PolitikaSvijet

SAD: Uz malo matematike, 100 milijardi dolara oprosta poreza za bogate

Trumpova administracija radi na izradi novog poreznog zakona kojim će pogodovati već bogatim građanima Sjedinjenih Država. Prema nacrtu zakona bi američki bogataši u sljedećih nekoliko godina mogli uštedjeti oko 100 milijardi dolara na umanjenom porezu. Naravno, riječ je o nacrtu zakona i on mora biti usvojen u Kongresu.

Takav potez vjerojatno bi privukao pravni izazov, jer bi morao reinterpretirati ideju Zakonu o prihodima iz 1918. godine. Naime, ranije je vlada predsjednika Georgea Busha razmatrala sličan plan 1992. godine, ali je odlučila da nema zakonskih mogućnosti da se usvoji bez usvajanja niz drugih novih zakona. S druge strane, Donald Trump vjeruje kako bi ovaj zakon omogućio ekonomski rast zemlje.

Naime, američki mediji su upoznati s novim  prijedlogom američke vlade koja planira uvesti zakon koji bi bogatim Amerikancima bio dar u iznosu od najmanje 100 milijardi dolara.

Drugim riječima, zakon bi pomogao onima koji već plaćaju znatno manje poreza u postocima na ulaganja i kapitalne dobitke od onih koji za svoje plaće moraju naporno raditi. Zakon se pokušava progurati usprkos činjenici da je Trumpova uprava već osigurala velike porezne olakšice američkoj financijskoj eliti.

U ovom slučaju ministar financija Steven Mnuchin i njegovi dužnosnici planiraju omogućiti izračune kapitala bazirane na inflaciji. Drugim riječima, ako je investitor, na primjer, uložio 100 000 dolara u dionice 1980. godine, a sada ih prodaje za milijun dolara, trenutno oporezivi dio dobiti iznosi 900 000 dolara. U ovom se slučaju obično plaća 20 posto poreza, što bi bilo 180 000 dolara.

Međutim, ako prijedlog zakona Donalda Trumpa i Stevena Mnuchina prođe u Kongresu, taj ulagač bi mogao prilagoditi kupovnu cijenu dionice na temelju posebnog indeksa i po tom izračunu bi zarada bila manja za 300 000 današnjih dolara, iako zapravo ima dobit od jednog milijuna. To znači da bi dobit, prilagođena inflaciji, bila samo 700 000 dolara, pa bi trebao platiti samo 140 000 dolara poreza. Dakle, uz malo matematike i prilagodbe, ova bi osoba uštedjela 40 000 poreza.

Isto vrijedi i za nekretnine, zemljišta ili umjetnine. Bez obzira na to je li prilagodba inflaciji opravdana ili ne, logično se zapitati je li to moralno i opravdano u vrijeme krize državnog proračuna, stagnacije plaća i odlične zarade financijske elite u Sjedinjenim Državama. Ne morate biti nikakav socijalist da se zapitate je li ovo s Trumpove strane nužno i opravdano.

Budući da bi, prema američkom Ministarstvu financija, ovaj zakon vrijedio sljedećih deset godina, izračunato je da bi porezni deficit bio 102 milijarde dolara, od čega bi 86 posto iznosa uštedio jedan posto najbogatijeg sloja stanovništva. Ali ako super bogataši dodatno smanje svoj udio u financiranju američkog proračuna, tko će nadomjestiti manjak?

Siromašni to ne mogu, jer niti imaju posla i žive od bonova za hranu i socijalne pomoći. Logičan zaključak je da ostaje samo srednja klasa, koja će se naći pod još većim pritiskom.

Business Insider

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close