San ispunjen: Bosna i Hercegovina na Svjetskom prvenstvu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je večeras u Kaunasu selekciju Litvanije sa 1:0, te su na taj način naši Zmajevi ostvarili plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Nakon nekoliko mirnih minuta na otvaranju susreta, prvu veliku priliku naša selekcija pravi u devetoj minuti. Miralem Pjanić šutira iz slobodnog udarca sa 30-ak metara, ali fantasično brani domaći golman Arlauskis. Tri minute kasnije Džeko šutira iskosa sa lijeve strane, no neprecizno.

Džeko je u 19. minuti skinuo loptu sa noge Vedada Ibiševića nakon dobrog ubačaja Spahića, da bi Litvanija po prvi put zaprijetila u 25. minuti kada Asmir Begović fantastično brani udarac Kalunasa sa preko 20 metara.

Pjanić novu priliku iz slobodnog udarca ima u 30. minuti, ali Arlauskis ponovo sjajno reaguje i spašava gol Litvanije. Nisu uspjeli naši reprezentativci do kraja prvog poluvremena razbiti bedem Litvanije ispred gola, pa se na odmor otišlo bez golova 0:0.

Na samom otvaranju drugog dijela dvije velike prilike za Zmajeve. Ponovo je Pjanić šutirao iz slobodnog udarca, Arlauskis je odbranio, da bi potom u nastavku akcije Bičakčić šutirao preko gola. Potom je Arlauskis odbranio i pokušaj Ibiševića u 66. minuti, ali je sjajni litvanski golman kapitulirao dvije minute kasnije.

Džeko je ubacio sa lijeve strane, Ibišević je na pravom mjesto za eurupciju oduševljenja i vodstvo naše selekcije od 1:0.

Litvanci se nisu predavali, a dobru prilku je imao Kalonas u 78. minuti, no Begović je spasio njegov udarac.

Do kraja su Zmajevi mirnom igrom priveli susret kraju, te su ostvarili plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu naredne godine.