršaja na sredini terena u 48. minuti prestrogo dobila drugi žuti te i crveni karton pa je morala napustiti igru. Mateja Zver je u 53. minuti šutirala sa oko 15 metara iskosa sa desne strane, a lopta se od prečke odbila do golmanice Faković.

Zver je u 59. minuti ipak poravnala, kada je sa oko 15 metara po sredini gola šutirala i pogodila za 1:1. Minela Gačanica imala je u 75. minuti dobru priliku na oko 10 metara po sredini gola, ali je slabo glavom zahvatila loptu koju je gostujuća golmanica lako uhvatila. Susret je okončan neriješeno 1:1.

Sat vremena nakon utakmice BiH – Slovenija, počela je i druga utakmica današnjeg programa u grupi 4, u kojoj je Češka ugostila Bjelorusiju te na poluvremenu vodi s 2:0. “Zmajice” su u petak, u mađarskom Gyoru, kao gošće s 2:1 porazile Bjeloruskinje, dok su Slovenke na domaćem terenu poražene od Čehinja s 0:2.

BiH nakon dva odigrana kola ima četiri boda te je trenutno na čelu tablice u grupi 4, u kojoj Slovenke nakon septembarskih utakmica imaju jedan bod. Čehinje imaju tri boda, a u slučaju današnjeg trijumfa nad Bjelorusijom ponovo će se pozicionirati na lidersku poziciju grupe 4.

BiH će naredni susret igrati za mjesec dana, tačnije 27. oktobra na domaćem terenu u Zenici protiv Češke, protiv koje će u gostima igrati već 31. oktobra. Uzvratni meč protiv Slovenije u gostima igrat će 1. decembra, a 5. decembra ugostit će i Bjeloruskinje te time i okončati prvo izdanje ovog takmičenje.